campionatul national AVPS

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde CISMAS » Mie Sep 20, 2017 4:29 pm

Sorin, din cate stiu eu, la stationar cantitatea de nada este cam dublu comparativ cu feederul

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde Bumy » Mie Sep 20, 2017 4:38 pm

Interesati-va cata nada s-a bagat la stationar intr-o mansa...
Hai ca suntem curiosi ! Cine ne spune ?
Asa nu afli prea multe! :lol: :mrgreen:

La nadirea grea se baga minim 10 bulgari facuti cu ambele maini,de regula 15.De intretinere din 15 in 15 cu cupa.Binenteles ca nada contine pamant,bentonita si alte cele,dar asta e o alta discutie.Iar fui îi decoleaza cu terre de somme,nu cu argila obosnuita.

dale
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 29, 2015 6:55 am
Localitate: ineu, jud arad

Re: campionatul national AVPS

Mesajde dale » Mie Sep 20, 2017 10:03 pm

bunny nu toti au bagat doar un kil de nada. poate baietii cu obletii.
eu am consumat pe mansa intre 5 si 6 l de nada (aprox 1.7-1.9 kg) in care am pus 1 kg de pamint iar din cutie am mai bagat 1 kg de pamint.
legat de nada vie am folosit aprox 0.5 l vierme + 0.2 l pinkie + 0.25 l fuilles si aprox jumate de cutie de porumb.
totusi dupa cum am constatat din statisticile de anul tercut de la stationar si din cele de anul acesta de la stationar din august erau locuri care tineau peste mare si erau locuri care nu tineau peste mare. din nefericire pentru mine in masa a IIa am tras un loc care nu tinea peste mare iar din comoditate ( nu am folosit minciocul in mana a IIa decit de 2 ori ) si din incapatinare ( nu am dat o parte din mansa a IIa la oblete ) am ratat titlul de vicecampion national la 100 grame.
asta e pina la anul promit sa invat sa pescuiesc si la oblete.

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde Bumy » Joi Sep 21, 2017 6:58 am

bunny nu toti au bagat doar un kil de nada. poate baietii cu obletii.
eu am consumat pe mansa intre 5 si 6 l de nada (aprox 1.7-1.9 kg) in care am pus 1 kg de pamint iar din cutie am mai bagat 1 kg de pamint.
legat de nada vie am folosit aprox 0.5 l vierme + 0.2 l pinkie + 0.25 l fuilles si aprox jumate de cutie de porumb.
totusi dupa cum am constatat din statisticile de anul tercut de la stationar si din cele de anul acesta de la stationar din august erau locuri care tineau peste mare si erau locuri care nu tineau peste mare. din nefericire pentru mine in masa a IIa am tras un loc care nu tinea peste mare iar din comoditate ( nu am folosit minciocul in mana a IIa decit de 2 ori ) si din incapatinare ( nu am dat o parte din mansa a IIa la oblete ) am ratat titlul de vicecampion national la 100 grame.
asta e pina la anul promit sa invat sa pescuiesc si la oblete.
Dale,fara cosulete de nadire serioase,sincer nu vad cum se putea introduce atata nada pe vad.
Eu nu am bagat nada vie deloc in cosulete.Nici viermi/pinki nici rame.Am observat ca nu functioneaza inca din antrenamente.Strict in cazul meu.La stationar s-a prins cel mai bine la curs,baietii ci care am discutat au pescuit 95% asa.Oricum ei au bagat de 2,5-3 ori mai multa nada.Casterul la ei a functionat la curs.Fuii neintrodusi corect spalau vadul si tineau strict batcuta mica acolo.Referitor la momeala de carlig,am avut ceva succes doar cu minim 3 larve.
Fiind o apa curgatoare fara prea multe structuri ale substratului,mi-e greu sa cred teoria cu standurile care tin/nu tin peste.
Nu zic,s-a prins pana in 2kg de batcuta,dar tot e putin,dar daca asta s-a "vanat", asta e rezultatul.In mansa a doua am avut doar 4 batcute,restul erau platici si un ciortanel.

Pana la urma sotia a pus piciorul in prag si te-a convins cu obletii? :)

dale
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 29, 2015 6:55 am
Localitate: ineu, jud arad

Re: campionatul national AVPS

Mesajde dale » Joi Sep 21, 2017 12:56 pm

nu, dar am constatat ca anul acesta am luat-o de doua ori in bot rau de tot pentru ca am refuzat sa pescuiesc la oblete.
pina la urma si obletele e peste.
daca la italieni nu le-o fost jena sa cistige titlul mondial cu oblete pe o apa unde se pescuia la crap cred ca nu mai are sens sa fiu asa de tare de cap sa o mai iau in bot si alta data.
si in plus prajeala de oblete este chiar ok :lol:

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: campionatul national AVPS

Mesajde catalinAR » Joi Sep 21, 2017 1:06 pm


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: campionatul national AVPS

Mesajde sorinhc » Joi Sep 21, 2017 1:44 pm

@catalinAR scuze de offtopic: Asa se castiga un campionat mondial? :shock: :o :lol: :lol: :lol: . Asa sa castigat si la noi?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde CISMAS » Joi Sep 21, 2017 2:03 pm

@catalinAR scuze de offtopic: Asa se castiga un campionat mondial? :shock: :o :lol: :lol: :lol: . Asa sa castigat si la noi?
Sorin, si la un campionat mondial pescuieste fiecare cum crede ca e mai bine in cadrul unui regulament clar si impus inaintea startului, fara schimbarea regulilor, locatiilor si costurilor "IN TIMPUL MECIULUI", cum s-a incercat si partial reusit, anul asta

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: campionatul national AVPS

Mesajde pivo » Joi Sep 21, 2017 2:38 pm

@catalinAR scuze de offtopic: Asa se castiga un campionat mondial? :shock: :o :lol: :lol: :lol: . Asa sa castigat si la noi?
Sorin, si la un campionat mondial pescuieste fiecare cum crede ca e mai bine in cadrul unui regulament clar si impus inaintea startului, fara schimbarea regulilor, locatiilor si costurilor "IN TIMPUL MECIULUI", cum s-a incercat si partial reusit, anul asta
Corect! Insa daca aia se numeste lansare atunci chestia din mana lui e racheta sol-aer! Poate sa-mi spuna cineva cate spire s-au derulat de pe tambur?
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: campionatul national AVPS

Mesajde CISMAS » Joi Sep 21, 2017 2:53 pm

Catalin, eu nu stiu cate spire deruleaza respectivul si nu stiu nici daca este din concurs, insa la un campionat mondial fiecare concurrent are un arbitru care vegheaza la respectarea regulamentului
cand era regula cu 15 m, era clar, nu puteai lansa de sub mana 15m


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori