O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Oct 05, 2016 7:44 am

De fapt sunt 5 balti, de la stanga la dreapta :

Sandy pool – 33 de standuri
Stock pool 5 standuri
Kingfisher pool -32 standuri
Big Beam pool - 52 standuri (special pentru rubeziana – latimea e de 13.5 m)
Far hope pool – 22 standuri


nu va mai povestesc de stocul si speciile prezente (printre care... mreana si clean) ca deja mi se amaraste de tot cafeaua.
pescuitul e 7 lire pentru toata lumea si 6 lire pentru cluburi sau concursuri etc..

Sper ca intr-o zi sa se auda suficient zumzetul cererii si sa raspunda cineva si cu o oferta similara in Romania.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Mie Oct 05, 2016 8:50 am

Sper ca intr-o zi sa se auda suficient zumzetul cererii si sa raspunda cineva si cu o oferta similara in Romania.
Da dar sper ca nu o sa fie o "Romaneasca" adica doar membrii unor cluburi sa aiba pret foarte mic cum se mai intampla pe la noi. Acolo e diferenta de o lira adica decent.

Arata foarte bine baltile si clar au si peste. Mreana pe balta - SUPER !

O sa se poata si la noi cu garduri de 3 m si paza cu Kalasnicoave :lol: :lol: Hai ca traim in Romania si sacosa ne ocupa tot timpul.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Oct 05, 2016 7:09 pm

acum 15-16 ani si carpodroamele pareau de pe alta lume. si astazi ,cel putin pe langa bucuresti daca nu e balta cu foisor, lumea cam stramba din nas.

cererea sa existe ca apare si oferta.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Mie Oct 05, 2016 7:24 pm

acum 15-16 ani si carpodroamele pareau de pe alta lume. si astazi ,cel putin pe langa bucuresti daca nu e balta cu foisor, lumea cam stramba din nas.

cererea sa existe ca apare si oferta.
Corect!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde claudiue » Mie Oct 05, 2016 7:59 pm

Totuși, din poza nu sunt foarte înghesuite locurile? 30 și ceva de locuri mi se par enorm de multe pe bălțile astea...Tot în poza observ ca intre doua locuri de pescuit e distanta când o mașină sedan parcată...

Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Oct 05, 2016 8:07 pm

Sunt balti care se adreseaza pescuitului cu rubeziana, matchul sau cu un singur bat de feeder... asa ca da, un peg e mai mic decat ceea ce se obisnuieste pe la noi. Pe de alta parte , la noi nu exista (din ce stiu eu ) balti dedicate stationarului si feederului. Exista exclusiv carpodroame ...

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde claudiue » Mie Oct 05, 2016 8:17 pm

Era doar o remarca, nu o critica. Uite, lfg poenari s-ar preta la asa ceva. Dar și aia e carpodrom :)).
Eu mor ca nu mai am unde pescui caras la undita. Toate bălțile sunt pustiite de caras și populate cu ciortani.

Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Oct 05, 2016 8:26 pm

Avem, asadar, cam aceeasi problema. Apropo de caras, la mondialele de stationar din bulgaria , Plovdiv, englezii au declarat "abordarea noastra pentru crap e perfecta, insa nu prea ne-am prins cu carasul"... (in original cred ca era "we can't get our heads around the carassio). si la final selectionerul spunea chiar ca pescuitul e mai dificil pentru ei (drennan team england) in europa de est pentru ca " we don't understand carassio".

asta asa off topic de cafenea.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde ticairlandezu » Mie Oct 05, 2016 8:32 pm

Exista Claudiu, la HD balta Ben consacrată deja ...Si e pe vine!!! Balta La Micutzu, Ocna Mures jud. Alba.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde catalin232 » Mie Oct 05, 2016 9:07 pm

Era doar o remarca, nu o critica. Uite, lfg poenari s-ar preta la asa ceva. Dar și aia e carpodrom :)).
Eu mor ca nu mai am unde pescui caras la undita. Toate bălțile sunt pustiite de caras și populate cu ciortani.

Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!
Baga o Camineasca la undita si te saturi de caras :D


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori