O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Lun Oct 31, 2016 9:32 am

intr-un fel poza asta imi confirma ceva...ceea ce cred eu ca se va intampla pe viitor. Ideea ar fi cam asa:echipamentul a ajuns destul de departe si nu cred ca mai are unde sa avanseze spectaculos. apele noastre naturale nu vor ajunge niciodata acolo unde ne dorim, pentru ca romania si pentru ca romani. singurul lucru care poate evolua masiv/radical si rapid- sunt baltile.
Asta cam asa e. Sa speram ca macar baltile sa evolueze si cel mai importat sa evolueze rapid pt ca trebuie sa ne bucuram si noi cat mai repede :twisted: .
si ele au evoluat deja masiv catre carpodroame.
Ceea ce nu e rau. Orece plus e mai bun decat nimic.
Apoi au evoluat catre carpodroame full option - cu mutliple servicii incluse [ de la wifi, ponton , umbrar, piscina, masa pe balta si tot asa- vezi solacolu] si cred ca unele vor evolua in sensul pe care solacolu il urmeaza la randul ei uitandu-se in anglia.
Sincer sunt cam putine. Cu speranta inainte !
Tocmai de aceea cred ca cei care vin din urma neavand ce ape sa mai concesioneze se vor uita la baltile mici sau chiar la construirea de bazine, tot dupa modelul din vestul extrem al continentului sau chiar dincolo de el. Chiar daca predictia asta a mea e si speranta in acelasi timp, nu stiu ce forma de ape vor aparea dar pot sa sper in balti mici cu peste alb, pe langa ciortanul deja prea comun.
Cam greu dar se poate ca in viitor sa avem si astfel de lacuri artificial create. Cam mult spus lacuri, mai degraba bazine. Pe langa bucuresti din cate stiu acesta este facut artificial si tine peste frumnos. Chiar as fi curios daca mai sunt si altele :? .
NU ma deranjeaza nici daca apar balti de sturion,
Chiar deloc !
sau balti dedicate unor specii - gen balta cu somn africani , dar ma indoiesc ca vor avea puterea de a rezista mai multe sezoane.
Daca nu ar permite sa se ia peste ca balta de aici sigur ar rezista. O singura partida am facut la somni africani si a fost ok. Druluri puternice, pesti ok .... cu drag revin dar nu acolo pt ca nu e genul meu de balta sa te agati cu cel din fata sau sa te bata pe umar vecinul :lol: .
Si totusi cred ca daca suficiente voci se aud ca si "cerere", oferta nu va intarzia prea mult sa apara.
Categoric. Cerere si oferta ! Primul pas e cererea .... hai sa cerem intai. Al doilea pas ar fi sa "luam" tot pachetul de acolo nu sa mergi cu "conserva" in buzunar pt 5 ron economie !!!! Macar baga un gratar si ia berea de la ei :lol: . Cum sa mai scris si mai devreme ca sa supravietuiasca si sa avem preturi ok trebuie sa consumam si aici ma refer nu numai la placerea de a pescui :lol: ..... Si sa nu uitam ca si cei care au lacurile in administrare ar trebui sa ofere o gama mai larga de produse adiacente. Nu boilies de 70 ron punga de 500 gr (calitate ioc) sau pelete de zici ca sunt bomboanele de pe coliva :lol: si asta la preturi sus. E de dezvoltat in ambele parti !

Se vede ca sa racit afara :lol: prindem "fluturii de iarna" :lol: :lol:

@ticairlandezul poate ne relatezi mai pe larg cum sunt baltile in UK. Multumim !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Joi Ian 12, 2017 1:51 pm

@ticairlandezul poate ne relatezi mai pe larg cum sunt baltile in UK. Multumim !
Poate ...........
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Vin Ian 13, 2017 11:24 am

Tica e cu Irlanda... ape mari nu jucarele :).

Intre timp cititorii MFM au votat Weston Pools Fishery ca fiind 'Best Commercial Fishery 2016' .... Tot o imensitate de carpodrom si apa asta :twisted: . Ca dovada pozele de mai jos.

au o regula foarte nasoala pentru multi "pescari" traditionali de-ai nostri: NO ALCOHOL TO BE CONSUMED ON THE POOLS
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde claudiue » Vin Ian 13, 2017 12:11 pm

Arata într-un mare fel balta! De fapt amenajarea...nu este "o baltă " și atât!


Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Vin Ian 13, 2017 1:54 pm

Frumos!
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Vin Ian 20, 2017 11:22 am

Haide sa aruncam o privire si la un lac mai mare...

RK Leisures Wraysbury Lake o locatie extraordinara... pe care s-a sesfasurat Campionatul Britanic de Pescuit la Crap.

Am mai spus-o, dar am sa repet.. Motivul pentru care tot insist cu apele britanicilor este acela ca visez ca odata ce acest tip de amenajare devine cunoscut, el se poate transforma in multi ani de zile in ceva la care sa asipre si pescarul roman, generand poate la un mioment dat cerere si apoi oferta. E un demers utopic, insa , vorba aceea , speranta moare ultima.


https://www.youtube.com/watch?v=ZkoKry3yzYA

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Ian 25, 2017 11:45 am

Brickhill Farm Fishery


Adancimi pana la 4.5 m (!).

11 standuri pe balta mica. 20 pe balta mare. + o mica constructie ce serveste "micul dejun" - toata ziua - in sezon - si ceva cald la concursurile de iarna. Spun asta pentru a se vedea "recurenta" serviciilor aditionale oferite pe balta. Stoc de lin, platica, biban, babusca, rosioara dar si crap.

recunoscuta de Angling Times ca fiind una din cele mai bune balti de iarna...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde sorinhc » Mie Ian 25, 2017 12:02 pm

+ o mica constructie ce serveste "micul dejun" - toata ziua - in sezon - si ceva cald la concursurile de iarna. Spun asta pentru a se vedera recurenta serviciilor aditionale oferite pe balta.
Asta e chiar faina treaba. Ce tare ar fi sa fie si pe la noi ceva de genul, ma abonez pe tot sezonul :lol: . Pe langa placerea de a pescui sunt si gurmad de fel :lol: , nu am decat 95kg :lol: si ador sa iau o masa calda pe balta. De multe ori car butelia chiar si cand merg singur ;), nu odata am luat tigaia de pe foc sa nu ard mancarea ca ma "deranja" drilul.

De cuirozitate exista ceva de genul pe langa Bucuresti? Si aici ma refer la o masa calda toata saptamana.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde admin » Mie Ian 25, 2017 12:07 pm

Din ce stiu eu, Solacolu a inceput sa ofere servicii de genul asta dar exclusiv in weekend, in sezon (si fara delivery pe ponton). Apoi cred ca mai sunt balti care ofera pentru crapari optiunea asta de masa calda. Chiar si la Sarulesti stiu ca exista acum ceva ani o varianta... Imi exprim si eu curiozitatea fata de subiect.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O balta de 35-40 de lei pe zi...la englezi

Mesajde claudiue » Mie Ian 25, 2017 12:11 pm

Pe Tancabesti primești masa de la restaurant direct la locul de pescuit. Fără costuri suplimentare. Orice este în meniu ți se aduce de la mic dejun pana la maxim ora 22 seara.
Recomand ciorba de peste și pastrama de oaie în acest context :)

Sent using Tapatalk



Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori