CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

bebe mega
Mesaje: 54
Membru din: Joi Ian 22, 2015 9:27 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde bebe mega » Joi Dec 08, 2016 5:12 pm

Personal cred ca in calificari ar trebui sa evitam ca acestea sa fie decise pe o locatie de tip carpodrom si nici chiar platiceala de pe sarulesti nu e concludenta. Se pot gasii destule locatii cu diversitate de peste si posibilitati de organizare a standurilor, olt, arges, Dunare, canal D-M Ng.....

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde mrvily » Vin Dec 09, 2016 12:53 am

Personal cred ca in calificari ar trebui sa evitam ca acestea sa fie decise pe o locatie de tip carpodrom si nici chiar platiceala de pe sarulesti nu e concludenta. Se pot gasii destule locatii cu diversitate de peste si posibilitati de organizare a standurilor, olt, arges, Dunare, canal D-M Ng.....
Ce e bebe sa trezit organizatorul din tine???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Lasai pe cei care organizeaza sa hotarasca locatia.

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 113
Membru din: Mar Iul 12, 2016 1:05 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde george tomescu » Mar Dec 13, 2016 5:14 pm

vazut din afara concursului as fi tentat sa zic si eu:
- cred ca trebuie acordata mare atentiei perioadei de concurs.
Mie nu mi s-a parut ca desfasurarea editiei I la Dunare, in perioada aia, a fost vreun succes deosebit din punct de vedere sl capturilor
- in al doilea rand: cine vrea sa arate ca e tare, trebuie sa se descurce si pe balta, nu numai pe rau ...
Cred ca la 2 sau 3 concursuri pe rau nu strica si o balta.
Club Sportiv APS

bebe mega
Mesaje: 54
Membru din: Joi Ian 22, 2015 9:27 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde bebe mega » Mar Dec 13, 2016 6:17 pm

Personal cred ca in calificari ar trebui sa evitam ca acestea sa fie decise pe o locatie de tip carpodrom si nici chiar platiceala de pe sarulesti nu e concludenta. Se pot gasii destule locatii cu diversitate de peste si posibilitati de organizare a standurilor, olt, arges, Dunare, canal D-M Ng.....
Ce e bebe sa trezit organizatorul din tine???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Lasai pe cei care organizeaza sa hotarasca locatia.
Nu Vasile stai linistit,nu am veleitati de ,,incurca lume'' asa ca ma complac in postura de cotizant nu de organizator-incasator dar cred ca unii prea transforma asa zise calificari in promo pentru anume locatii,voluntar sau de cele mai multe ori din interes. Nu crezi ca ar fi mai fair-play sa diversificam .
Asta asa din respect pentru noi astia cotizantii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde mrvily » Vin Dec 16, 2016 3:45 pm

Vorbeste cu organizatori si daca ii convingi eu unu nu am nimic impotriva sa diversificam.dar ia in calcul ca anul asta cupa regiunilor se va desfasura pe un lac de acumulare nu pe o apa curgatoare.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde catalin232 » Vin Dec 16, 2016 5:21 pm

Mie nu prea imi plac insinuarile si apropo-urile si vorbitul pe ocolite... daca ai ceva de spus Bebe, spune in clar si raspicat .

In primul rand, intotdeauna vom promova si vom fi partinitori cu locatiile care ne ofera avantaje, care ne sustin si care raspund "prezent" atunci cand dorim organizarea unui concurs. Nu in ultimul rand, este vorba si de taxa pe care o cere locatia respectiva si ma refer aici in principal la taxa uzuala de pescuit, pentru ca in afara concursului, poate participantii mai vor sa faca si unu doua antrenamente. Degeaba ai balta la concurs la 50 lei daca la "liber" platesti 100 lei ...nu merge nimeni sa faca antrenament pentru banii astia.

Ca sa vorbim pe concret :

Lacul Sarulesti, in special de cand este Stefan Stoica responsabil cu noi, a raspuns prezent la apel si am putut organiza oriunde, oricand un concurs, ba chiar a facut eforturi foarte mari pentru a ne amenaja o pista dedicata unde sa putem avea parte de capturi frumoase si unde, am fi avut acces exclusivist doar noi, pescarii care stim sa apreciem un peste si nu mergem la pescuit de foame. Ca nu a fost sa fie pana acum si ca nu a reusit sa duca proiectul pana la capat, nu a tinut numai de el. Intentia merita laudata si sustinuta .

Balta Camineasca si Bila2 sunt doua locatii pe care avem tratament preferential, incepand de la taxa mai mica de acces pana la punerea la dispozitie a unor materiale logistice ( banci, mese , cort, lumina pentru campare, gratare etc ) . Pe Bila2 taxa de pescuit pentru adeptii feeder-ului este de 30 lei / zi vs 50 lei / zi cat este normal si nu trebuie sa te inghesui 2 pe loc sau sa te combini cu cineva sa nu dai o caruta de bani. Poti merge si pescui in conditii mai mult decat civilizate. Aceasta fiind o concesie negociata de care sa beneficieze oricine pescuieste la feeder.

Este si normal ca astfel de locatii sa le sustinem ( prin expunere media si evident, cu bani prin organizarea de evenimente acolo ) pentru ca si ele la randul lor ne ofera facilitati. Iti pot da exemple din trecut unde ne-au ars ca pe gaste doar ca am vrut noi sa "schimbam peisajul" , eu unul sunt jurat ca pe acolo nu mai dau. Este un fel de "simbioza" daca vrei, noi avem unde si cum sa ne facem damblaua in conditii bune si pe niste cheltuieli mai umane, administratorii castiga bani si expunere de pe urma noastra. Este perfect normal si firesc sa se intample asa, este anormal sa merg sa bag banii in buzunarul altuia ca se uita de sus la mine dupa ce s-a organizat un eveniment pe locatia lui si nici nu vrea sa auda de unele facilitati pentru impatimitii stilului.

Etapele de calificare pentru Cupa Regiunilor vor fi tinute in functie de desfasurarea finalei . In 2017 vor fi pe acumulare ( apa statatoare ) cu pesti tinta : Platica, Babusca si Caras .

Nu in ultimul rand, o spun cu toata responsabilitatea, cine nu este multumit de o locatie sau o taxa de participare, are tot dreptul din lume sa nu se prezinte

bebe mega
Mesaje: 54
Membru din: Joi Ian 22, 2015 9:27 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde bebe mega » Sâm Dec 17, 2016 12:33 pm

Cata , tu stii si intelegi foarte bine la ce m-am referit in postarea mea. Vasile a sarit si ma intepat pentru o parere strict personala care nici macar nu era gratuita ci o postasem la solicitarea unui organizator, caruia ii respect efortul si implicarea, care a solicitat pareri diverse pentru a alege ceea ce e mai bun pentru competitie. Nu am spus ca Sarulestiul sau alta locatie cu a lor administratie nu ne-au sustinut si pe care ii apreciez pentru solicitudine , ci doar ca dupa mine mai multe concursuri pe ape salbatice ar fi mai elocvente pentru valoarea pescarilor ce doresc performanta. Cam cite concursuri de pescuit la feeder oficiale poti sa le prezinti ca au loc pe balti furajate sau amenajari piscicole??? Daca cuiva i sa parut ca insinuez ceva se inseala. Nu insinuez , spun de-a dreptul. Nu e corect sa transformi o competitie ce se vrea nationala intr-un mod de a ne plati anumite obligatii fata de sponsori. Parerea mea>

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde catalin232 » Sâm Dec 17, 2016 9:00 pm

In afara de concursurile internationale , cele interne , in proportie de 90 % se desfasoara pe amenajari, asa ca teza conform careia organizarea concursurilor pe ape salbatice ne duce pe culmile gloriei este total falsa. In primul rand noi nu avem apele altora si al 2-lea factor este ca valoarea reala a unui pescar este data de ceea ce face in afara concursurilor , adica partidele pe care le face pe diverse ape cu titlu de "scoala" . Iese dedicat pe diverse specii de peste, pe diferite tipologii de ape etc. Daca mai are si o "gasca" de 2-3 pescari buni pe langa el care si impreuna sa traga niste concluzii , este un plus.

In alta ordine de idei, stii foarte bine ca problema cea mai mare cu organizarea concursurilor de pescuit, fie ca e vorba de amenajari si mai ales pe salbatic intampina inevitabil 2 dintre conditiile de baza ale unui concurs de pescuit : accesul pe orice tip de vreme ( ca nu poti sti cu 1-2-3 luni inainte cum o sa fie la data concursului ) si uniformitatea pistei, sa dai cat de cat o sansa egala pescarilor sa se concureze. Ceea ce la noi nu prea gasesti pe toate drumurile sau distantele sunt descurajante....

Nu in ultimul rand vreau sa atrag atentia asupra faptului ca in afara, masa de selectie este de zeci de ori mai mare decat o avem noi, pentru ca la noi fenomenul " concurs de pescuit " inca este in scutece. Desi am putea considera ca sunt zeci, poate peste 100 de concursuri / an pe disciplina " Feeder" , in realitate nu sunt mai mult de 150 de nume care participa la ele. Din astea 150 de nume, nu gasesti decat vreo 30-50 de pescari dispusi sa iasa din granitele judetului lui pentru un concurs de pescuit in deplasare. Asa ca, despre ce vorbim noi aici ? Ridicarea nivelului pescarului de competitie din Romania facand o selectie de ani de zile dintre aceeasi 40-50 de insi ? Si pentru astia 40-50 de insi sa facem concursuri de pescuit pe cine stie ce coclauri si locatii care in afara de gradul de dificultate apelant doar pentru "extremisti " nu sunt deloc apetisante pentru altii ?

Eu vad cu totul si cu totul altfel lucrurile : organizeaza concursuri pentru toata masa pescarilor, incurajeaza-i sa intre in fenomen . Cand ai o masa critica, foarte multi pescari, ai si de unde incepe organizarea lor pe cluburi. Ai cluburile, vei avea meciurile intre cluburi care vor fi la un cu totul alt nivel. Cand in tara vom avea 20-30 de cluburi puternice, apoi poti avea oarecare pretentii sa faci o figura frumoasa la competitiile externe.

Arderea pasilor ca asa suntem noi mai Romani nu va face decat rau .... Uite un mic exemplu la cum se misca lucrurile... din 2012 ma rog de ei sa facem ceea ce acum s-a facut sub titulatura " Cupa Regiunilor " . Au ras si cu curu de mine atunci cand am propus parcursul pe care toti il lauda acum , dar nu le-a luat decat 4 ani sa realizeze ca este ceva benefic pentru pescuit per general si nici acum nu s-a facut cum trebuie ... eu vad chiar 3 etape de calificare / regiune si apoi o finala... anul asta a fost 1 singura etapa de calificare. Noi pe SUD o sa avem 2 anul viitor si speram noi , 3 in 2018.

PS: Italienii , niste "neica nimeni " in pescuitul mondial au facut finala de calificare pe disciplina "Feeder" pe un carpodrum , o balta de 8-10 hectare, un lighean.... adica aia sunt atat de "batuti in cap" incat sa constientizeze ca nu alergatul dupa 3 pesti in 50 de insi inseamna "pescuit de performanta" , stim noi mai bine... mereu am stiut mai bine decat altii...

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde RazvanFeeder » Joi Feb 16, 2017 1:47 am

Vorbeste cu organizatori si daca ii convingi eu unu nu am nimic impotriva sa diversificam.dar ia in calcul ca anul asta cupa regiunilor se va desfasura pe un lac de acumulare nu pe o apa curgatoare.
Mamaaa....acum am vazut pe Googlemaps, finala e la Botosani! Mai aproape putin nu se putea? :mrgreen: cava gen Barlad/ Tecusi sa avem preturi bune la mustar cand facem gratarul :) :) :)
APS Feeder Club

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA A II-A

Mesajde catalin232 » Joi Feb 16, 2017 10:14 am

Pai sunt 100 km in plus fata de Pristol/Mehedinti si 100km in minus fata de Virsolt/Salaj :D


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori