Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde CAI99 » Dum Mai 28, 2017 11:21 am

Sal !!! Felicitari baietilor de pe podium si tuturor participantilor. Respect !!!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde catalin232 » Dum Mai 28, 2017 11:31 am

Idei de utilizare premii de concurs :D

Multumim CAI , pescuitul a fost cum a fost, dar o ciorba calda dupa atata ploaie si frig a fost dementiala !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mai 28, 2017 11:46 am

Felicitari câștigătorilor! Felicitari participanților și nu in ultimul rând organizatorilor. Inca odata saru'mana pentru masa. Geniala ideea cu borsul de peste care s-a potrivit perfect condițiilor meteo.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde claudiue » Dum Mai 28, 2017 12:06 pm

Felicitări tuturor!
Un clasament se poate posta Să ne facem o idee?

RM!
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde mihaiboaca » Dum Mai 28, 2017 12:32 pm

Felicitari baieti.
Ati infruntat o vreme de pomina, tot respectul.


Mihai Boaca

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde CISMAS » Dum Mai 28, 2017 12:50 pm

felicitari tuturor si in special lui Mugurel, nu pentru rezultat, (ca nu-l stiu :lol: ) ci pentru inspiratia de a se antrena anul asta numai pe ploaie... :lol:

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mai 28, 2017 3:38 pm

Mulțumesc

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde mihai_ace » Dum Mai 28, 2017 3:46 pm

Felicitari celor de pe podium, participantilor si organizatorului!!!! Catalin hai cu abordarea.

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde catalin232 » Dum Mai 28, 2017 5:04 pm

Felicitari celor de pe podium, participantilor si organizatorului!!!! Catalin hai cu abordarea.

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk
Abordare clasica de Crap :D . 3 kg nada ( Utopia Baits Meat & Wheat) din care 1 kg la nadirea grea si restul pentru pescuit ( cu 3-4 cosulete de nadire pentru intretinere) si din care mi-a ramas cam jumatate de kg . 200 gr arpacas fiert, 1 cutie de porumb si 300gr micropelete Special G 2mm. Montura cu fir de par ( Gamakatsu G-Method Nr.6 ) cu banda, la carlig rotire de momeli dar cea mai eficienta ( 99,9% din pesti) a fost Utopia Baits Mini Pop-Up Tutty Frutty ( cel portocaliu) .

Cateva aspecte importante :

- sondare atenta, gasirea unei structuri ( un pragulet foarte mic ) si o zona de "platou" pentru a fi nadita ( evitat panta pentru ca nu stii unde pleaca nada)
- adancimea ideala undeva la 2,5 -3m si asta trebuia cautata !
- alegerea echipamentului : intrucat media pestilor era la 1,5kg si pescuitul l-am presupus a se face aproape de mal ( 12-14m ) am mers pe pe o lanseta de 3,9m si fir de 0,25mm la mulineta ( Toray BR 0.25mm) . Desi vi se poate parea ciudat sa folosesti o lanseta atat de lunga, medium heavy si un fir atat de gros pentru un pescuit la ciortan mic si distanta scurta, va spun ca a fost foarte bine calculata.

Nu am fost nevoit sa ma declipsez niciodata, am fost maxim de eficient in privinta asta si toti pestii au fost tinuti din lanseta ( de aia si lungimea mare pentru o rezerva buna de putere si control al pestelui) . Firul de 0.25mm era suficient de puternic chiar si pentru momente in care sa spunem pestii epuizau rezerva de putere a batului si firul trebuia sa preia din sarcina, ceea ce nu s-a intamplat , dar era in grafic si aceasta posibilitate.

- carligul nr.6 folosit tocmai pentru a putea tine in siguranta de pesti si de a-i "forta" fara riscul de a se degorja. Oricum eu nu sunt adeptul carligelor mici in pescuitul crapului..

Va pot spune ca am ratat 3 trasaturi si am avut 1 singur peste dezgatat in drill din vreo 20 de bucati ( cred) . Toate astea au fost pure intamplari , in mod cert atat trasaturile ratate cat si pestele scapat in drill nu s-au agatat corespunzator ( o parte din ei , cei responsabili cu trasaturile ratate probabil s-au intepat exterior in carlig si l-au scuturat) iar cel din drill e posibil sa fi fost agatat superficial.

Ca o concluzie, a fost o saptamana cu adevarat speciala pentru mine :

Lansarea nadelor, folosirea Utopia Baits Meat&Wheat intr-un concurs pe o balta noua, fara posibilitate de antrenament ( asta spune ceva despre increderea pe care personal o am in nada ) si castigarea concursului. Eu am sa raman cu o amintire frumoasa a acestei perioade !

PS: Anticipand o intrebare , de ce Meat&Wheat si nu Fish&Krill ca si nada aleasa ?

- nu aveam de unde sti, desi am facut strategie in sensul asta, ca ciortanul va raspunde prezent in ziua respectiva si mai ales ca prognoza meteo era "superba" . De aceea mi-am luat o "rezerva" si am mers pe nada cerealiera in situatia in care trebuia sa virez pescuitul catre platica, babusca sau caras, avand la mine si momeli vii, cosulete si tot tacamul :D . Sa nu uitam totusi ca Lacul Darvari , ca este vorba de bucata dispre Tamadau ce se afla acum sub alta administrare sau lacul mare, este o apa salbatica si pesti salbatici ( nu vorbim de ciortanii populati )
- daca mai ajung pe acolo , in mod cert voi folosi Fish&Krill pentru ca are ciortani suficienti :D

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Cupa Powerfishing la feeder 2017 !

Mesajde ramadri » Dum Mai 28, 2017 6:16 pm

Frumos si felicitari concurentilor. Concursul asta il puneti la sporturi extreme...cu risc mare...de raceala

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 62 vizitatori