un film pentru Sorin hc si Ramadri

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: RE: Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Feb 19, 2018 3:14 pm

sa-ti povestesc experienta mea cu carpodroamele si de ce am eu alergie la dulapi
prin 2008 - 2009, mult inainte de...epoca feeder (pentru mine), am fost de cateva ori pe MV2
de fiecare data am prins cativa, nu dulapi, cu gurile facute praf, pana intr-o zi cand am prins unul cam de 15 - 16 kg cu o gura cangrenata, rupta complet, nici buze nu mai avea, mi s-a facut rau si m-am jurat ca nu ma mai intereseaza asa ceva
cu feederul, in 2015 si 2016 am avut doua concursuri, FIPS-CIPS, pe Magura 9, nu am avut nici un tac, si nu am fost singurul
in 2016, mizand pe faptul ca vor fi cativa care nu vor prinde nimic, am prins 2-3 obleti si...am castigat linguroiul de lemn, pentru penultimul loc, cu cativa colegi pe ultimul cu...ZERO
in 2016, inainte de concursul open de la Corbu (a castigat Dragos), am fost la un antrenament pe Floare, am avut o zi incredibila cu vreo 26 de crapi intre 4.7 kg si 11.8 kg, pe doi din ei i-a pus Relu pe forum, de mi s-a taiat cheful de crapi, de atunci...doar FIPS-CIPS, sau ...fitofag, doi trei pentru distractie
un fitofag de 4-5 kg, e mult mai rau (in prima faza, pe urma oboseste) decat over tenii de pe MV2
acum, mai rar pe balta si de cate ori se poate, Gostinu, Arges, Apa calda
Aveti dreptate , d-le Cismas ! Din pacate , pentru unii definitia cuvantului "carpodrom" , la noi in Romania , inseamna numai profit , grija fata de peste "ioc" , nu conteaza ce fir folosesti , carlige de potcovit caii , etc. . Banul sa iasa ...!
Totusi , si in Anglia , un bazin piscicol cu peste mare , tot carpodrom se numeste ... , doar ca nu suntem acolo !

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde sorinhc » Lun Feb 19, 2018 3:33 pm

@ramadri ai patit ca in filmuletul de mai jos (min.14 in special)

https://www.youtube.com/watch?v=SlJTMeJ29Do&t=168s

E normal sa mai ai si partide proaste indiferent de apa. Nu e bai .....

Eu sunt de parere ca carligele mici raportate cu crapul mare sunt o mare problema plus betele de crap care la un peste de 10 kg abia se indoie. Nu mai zic ca un antiseptic ar trebui sa fie obligatoriu pe orice lac cu pesti cat de cat. Nu mai zic de pescarii care nu au auzit de frana si mana iertatoare :( .
Uite aici pe site-ul unui lac din UK ca nu ai voie sa pescuiesti la crap cu carlige mai mici de 8. Inafara de balta de AICI eu nu am auzit de nici o alta balta sa te oblige sa folosesti carlige de la un nr in sus. Doar am cautat cu Google si asta a fost primul in lista, nu stiu lacul este doar un exemplu aleatoriu. Cine e responsabil pt gurile rupte ........ :( . Sunt ape comerciale si banul primeaza, asta este 100% adevarat. Filosofie mare ! Peste sa fie.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Lun Feb 19, 2018 8:02 pm

Cel mai simplu ar fi sa fie regula: carlige fara barbeta... punct. Si sa vezi dupa aia ce nu mai vin craparii...lol si da faliment instant

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Lun Feb 19, 2018 9:02 pm

Cel mai simplu ar fi sa fie regula: carlige fara barbeta... punct. Si sa vezi dupa aia ce nu mai vin craparii...lol si da faliment instant

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Tu inca mai stai legat la ochi si refuzi cu obstinatie sa accepti faptul ca problema este la tine , nu la balti , nu la densitate :) . Cand ai avut atatea ocazii in care cei de langa tine prind peste dupa peste si tu ai avut rezultate " modeste" , chiar si pe baltile de pe care altii scot zeci de pesti , eu spun sa iti faci o autocritica si sa accepti ca vina este undeva la tine ;)

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Lun Feb 19, 2018 11:02 pm

Din pacate asta e o vorba exact gen bata iapa sa priceapa saua.
Atata timp cat de multe ori fac exact ce face si cel de langa mine cu singura diferenta fiind nada...nu am ce sa schimb mai mult de atat (unu)
E ca si cand mi-ai zice sa stau sa cuget de ce nu stiu sa scriu poezi in japoneza. Si dupa 3 luni de cugetat tot nu o sa stiu (doi)
Cand gresesti daca nu are cine sa iti spuna cum si de ce, dar mai important cum sa faci corect...din noul cugetatul nu te ajuta cu nimic (trei).
Sa spuna cei care au fost cu mine ce greseli am facut? Ca poate ei sunt mai in masura.
Din punctul meu de vedere am un singur punct slab pe care nici o cantitate de cugetat sau sfaturi prietenesti nu or sa-l repare, si anume precizia la aruncare

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 12:17 am

Pe langa faptul ca gresesti in toate 3 punctele , unul din raspunsuri ti l-ai dat singur :) , continua poate mai ies si altele la iveala :D

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 12:18 am

Nu am altele
Si nu am gresit la nici un punct.
Pentru tine care stii reflexia ajuta, pentru unul care nu stie...e pe degeaba...contemplatul nu este egal cunoastere
Sent from my SM-N950F using Tapatalk



Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 12:55 am

Nu am altele Imagine
Si nu am gresit la nici un punct.
Pentru tine care stii reflexia ajuta, pentru unul care nu stie...e pe degeaba...contemplatul nu este egal cunoastere
Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Eh , cu starea dasta de " denial " o sa tot ai si rezultate si o sa intelegi si ce inseamna un " carpodrom " :) . Am cedat :D

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 1:02 am

Denial la ce? Ca pana acuma nu ai zis nimic concret!? Este foarte usor sa-i spui cuiva ca greseste...iar faptul ca i-o repeti...nu-l ajuta cu nimic.
Daca o persoana ar trebui sa faca A (de care nu a auzit nu a vazut nu stie ...si nici nu o sa afle pentru ca nu ii zice nimeni) si el face B. Si vine cineva si ii zice...vezi ca B nu e bine... pai si cum ar trebui...eh...gandeste-te...eh atunci continuam discutia degeaba.
Eu nu am pretentie de mare pescar... asa ca nu vad la ce am denial!? Nu ramane varianta decat sa neg de fapt ca sunt cel mai bun pescar din Romania dar ma incapatanez sa accept.
Imi pare rau sa o spun aici...dar nu ma ajuta cu absolut nimic discutiile de genul asta


Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 1:55 am

Pai nu te ajuta pentru ca la fel de incapatanat esti si in realitate.

Iti pot relata 3 ocazii cand am fost si eu pe balta de somai si ti-am explicat si si cum sa schimbi pentru a prinde peste si ai prins. Sau chiar daca nu a fost vorba de a prinde peste , ti-am explicat cum sa rezolvi unele chestii tehnice.

Faptul ca tu mergi nu de putine ori la pescuit cu inca cineva si pescuiti cu aceeasi nada si momeli si etc si tu tot nu prinzi peste , nu o poti pune in seama " locului " de pescuit si mai ales atunci cand sunt diferente foarte mari de rezultate intre tine si cel de langa tine.
Si ti-am mai spus in nenumarate randuri , daca tu cauti mereu solutia in nada si momeala ignorand 90 % din pescuit , vei ramane in acelas loc. Adica plin de " dileme " .

Si tot eu ti-am mai spus ca in pescuit nu exista miracole , exista doar munca si a pune cap la cap zeci de bucatele mici de informatii pe care le poti culege , la care sa fii atent si sa actionezi in consecinta si asa se pot face si progresul si rezultatul :) .

In situatia in care persisti in ideile tale cum ca pescuitul ar trebui sa fie o carte matematica ce are formule predefinite pe care le aplici adliteram pe malul apei si este IMPERATIV sa obtii rezultatul promis, iar nu vei intelege prea curand treaba cu pescuitul si carpodroamele si etc ...

Mai multe de atat ce sa iti pot spune ? ca tu beneficiezi de aceleasi informatii precum marea majoritate a pescarilor , chiar si cei incepatori ... in conditiile in care ei avanseaza , inteleg pescuitul , il practica si obtin rezultate , asta se intampla ca schimba nada ? :) . NU !

Si apropos de mesaje , din ce ai scris tu anterior , eu inteleg ca pentru tine " carpodrom" este ala unde arunci lanseta si se sinucid pestii de pleci nervos acasa de atata munca... pe langa faptul ca aia ar fi o oarecare bataie de joc si dupa 2-3 partide la genul asta poti sa iti rupi sculele pe picior ca nu mai are niciun farmec , dar , sunt balti in momentul actual unde alti pescari fac exact asta... prind de se plictisec... si culmea , sunt balti pe care ai fost si tu , iar din disertatia ta de mai sus rezulta ca nu a fost chiar asa de bine ca la altiipartidele tale au diferit " putin " fata de cele ale colegilor de lansetit :D .

In concluzie , nu mai incerca sa afli tu secretul lui Polisinel , ala nu exista. Tine cont de localizare, distante, momente ale zilei, specie tinta, anotimp , sondare, pescuit exact, etc etc etc si apoi vom vedea daca pescuitul este atat de complicat precum crezi tu .

In momentul de fata pescuitul trebuie sa se muleze pe cerintele tale, nu tu sa te mulezi pe ceea ce inseamna pescuit... e putin cam aiurea nu ? :)

Pescuitul e ca mersul pe bicicleta ... eu daca il vad pe unu infipt in sa , cu mainile pe ghidon si picioarele pe pedale , nu inseamna ca daca fac la fel ca el si am aceeasi pozitie pe bicileta voi sti si sa merg cu bicicleta. Mai trebuie si simt al balansului , coordonare, relaxare , reflexe etc ....


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori