World Feeder Championship - Gent 2015

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde ticairlandezu » Mie Iul 15, 2015 2:40 pm

1 x punga Sensas Etang
1/2 punga Sensas Gardon fine monture
2 x pumni de brown crumb
2 x kg pamant

La carlig larve 2-3 curate sau cu un vierme majoritatea timpului, alternat din cand in cand cu 2 viermi albi.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde sorinhc » Mie Iul 15, 2015 3:03 pm

2 x kg pamant
Terre de Riviere, Terre de Somme, Terre de Fond Noire, Terre de Fond Brune, Terre de Surface Jaune ..... ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde mihai_ace » Mie Iul 15, 2015 3:07 pm

Ungaria locul 3 cu 70 pesti, au facut selectie pe biban?[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/07/15 ... 4a6220.jpg[/img]

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde ticairlandezu » Mie Iul 15, 2015 3:41 pm

terre de somme amestecat cu gray leam ;)

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde AlinTeodor » Mie Iul 15, 2015 4:01 pm

@ Alin Teodorescu, Salut, Alin, sa stii ca personal nu am vazut pe nimeni folosind aceste cosulete puse de tine, in poza de mai sus.Dar asta nu inseamna ca nu putea fi cineva care sa le fi folosit. 70% din ce am vazut eu au fost cosuletele Nisa 44g , 20% cosulete rotunde cu plumbul pe capat(circular), 10% alte cosulete printre care si bulett-uri.[/quote]

Sarbii, ungurii, belgienii si englezii le-au folosit sigur. Nu totdeauna, pentru ca nu totdeauna au avut in fata fund pietros. Acolo unde a fost mal, pamant, chiar vegetatie s-au folosit forme obisnuite.
La unele echipe, "fluturii" sau "aripile de pescarus" sunt detasabile, adica se monteaza repede in stand. Ionut stie procedura... Sarbii le-au facut fixe. Au pus fotografia pe facebook, pentru ca li s-a parut ca acest tip de cosulet (mai ales cel din dreapta, "aripi de pescarus") a mers bine.

La bullet-uri (in special cele de la Matrix) se perforeaza plumbul si se introduc doua axe perpendiculare. Numai cand ai nevoie pui axele. Respectiv, cand vezi ca bulletul este tarat de ape sau intra intre pietre. Am vazut sistemul la Dome Gabor la Madunice. De asemenea, am vazut KORUM River cu ace pe spate pentru fixarea de fund. Numai ca slovacii ataseaza si piulite fluture de aceste ace. Voi trimite pozele lui Claudiu/Catalin sa le puna pe site.
Nimeni nu mi-a dat nici o bucata, desi am cerut. Le-am facut acasa. De fapt, le-a facut cineva pentru mine. Le-am incercat la Dunare. Bullet-ul Matrix se rostogoleste pe intinsura. Normal, e facut pentru mal, pietre, curent rapid. Iar Korum River de 120 si 150 gr. este realizat prost si ramai cu urechea de prindere pe fir, cosuletul ducandu-se in largul apei...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde ticairlandezu » Mie Iul 15, 2015 4:25 pm

Scuze Alin, cred ca sa creat o confuzie...tu vorbeai la modul general...iar eu am crezut ca vorbesti de CM din Olanda :roll:

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde AlinTeodor » Mie Iul 15, 2015 4:48 pm

Nu am fost acolo, nu stiu ce s-a folosit.
Din mesajul sarbilor, inteleg ca ei au incercat cele doua forme din fotografie.
Cum am spus, la Madunice, fratii Note ne-au aratat (mie si colegilor din Banat) forme utilizate pe canal, care seamana cu imaginea din stanga.

Oricum, pe Gent pare sa fi fost un concurs foarte tehnic. Pacat ca nici o echipa romaneasca nu a raspuns invitatiei de a pescui pe canal in iunie. Am pus-o in calendarul competitional.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde catalin232 » Mie Iul 15, 2015 10:01 pm

terre de somme amestecat cu gray leam ;)
Adica Double Leam :D . Trebuie ceva experienta sa nimeresti mecanica :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde sorinhc » Joi Iul 16, 2015 7:27 am

Intrebare concreta: In materie de "aruncari", tehnici de aruncare pe ce sa mers ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: World Feeder Championship - Gent 2015

Mesajde ticairlandezu » Joi Iul 16, 2015 8:04 am

Sorin, este atat de concreta intrebarea incat pentru mine devine abstracta :lol: ...mai pe romaneste te intereseaza daca s-a aruncat peste cap, umar,lateral...sau pe sub mana!!!!....dintre picioare :lol: ....etc. :roll:
Aaa si te intereseaza in general lumea..sau in partiucular echipa romaniei :idea:
Daca m-a faci sa inteleg despre ce "tehnici de aruncare" vorbesti raspund cu placere ;)
Un lucru este cert sa introdus de anul acesta in regulament o regula care prevede ca nu ai voie sa lansezi la mai putin de 15m de mal!!!!Iar cei 15m se masoara la cererea arbitrului de la varful batului pana la cosulet ;) indiferent de lungimea batului.
Mie m-i se pare o alta tampenie .dar asta este :(


Înapoi la “Concursuri de pescuit internationale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori