campionatul national AVPS

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: campionatul national AVPS

Mesajde catalinAR » Joi Sep 21, 2017 3:05 pm

@catalinAR scuze de offtopic: Asa se castiga un campionat mondial? :shock: :o :lol: :lol: :lol: . Asa sa castigat si la noi?
Da, asa se catiga. Cica nici golul din 11 metri nu era gol, candva.... :mrgreen:

In anumite cazuri nu pot emite judecati de valoare respectiv nu am eu caderea sa-l judec pe Ringer.....

Ce este etic? Cine stabileste ce este etic..si de ce? Daca ar fi sa aleg ori alb ori negru.....as alege ce-mi convine.Conform regulamentelor in vigoare. Insa pot face si sacrificii, cu conditia ca acestea sa fie rezultantul unui compromis...iar pt a exista un compromis este necesara existenta a minim doua parti ;).

Plus ca nu mi se pare etic si corect sa-mi folosesc hipotalamusul in a creea si impune interdictii si exceptii de la regulament fata de alti pescari. Mai ales apeland la marea masa a "guracascalor".....

Pescuitul obletelui sau a altor specii de pesti in proximitatea malului, la noi, creeaza discrepante mari intre rezultatele pescarilor. Alegerea atenta a pistelor poate fi o solutie. Nu obletii trebuie eliminati....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde CISMAS » Joi Sep 21, 2017 3:25 pm

daca Ringer e cel din filmulet, jos palaria, nu cred ca e cineva pe aici in masura sa-l judece cum pescuieste, noi nu santem nici oblete, nici macar alevin cu icra sub burta pe langa el
deci, TOT CE E LEGAL.e valabil, ne place sau nu ne place
ce, cand mergi pe o sosea si vezi o restrictie de 30 km uitata, ne place, nu... o respectam sau platim :twisted:

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: campionatul national AVPS

Mesajde catalinAR » Joi Sep 21, 2017 4:21 pm

Daca interpretarea regulamentului s-ar face dupa criteriile folosite in artele plastice....adica fiecare vede in functie de ce vrea sa "vada", se pot complica lucrurile :roll: :D

Adica in 2018 se tin mondialele pe piste ce dau primele locuri din platica si babusca iar noi/ei, aia rai adica, unii, nu toti :roll: :) , pescuiesc/pescuim la oblete...altfel spus si cele 10 ore x 2 etape, dupa caz, le dedicam pescuitului in mal la un peste care este posibil sa nu-ti asigure un loc bun in sector la mondialele din 2018.Timp pierdut?oare? posibil ?!Hmm...

Faptul ca la noi, pescarii, unii nu toti :D , care participa la competitii au deficiente mari in cazul pescuitului in mal (cadenta, selectie, viteza etc) nu intereseaza prea mult....Repet, arte plastice :mrgreen: :lol:

Pana la urma cred ca doar modul in care se pune problema poate duce la modul in care se poate rezolva problema.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: campionatul national AVPS

Mesajde sorinhc » Joi Sep 21, 2017 4:35 pm

Eu chiar am intrebat din curiozitate. In iarna asta chiar sper sa am timp sa citesc despre treaba asta cu regulamentele.... Sa revenit la ce sa mai intamplat pe acolo. Poate strangem mai multe randuri :D .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde CISMAS » Joi Sep 21, 2017 5:01 pm

Sorin, ma crezi sau nu , asta e alta chesttie, dar pescuitul de competitive e altceva, probabil masochism, atata timp cat locul(ultimul) nu te deranjeaza
eu, 90 la suta din pescuit il fac pentru placerea mea, dar pescuitul de competitie e altceva, nu-l voi abandona cat mai pot

dale
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 29, 2015 6:55 am
Localitate: ineu, jud arad

Re: campionatul national AVPS

Mesajde dale » Joi Sep 21, 2017 7:17 pm

Postby catalinAR » Thu Sep 21, 2017 4:21 pm

Daca interpretarea regulamentului s-ar face dupa criteriile folosite in artele plastice....adica fiecare vede in functie de ce vrea sa "vada", se pot complica lucrurile :roll: :D

Adica in 2018 se tin mondialele pe piste ce dau primele locuri din platica si babusca iar noi/ei, aia rai adica, unii, nu toti :roll: :) , pescuiesc/pescuim la oblete...altfel spus si cele 10 ore x 2 etape, dupa caz, le dedicam pescuitului in mal la un peste care este posibil sa nu-ti asigure un loc bun in sector la mondialele din 2018.Timp pierdut?oare? posibil ?!Hmm...

Faptul ca la noi, pescarii, unii nu toti :D , care participa la competitii au deficiente mari in cazul pescuitului in mal (cadenta, selectie, viteza etc) nu intereseaza prea mult....Repet, arte plastice :mrgreen: :lol:

Pana la urma cred ca doar modul in care se pune problema poate duce la modul in care se poate rezolva problema.
Raule ! :oops:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: campionatul national AVPS

Mesajde catalin232 » Vin Sep 22, 2017 9:21 am

Eu am pescuit alaturi de alti 5 pescari 2 zile de antrenament si cele 2 manse de concurs. Putinele concluzii pe care le-am tras nu m-au ajutat sa pot obtine un rezultat mai bun decat cel obtinut.

Joi am pescuit pe sectorul C ( spre baraj) 6 pescari , 6 abordari , 4 distante diferite , rezultatul a fost "uimitor" ...niciunul dintre noi nu a reusit sa prinda mai mult de 300 grame de peste cu exceptia lui Marian Ionescu ( din spusele lui ) care a estimat ca a prins undeva la 1,5 kg de " amestec " .

S-a incercat inclusiv pescuitul la oblete dar fara succes, nu toate locurile tineau oblete la fel , talia acestuia diferea destul de mult si priceperea in a-i prinde conteaza enorm.

Pentru ca trebuie sa stii cum sa ii aduci , cum sa ii tii, cum sa ii selectezi si cum sa ii pescuiesti. Abia mai apoi se va face diferenta intre cei care pescuiesc eficient , cu ritm si cei care se precipita sau rateaza.

Asa ca ... rezultatul obtinut pe oblete nu se poate face pocnind din degete, presupune munca. Eu sunt unul din cei care au considerat mereu ca specia asta strica pescuitul, dar am sustinut in acelas timp ca ceea ce nu este interzis , este permis si ca intr-o competitie intri sa o castigi, pentru asta trebuie sa fii dispus sa faci ceea ce trebuie, nu ceea ce vrei.

Sa revenim la a 2-a zi de antrenament a noastra , cea de Vineri ... de data aceasta am ales sa pescuim pe sectorul A , capatul opus al pistei pe care am pescuit Joi. Eu am fost " cap de pista" . Am avut la fel , abordari diferite , incercand sa ne dam seama ce se poate prinde si cum. Am elimiat o parte din lucrurile ce nu au functionat in prima zi si am incercat unele noi .

Eu am inceput un pescuit in 28,5m cu nadire grea , doar nada , fara viu si de la ora 9:30 pana la ora 11:50 am reusit sa prind vreo 3 batcute mici. Inutil de reiterat faptul ca este un rezultat extrem de slab si pierdere de vreme. Incepand cu ora 12:00 m-am declipsat si am pescuit la 42m , fara nadire grea , doar tatonarea terenului pentru a vedea ce este pe distanta aceea.

In 1,5 ore eproximativ am reusit sa prind in jur de 20 Platici ( specie pe care nu o vazusem la fata joi niciunul dintre noi ) si cateva batcute dar mai mari, aproape cat palma. L-am rugat pe Mihai care era in dreapta mea sa urce pe linie cu mine sa verificam daca intr-adevar distanta este cea responsabila pentru capturi si in scurt timp a reusit si el sa prinda cateva platici si ceva batcute.

Avannd in vedere ca noi nu voiam sa pescuim la oblete ( si nici nu era punctul nostru forte ) iar rezultatele la batca de joi si vineri nu au fost nici pe departe imbucuratoare , am mers pe Platica la 42m in speranta ca putem scoate un rezultat bun de pe aceasta distanta , fiind constienti ca se poate castiga sectorul cu 3 kg de peste , cantitate ce putea fi realizata daca lucrurile ar fi mers la fel ca in antrenament. A fost o strategie de locul 1 sau nimic, din pacate , dupa cum a aratat si clasamentul, nu ne-a iesit in niciuna din zile.

Mai mult decat atat, in prima zi de concurs, Sambata, am avut bulanul vietii mele, tragand cap sector A, cel mai bun loc de pe pista statistic vorbind ( cap de pista aval ) , exact locul pe care am prins Platica " la greu " . Asadar, Sambata , acelas loc, acelas pescar, acelas echipament, nada si momeli identice, distanta identica precum in ziua precedenta, insa ziua a fost alta. Nu am mai reusit sa prind atat de multe platici, am scos un modest 1,6kg avand si un " bonus" de platica undeva la 500 gr . Am mai avut inca una la fel dezgatata aproape de mal si alte 3 ratate in trasatura , pesti ce imi puteau aduce locul 1 in sector, dar ce nu se cantareste nu conteaza, asa ca ... a fost degeaba .

In ziua a 2-a am tras B14 si am abordat acelas pescuit cu exceptia faptului ca am resondat zona si am gasit adancimea si substratul care imi conveneau mai aproape , undeva pe la 36m . De aici am scos tot ce mi-a tras cu exceptia a 2 prezentari ratate si rezultatul a ramas scris : 0,990 grame.

Ce pot spune dupa aceasta aventura este ca in conditiile respective doar cu oblete se putea castiga sau cu un mega bulan de un bonus , o platica mare de 1,5 - 1,8 kg pe care in opinia mea aveai mai mari sanse sa il obtii pescuind distanta pe care am ales-o. O alta concluzie care m-a facut sa cred ca desi am obtinut rezultate slabe, strategia nu a fost chiar atat de departe de adevar, a fost ca indiferent unde am picat fiecare dintre noi, cei care am pescuit distanta si tinta Platica , marea majoritate am si prins specia respectiva...din pacate nu suficient de bine, de multa, de mare .

Eu unul , desi reiterez faptul ca pescuitul la oblete bate sensul pescuitului la feeder ( de ce dracu mai pui mulineta pe bat pentru a pescui in 5-8m ? ) , nu pot sa nu ii felicit pe cei care au facut podium si care au facut ce a trebuit in conditiile date sa obtina rezultatul.

PS: Si mie mi-a fost greu sa cred ca pentru batca de 20 gr trebuie sa pescuiesti cu cosulete de 3x4 full de nada , pamanat, fui etc... pe fiecare lansare ... dar asa s-a pescuit ... Dale nu minte cand spune ca a bagat nada ca la Sarulesti :D nu a fost singurul pe pista care a bagat asa mult .

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: campionatul national AVPS

Mesajde Stefan George » Vin Sep 22, 2017 10:59 am

Am asteptat cativa ani o astfel de postare. Sa te tina obiceiul,Catalin! Si poate ti-l vor urma si altii. :!:

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde Bumy » Vin Sep 22, 2017 11:29 am

Revin si eu cu o nedumerire: dece majoritatea concurentilor care nu au pescuit la oblete au ales sa pozitioneze lanseta ca pe balta cu varful indreptat spre aval? ...mai putin stangacii sau cei cu capacitati ambidextre(Dale)? ...am auzit multe povesti cu milioane de trasaturi ratate...
In prima mansa am fost pe B16,am avut 25 de pesti printre care 3 ciortani si vre-o 8 batcute,restul platici,cumuland 1155gr(8/sector).Am scapat de la gura minciogului o platica de aprox 800gr,si am pierdut pe drum inca doua,din care una mare,o aproximez la 1,5kg.(a trebuit sa-mi verific coada de minciog de crapaturi dupa pataniile astea,am brutalizat-o :lol: )
In mansa a doua am nimerit pe A10 de unde am scos 16 pesti printre care un ciortan,3 batcute,un mega ghibort si restul platici,cumuland 1145gr(2/sector).Nu am pierdut decat o platica pe recuperare.
In ambele manse am pescuit la 30m cu cosulet greu.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: campionatul national AVPS

Mesajde catalin232 » Vin Sep 22, 2017 12:17 pm

Nu pot vorbi pentru altii despre pozitionare insa iti pot motiva eu de ce am tinut varful spre aval .... am pescuit in dreapta mea ( vadul a fost facut in amonte ) si varful a fost pozitionat mult spre aval , atipic fata de cum pescuiesc pe balta ( prefer varful aproape perpendicular pe apa ) tocmai pentru ca era un curent minuscul de apa , nu era balta .

Firul nu era spre aval ( peste varf ) , trasaturile erau semnalizate foarte bine . Nu pozitionarea a fost responsabila pentru ratari ci carligele mici , faptul ca am folosit larve la carlig, firul textil ( care exacerbeaza trasaturile ) si pestele mic de pe vad ... o platicuta la sfert de palma ce apuca de larve iti dadea laseta jos de pe suport daca se enerva putin :D ( exagerez acum , dar nici prea departe de adevar nu sunt ) .

Despre pestii scapati in drill , am ajuns la o concluzie mai putin fericita ... in concurs sunt prea " bland " cu pestii ... incerc sa fac drill-urile mai cu mila si de aici rezulta un drill prelungit inutil ce lasa timp si oportunitate pestelui sa se dezgate ( fie se largeste gaura , se rupe pielita de care e agatat un carlig mic sau se pune " cum trebuie" carligul astfel incat la o smucitura sa se degorjeze ) .

Iti pot spune ca in antrenament , unde nu conteaza ce si cat prinzi , atunci cand am facut drill-urile fara "mila " nu am scapat absolut niciun peste si am folosit acelas echipament si terminale si in concurs.

Chestia asta ma bantuie de ceva vreme in partidele in care fiecare icra de peste conteaza, va trebui sa ma educ sa fiu putin mai concis in drill-uri .

@George75 , hai ma omule ca nu e prima mea postare de genul :D nu ai citit tu pe cele vechi cu atentie sau le-ai citit cu prejudecata :D


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori