PROPUNERE CONCURS

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

mrvily

PROPUNERE CONCURS

Mesajde mrvily » Joi Ian 03, 2019 10:41 am

Întrucât au ieșit discuții privind concursul vin și va propun un alt tip de concurs cu alta formula.

Un concurs OPEN in trei zile de sâmbăta cate 7 ore manșă cu 2 feedere fara sectoare la cantitate totală pe toate cele trei manșe se premiază primele patru locuri cu cate o mie de lei fiecare loc adică 4X1000 Ron.

Cu taxa de 400 lei toate cele 3 manșe. Premiile sunt calculate la 26 de participanți.datele le stabilim de comun acord daca ne strângem 26.eu propun că date: 4 Mai, 18 Mai și 1 iunie. sau dacă credeți că 4 mai îl legați de. 1 mai atunci 18,25 mai și 1 iunie.

Daca va place și strâng 26 de avansuri in valoare de 200 de lei fiecare până la sfârșitul lui martie îl facem. Aștept părerile voastre până pe 15 ianuarie că sa demareze un anunț cu un regulament lejer.

mrvily

Re: PROPUNERE CONCURS

Mesajde mrvily » Joi Ian 03, 2019 10:45 am

Datele pot suporta modificări în funcție de finală ajvps și de competițiile de crap desfășurate pe bila 2 de acea zic sa ne grăbim și să rezervam balta la datele care ne convine noua.

jeanoouu

Mesajde jeanoouu » Joi Ian 03, 2019 10:47 am

Prezent. Salut ideea.
Valentin Rieber

cristi 73

Mesajde cristi 73 » Joi Ian 03, 2019 3:46 pm

Interesant. Prezent

Trimis de pe al meu SM-A750FN folosind Tapatalk

CISMAS

Mesajde CISMAS » Joi Ian 03, 2019 10:16 pm

Interesant, ma bag si eu la asa ceva

AlinTeodor

Mesajde AlinTeodor » Sâm Ian 05, 2019 6:46 am

Vasile, dupa cum stii, imi plac foarte mult competitiile in etape.
Sunt pe deplin de acord cu trei-patru etape, cu taxa de concurs, chiar si cu locatia diferita (Bila2, Camineasca), in doua etape diferite. Cu cat conditiile de concurs sunt mai variate cu atat este mai interesant.
Succes!

CISMAS

Mesajde CISMAS » Sâm Ian 05, 2019 8:48 am

Alin, in principiu ai dreptate, dar Vasile a propus un clasament final (care da si premiile) bazat pe cantitatea totala de peste, nu pe punctaj
ori in cazul acesta, de exemplu, cu un clasament bazat pe cantitatea totala de peste, un concurs cu trei stape carpodrom + Camineasca + Fetesti, clasamentul final va fi in proportie de 99% (evident exagerez) cel de pe carpodrom
eu as propune ca la Cupa de Sud, la primul concurs, o mansa sa fie pe Camineasca si una pe Bila2 (locatia permite asta), plus Fetestiul cu doua manse

jeanoouu

Mesajde jeanoouu » Dum Ian 06, 2019 8:23 pm

Parerea mea este ca ar trebui toate cele 3 manse sa fie facute pe lacuri ( balti) cu potential similar. Altfel cel care castiga pe carpodrom are sanse f bune sa se claseze f bine la final indiferent de celelalte manse.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

catalin232

Mesajde catalin232 » Lun Ian 07, 2019 8:27 am

Alin, in principiu ai dreptate, dar Vasile a propus un clasament final (care da si premiile) bazat pe cantitatea totala de peste, nu pe punctaj
ori in cazul acesta, de exemplu, cu un clasament bazat pe cantitatea totala de peste, un concurs cu trei stape carpodrom + Camineasca + Fetesti, clasamentul final va fi in proportie de 99% (evident exagerez) cel de pe carpodrom
eu as propune ca la Cupa de Sud, la primul concurs, o mansa sa fie pe Camineasca si una pe Bila2 (locatia permite asta), plus Fetestiul cu doua manse
Cupa Regiunii de Sud este un eveniment separat, nu are treaba cu propunerea de fata, propunere pe care o sustin si eu .

Un concurs bazat pe cantitate totala si aceeasi balta rezolva " problema" multora , aceea de a nu putea participa la concursuri pe 2-3 zile consecutive, dar participarea la concursuri pe o singura zi este cheltuiala de bani inutila, nu ai ce invata din asa concursuri.

Asadar, ai o singura zi de pescuit , dar avantajul ca pe parcursul " circuitului" poti invata si pune in practica cele invatate in partida/partidele anterioare. Faptul ca este pe cantitate totala ( fara sectorizare) si nu puncte, lasa deschis meciul pana in ultima etapa, sunt mult mai mari sanse de rasturnari spectaculoase pe cantitate totala decat pe punctaj.

Ex: cand vine vorba de puncte , nu conteaza daca ai sa castigi sectorul, tot 1 punct iei si daca ai 2 rezultate slabe cu multe puncte cumulate, nu te ajuta cu nimic un rezultat foarte bun. Dar la cantitate totala , o cantitate mare sau foarte mare de peste prinsa iti da mult mai multe sanse sa scoti un rezultat excelent la final.

Ex2: Cristian Rosioara la un concurs pe Bila2 a scos max de puncte in sector in prima mansa, iar in a 2-a a prins cea mai mare cantitate de peste de pe balta. Nu l-a ajutat cu nimic ca a scos 1 punct + cele 6-7 din prima mansa , dar daca retin bine, era posibil sa fi intrat in podium la cantitate totala.

Genul asta de concursuri le vad strict pt a incerca sa miscam lucrurile cu organizarea de "concursuri" cu o singura mansa si totusi sa avem ceva de castigat din ele ( la experienta ma refer ) . In 3 zile diferite greu sa pici pe peste de fiecare data ....

RazvanFeeder

Mesajde RazvanFeeder » Joi Ian 10, 2019 12:07 am

Interesat :)

Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”