concursuri 2018

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

alexandruv

Re: concursuri 2018

Mesajde alexandruv » Sâm Noi 18, 2017 11:09 pm

Mai avem de papat...


Sent from my iPhone using Tapatalk

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: concursuri 2018

Mesajde CISMAS » Dum Noi 19, 2017 1:55 pm

chestia asta cu papatul este ca la nunta, ca sa papi trebuie sa participi, sa te asezi la masa :lol:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: concursuri 2018

Mesajde CISMAS » Dum Noi 19, 2017 1:59 pm

Si cam asta inseamna dedicare si dorinta de competitie .... Mick Vials iese din " stand " . Asta este locul pe care l-a tras si l-a pescuit la marea finala " River Fest " din UK , competitie inca in desfasurare. Noi ne plangem daca nu este distanta la mm intre concurenti sau daca avem 1mm de mocirla sub scaun :)
la Racovita nu a fost chiar asa, dar au fost si locuri dificile
daca apa era o juma' de metru mai sus si dadea si o ploicica, se apropia cat de cat

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: concursuri 2018

Mesajde nacea_dragos2001 » Mie Ian 03, 2018 3:39 pm

,,CIORBA DE POTROACE,, - 06.IAN.2018
BALTA Greaca Cercani
Dragi prieteni ,pescari,întrucât, REVELIONUL PESCARILOR, a ieșit foarte bine , din toate pct de vedere: capturi,voie buna,socializare, peste 100 de participanți, masa bogată,vreme buna,etc, mi am spus că nu pot sa va tin in casa in acest week end!!! Se anunță 10 grade afara!!!
În consecinta, va invit , Sâmbătă,06.Ian.2018, la ora 7.15, pe Greaca Cercani,la:
,,CIORBA DE POTROACE,,
Taxa participare: 50 lei
( optional pt însoțitor - adult: 25 lei)
Doamnele și copiii au accesul gratuit!!!
PREMII: se vor premia primele 7 locuri in fct de cantitatea prinsă si captura competitiei cu abonamente pt partide de pescuit pe Greaca, cu partide de pescuit pe Lupsanu 3 si nada Star Fish Black Mix
Se pescuieste individual cu 2 lansete/feedere cu 1 carlig. Se poate pescui,atât cu momeli vii cat si artificiale,sau boilies.
Obligatoriu: minim 1 sac de pastrare
Însoțitorul,poate pescui cu 1 undita,dacă vrea:)
Carasii capturati se rețin!!! Crapul se eliberează după cantarire.
Punctează ,ciortanii ,indiferent de greutate!!!
Clasament bazat pe cantitate!!!
Tragerea la sorți,se va face în fct de lista de înscriere!!!
De data aceasta,standurile se vor numerota!
(întrucât,nu multa stie standurile de pe Greaca, după denumirile lor)
Va rog sa va înscriere,doar dacă știți că veniti sigur!!!...( nu exista lista pt intentie)...Multumesc pt înțelegere!!!
Pt înscrieri si detalii: 0728 188 714
Multumesc,
Razvan Black

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: concursuri 2018

Mesajde pivo » Joi Ian 04, 2018 1:50 am

http://pescuitstationar.ro/forum/viewto ... =8&t=12807
ma gandesc ca poate se pot organiza si la noi asa concursuri, fara regulament sofisticat, taxa decenta, fara fui si larve, pescuieste omul la ce vrea si...socializare
scuze pentru linkul pentru alt forum
Hai sa-ti povestesc eu un pic cum e cu concursurile de la balta BEN! Aceea e o balta cam de 100x150m, plina ochi cu crap, caras si ceva platici aduse acu' 2 ani in iarna. Atat e de plina balta cu peste ca nici nu stiu unde mai intra si apa de atatia pesti! Cat despre concursuri, Adi Sebestean se ocupa de organizarea lor avand clientii casei ( pescari din zona Hunedoara si Brad) in proportie de 90%, mai nou aparand si cativa din pescarii consacrati din Arad(3-4) la cateva concursuri. In zilele bune se castiga cu 70-80kg! Deci este vorba de concursuri pentru cei care vor peste mult! Mai mult!! Cel mai mult!!! Cu toate acestea, concursurile se castiga de pe 2-3 locuri care tin peste f.f. mult. Anul trecut, desi densitatea de peste era destul de mare, s-a populat in primavara cu 8t de crap(opt tone!!!!!!!!) tocmai pentru a face pestele sa se miste pe toata balta si sa nu mai fie doar cele 2 locuri cele care dau castigatorii. Degeaba.... crapii tot acolo s-au tras. In general, o data cu postarea concursului este pusa si lista cu participanti care e aproape completa.... sau cel putin in proportie de 80%. Pe balta sunt 24 de standuri ptr concurs iar cand se posteaza concursul, lista deja contine 16-18 nume!!! Asa ca trebuie sa fii mereu cu ochii pe forum ca sa poti participa. Iar din pescarii care participa frecvent la concursurile organizate acolo, la concursurile puternice vei vedea doar 2 sau 3. Restul merg doar la concursurile organizate pe acea balta. Asa ca.....mai gandeste-te daca vrei asa ceva!
Cat despre concursurile organizate acolo in zona de Sud, nu stiu ce sa zic, inclin sa-l cred pe Catalin, insa pot sa-ti spun ca niciunde nu e obligatoriu cu larve si fuillis! Toate astea sunt optionale. Nu este obligatoriu sa ai larve si fuillis la niciun concurs poti sa dai cu rama, vierme, porumb..... etc. Folosirea de larve sau/si fuillis nu iti asigura un loc pe podium. Nici macar la Sarulesti! Adu-ti aminte ca in 2016, la Polcesti am terminat pe locul 2 la general fara sa folosesc o larva sau un fuillis!!!
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: concursuri 2018

Mesajde CISMAS » Joi Ian 04, 2018 8:23 am

http://pescuitstationar.ro/forum/viewto ... =8&t=12807
ma gandesc ca poate se pot organiza si la noi asa concursuri, fara regulament sofisticat, taxa decenta, fara fui si larve, pescuieste omul la ce vrea si...socializare
scuze pentru linkul pentru alt forum
... l fara sa folosesc o larva sau un fuillis!!!
si eu care am crezut ca am fost singurul..., la ce cantitati am vazut atunci
pe vremea aia habar nu aveam ce sant aia fuillis, in ziua de antrenamant, dimineata am fost primul pe balta si am gasit un pachet mare(peste un kg), invelit In ziare
am crezut ca sant larve mici si neputand sa le pun in carlig, le-am aruncat in apa :lol:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: concursuri 2018

Mesajde CISMAS » Sâm Ian 06, 2018 8:59 pm

http://pescuitstationar.ro/forum/viewto ... =8&t=12807
ma gandesc ca poate se pot organiza si la noi asa concursuri, fara regulament sofisticat, taxa decenta, fara fui si larve, pescuieste omul la ce vrea si...socializare
scuze pentru linkul pentru alt forum
uite ca s-au tinut si pe aici pe la noi doua concursuri de genul asta
ciudat este ca eu nu stiu ce sa mai cred, tot anul s-au adunat cu greu cativa oameni la concursurile organizate (chiar si la cele "OPEN" )
si acum, la ambele puhoi de lume
ce mi se pare ciudat, a fost ca pescuitul in sine nu a diferit cu nimic de un pescuit de placere unde fiecare face ce vrea, deci OPEN, taxa aceeasi, doar timpul mai scurt
inbucurator e faptul ca a aparut (probabil) spiritul de competitie, daca era o zi normala de pescuit pe Greaca, nu cred ca numarai mai mult de 15 - 20 pescari
in decembrie 2016, pe o vreme la fel de frumoasa, cu o saptamana inainte de a face Catalin filmul, am fost cu inca doi prieteni si toti trei am prins la greu, cam 20 - 25 bucati ciortan de fiecare, pe toata balta nu cred ca am fost 10 pescari
trist este ca genul asta de concursuri, desi poate utile, nu ajuta cu nimic dezvoltarea pescuitul la feeder ca sport

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: concursuri 2018

Mesajde Solzescu » Sâm Ian 06, 2018 11:13 pm

nu imi dau seama daca si cum nu ajuta dezvoltarea pescuitului la feeder ca sport, dar ca promovare a feederului intr-o masa compacta de pescari la crap cred ca si-a cam facut treaba. Saptamana trecuta toti feederistii au fost pe podium, acum au fost sase feederisti pe primele sapte locuri (am auzit). Hai sa fie mai multi feederisti mai intai, o masa critica mai mare, ca sa creasca dupa aia si ca sport, si aria de selectie...zic si eu asa, din fotoliu :)

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: concursuri 2018

Mesajde CISMAS » Mar Ian 09, 2018 3:48 pm

nu imi dau seama daca si cum nu ajuta dezvoltarea pescuitului la feeder ca sport, ...
o sa te convigi dupa cele doua etape de Cupa regiunilor
sa dea Dumnezeu sa nu am dreptate,
acea masa critica mai mare va fi formata preponderent din feederisti care urmaresc crapul, ceea ce nu e rau deloc, ba din contra, dar nu pentru sport

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursuri 2018

Mesajde sorinhc » Mar Ian 09, 2018 4:03 pm

dar nu pentru sport
Dar pt ce ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori