un film pentru Sorin hc si Ramadri

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Feb 20, 2018 1:21 pm

Sper sa apuc si eu ziua aia si sa vad un pescar de competitie sponsorizat de mari producatori sau mari importatori , ca in alte locuri ! Pana atunci , vad ca se sponsorizeaza singuri !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde admin » Mar Feb 20, 2018 1:28 pm

Ramadri, aceeasi nada , de la orice producator vrei tu, facuta 1 kg nada cu x centilitri apa iese diferit ca si mecanica - sau poate sa o faci praf, daca:
- trantesti toata apa peste nada sau o adugi treptat.
- daca adaugi apa treptat si corect, conteaza ce temperatura e afara si ce umiditate in aer... mai pe romaneste , conteaza daca e iarna sau vara.
- daca o adaugi treptat si corect, si o si sitezi intre etapele astea, iese diferit daca bate vantul sau e calm complet.
si tot asa...

Asta se poate extrapola la tot felul de alte detalii de la carlig si pana la precizie... De ex: Daca dai in clips cu lanseta in aceeasi pozitie sau daca dai in clips si atat.. La 30-40 de m, ai diferente si de 2 m doar din pozitia in care lovesti clipsul. Nu mai zic daca dai mai tare sau mai incet, daca dai mai cu bolta sau mai paralel cu apa. dar tu pescuiesti in clips. si totusi dai pe o suprafata foarte mare si destul de imprecis...


Nimic nu bate exercitiul... iar aici, poti iesi pe apa sa exersezi 1 lucru sau 1000 de lucruri..sfatul meu, daca imi permiti, e sa exersezi cate unul singur pana il stapanesti cat de cat, ca altfel faci 1000 gresite si ajungi la acelasi non-rezultat.

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 1:59 pm

Cand faci ceva gresit.... repetitia nu face decat si mai mult rau.... pentru ca repeti si te obisnuiesti cu ceva rau.
Eu cand fac meditatii cu un copil si ii explic ceva si el nu pricepe... niciodata nu am sa insist cu aceeasi metoda de mai multe de 3 ori .... schimb metoda.... Cand pricepe..... intelege ce vroia de fapt si cealalta metoda.
Ei, ajung la rezultate pozitive astfel... de ce.... pentru ca cineva le arata cum sa faca corect.... iar la nevoie prin mai mult de o metoda....
Stiti ce distractiv e sa ai un copil de clasa a XII-a bac care nu stie tabla inmultirii sau regula semnelor si a parantezelor!? - cand el mai are 5 luni si da bacul. Pai daca eu m-as incapatana sa-i zic... ia tu 10000 de exercitii si fa'le pana pricepi...mi-ar pica toti bacul :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde admin » Mar Feb 20, 2018 2:42 pm

Pai cam asta spunem toti aici..invata baza. Ca e greu cu integralele daca nu stapanesti adunare scadere inmultire impartire. Si solutii ajutatoare sunt. De exemplu :Ai nada gata umectata. Ai carlige gata legate. Ai monturi gata legate. Macar scoti astea din ecuatie..dar trebuie neaparat sa deprinzi lanseul cu minim de precizie, iar pentru asta uneori chiar e nevoie de 10 000 de lanseuri . Facute nu ca sa bifezi o cifra ci facute sa conteze fiecare din ele la perfectionare.. facute cu accent pe senzatie nu pe rezultat. Ce simti cand s-a incarcat lanseta, ce simti cand dai drumul la fir..ce simti cand ti-a iesit corect... e exercitiu fizic, nu teoretic. E nevoie de repetitie.

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 3:06 pm

Sper sa apuc si eu ziua aia si sa vad un pescar de competitie sponsorizat de mari producatori sau mari importatori , ca in alte locuri ! Pana atunci , vad ca se sponsorizeaza singuri ImagineImagineImagineImagine!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ce conteaza cine e sponsorul atata timp cat din asta traiesti ? :twisted:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde sorinhc » Mar Feb 20, 2018 3:36 pm

e nevoie de 10 000 de lanseuri
La naiba ! :lol: :lol: :lol: Atatea fac in cateva sezoane :lol: :lol: :lol: . Deci @ramadri nu dispera ! Calm ! Exercitiu ! Eu nu stiu de ce te analizezi dupa 4 ani cand si comunistii o faceam dupa 5, cincinale :lol: :lol: :lol: . Hai sa mai si glumim putin :lol: :lol: :lol: . Mai ai un an :lol: :lol: :lol:
54 de raspunsuri si peste 1000 de vizualizari :shock: . Hai sa le transferam si pe la alte topicuri, cred ca era unu cu ceva legat de 180 m, nu mai stiu :lol: :lol: :lol: cu cateva raspunsuri :lol: .
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 3:51 pm

Adunarea, inmultirea.. chiar si limitele, derivativele si integralele sunt de mult stiute. Au mai ramas integralele duble si triple.
Nada o am gata de acasa (ca sa o pot si cantari dar si evalua...daca nu e ce trebuie o refac -in 4 ani doar cu o nada anume am avut pb-). Asta si din cauza ca nu ma culc mai devreme de 2-3 si atunci fac nada...diferenta in cazul meu pana la balta e mic asa ca imi permit sa fac asta.
Forface/monturi sunt facute...de toate natiile si culorile (cu spin, cu banda, cu stopper, cu lat si chiar cu nimic)...
Absolut singurele probleme raman:
- aruncarea la distanta si precizie,
- sondarea,
- localizarea (inutila din punctul meu de vedere ca nu am cum sa schimb locul rezervat.... poate doar daca vorbim de localizare pe locul pe care esti deja)
- legarea acelor cu paleta (dar asta nu e o pb ca la cosulet nu dau)
- si in final lipsa de experienta (buna) in a schimba ce trebuie cand nu merge ce faci. Un exemplu pur si simplu aruncat: dai cu un carlig ci spin si de fapt ar trebui cu opritor dar eu aleg sa dau cu banda (neavand in bagajul de cunostinte de ce pentru situaia aia anume nu trebuie cu a si b dar trebuie c).

Absolut totul deriva din pescuitul negrupat. Ca nu e o problema (doar) ca nu duci nada acolo unde trebuie ci si ca o imprastii peste tot. Handicapul asta are 2 taisuri ambele in defavoarea mea.
Problema mea nu sta in bazele pescuitului...sa nu aveti impresia ca nu stiu sa-mi montez methodul sau sa scot pestele...sau cum se leaga un carlig. Prin proces autodidact am ajuns la limita si sunt identificate exact problemele... mai departe trebuie "meditatii"....si nici in 10.000 de partide nu o am raspuns la ele....tot autodidact.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk



CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 4:56 pm

abia la integrale duble si triple esti ? :o si vrei sa prinzi peste :?: :lol:
treci intai de laplacieni si functiile Bessel si pe urma succese nebanuite :lol: :lol: :lol:
eu am vrut doar sa pun un filmulet pentru voi doi, pasionati de peste mare si uite ce a iesit, peste 1000 de vizionari de "cafenea"
scuze :twisted:

catalin.oprea
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 06, 2015 11:17 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin.oprea » Mar Feb 20, 2018 5:12 pm

Daca imi permiteti... Am doar 3 ani de cand am inceput acest stil si consider ca sunt incepator. In opinia mea nu cred ca se poate compara pescuitul (care ar trebui sa genereze placere si relaxare, nu frustrari si complexe ) cu o activitate intelectuala fortata (gen rezolvat probleme). E ca atunci cand te duci la serviciu si nu-ti place ( asa poate e si elevul cate nu stie tabla inmultirii dar nici nu are de gand sa o invete, pentru el scopul este sa ia bacul). As putea compara pescuitul - sau ma rog anumite parti ( aruncat sondat ) cu condusul unei masini. Cati dintre noi nu am " scapat " ambreiajul si ne-a murit motorul dar am exersat pana in momentul cand am stiut cum sa-l apesi sau nu. Au fost enumerate atatea variabile care pot influenta o partida, dar ceea ce cred eu ca se pierde in vedere este efectiv ziua petrecuta la pescuit. Daca imi permite Catalin si nu se supara ,a prins niste "dulapi" cat palma sambata dar nu cred ca a fost suparat si sunt sigur ca pentru el a fost o zi castigata. Cum bine zicea cineva toti suntem ciudati in felul nostru, nu trebuie sa copiezi pe nimeni ci doar sa adaptezi ceea ce tie ti se pare cel mai confortabil.

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 5:19 pm

Matematica era doar o metafora aici...adusa in discutie pentru ca e una dintre ocupatiile mele.
Nu forteaza nimeni formule si teoreme la pescuit.... sau in fine avem lungimi, arii, volume impreuna si cu ceva chimie ubde avem reactii, gramaje, presiuni.
In fond nu strica cu nimic ca o discutie despre pesti sa ajunga si in arealul asta...de stricat nu strica iar cine nu vrea sa se complice nu trebuie sa o faca. Asta nu inseamna ca altii poate nu apreciaza

Sent from my SM-N950F using Tapatalk



Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori