Groundbait-urile Bait-Tech.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde sorinhc » Joi Mar 05, 2015 3:26 pm

Salutare!

Sunt constient ca fiecare are preferintele lui legate de Nada si Brand-uri. Am nelamuriri legate de gama Bait-Tech pt ca nu o folosesc si nu stiu daca o sa le folosesc/incerc pe viitor (ramane de vazut). Cu atat mai mult sunt curios sa aflu mai multe despre ele dar fara sa citesc prea mult. Poate cineva care le cunoaste mai bine (A se citi Catalin) poate sa ne explice mai pe larg despre ele. Aici ma refer in principal la lucruri punctuale si scurte de gen: "pe baza de fishmeal, spartura cereale, sarata, dulce, aditivata, aroma de......"

Ceva scurt si la obiect pt ca mai mult ca sigur nu o sa stau sa citesc ce scrie pe site la fiecare punga :lol: . Plus ca este o intrebare buna si pt cei care le folosesc si nu le stiu prea bine ce si cum. Mai bine zis se lamuresc si cei care cumpara doar ca "aia merge acolo" sau "e scumpa si prinde"....

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde catalin232 » Joi Mar 05, 2015 3:54 pm

Eu am sa te "dezamagesc" aici ... in sensul ca descrierea din magazin este facuta de mine, in baza experientei pe care am acumulat-o folosind aceste nade timp de 5 ani. Din pacate , traind in Romania , tot narodu` a copiat descrierea noastra si de aici si confuzia ca ar fi o descriere generica de produs.

Pot da fara probleme clarificari punctuale celor care le folosesc si celor care ar vrea sa le foloseasca, si au nevoie de lamuriri suplimentarea dupa ce citesc descrierea produselor sau chiar celor care le folosesc si din varii motive nu reusesc sa obtina o mecanica adecvata, vor sa cunoasca combinatii de nade pentru anumite situatii si pesti, etc ....

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde sorinhc » Joi Mar 05, 2015 4:17 pm

:(
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde Tiby Baschet » Joi Mar 05, 2015 11:35 pm

Bait tech pro natural, am pescuit pe dunare cu rezultate foarte bune :)
si sweet coconut pe balta , la fel rezultate exceptionale :)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde catalin232 » Joi Mar 05, 2015 11:46 pm

Asta cu rezultatele cred eu ( si o spun cu modestie) ar trebui scoasa din ecuatia. Nadele sunt bune , au demonstrat peste tot si pretutindeni , de la balta la rau , de la carpodrom la scobareala. In mod evident au existat si partide in care rezultatele nu au fost cele scontate , din varii motive , dar niciodata nu am judecat o nada dupa exceptii ci dupa "regula ( a se citi rezultate bune si foarte bune constante )

Cred ca topicul asta ar fi bine sa fie virat spre aplicatiile practice , ma refer aici in primul rand la experientele "neplacute" avute de diversi confrati atunci cand au incercat sa prepare nada.

Un exemplu elocvent , cu voia lui, am sa il numesc pe Razvan Pop care a avut oarece dificultati cu pregatirea Special G-ului pentru a fi folosit pe method. I se lipea de matrita, nu se desfacea cum si cand voia el etc... Odata ce i-am aratat gradul corect de umectare ( din pacate el folosea nada supra umectata) problemele au disparut si acum isi face o nada cu o mecanica impecabila.

In cazul de fata , nada trebuia preparata foarte putin sub-umectata.

O alta informatie utila este cunoasterea granulatie nadelor. Majoritatea sortimentelor din gama sunt macinate foarte fin , fara particule mari . Singurele nade mai granulate sunt :

- tot sortimentul de Pro Natural ( simplu , Black si Bream ) are granulatie medie.
- BCMM Sweet Coconut are granulatie mare

Aceste doua nade pot fi folosite in combinatie cu alte sortimente din gama pentru a obtine o nada cu o granulatie adecvata locului in care pescuiti si pestilor carora va adresati.

alex.b
Mesaje: 17
Membru din: Vin Iul 25, 2014 5:07 pm

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde alex.b » Lun Iun 22, 2015 10:21 am

Buna ziua tuturor,

Intentionez in viitorul apropiat sa fac o partida la feeder la Sarulesti in locul La salcii. As dori sa fac o selectie la platica si de ce nu, poate sa intre si ceva mustacios. Ca nada am de la Bait Tech urmatoarele: Envy Green, Kult Sweetfismeal, Special G Green, SuperMethod Mix si mai am Krillul. Ce imi recomandati sa folosesc, strict pentru selectie platica? Mentionez ca nu mai vreau sa iau si alta nada, o am pe asta cumparata deja si vreau sa o folosesc.
Cum ati aborda o astfel de partida? Multumesc!

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde piticusunt » Lun Iun 22, 2015 5:38 pm

Salut. Eu am pescuit acolo cu un amestec de Omen cu Special G Gold in proportie de 2 la 1 in care am bagat ceva porumb de conserva si pelete de 3 si 4 mm. Selectia a facut-o momeala de la carlig care a fost rama rosie groasa si lasata sa atarne. La vierme intra si platica mica. Sincer sa fiu cred ca daca folosesti doar nade pe baza de faina de peste o sa ai rezultate mai frumoase.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Avatar utilizator
Levente
Mesaje: 30
Membru din: Mie Apr 08, 2015 4:02 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde Levente » Mar Iun 23, 2015 9:46 am

Salut,
Folosesc de ceva vreme nadele Baitech mai mult pe balta. Imi plac foarte mult, fiind foarte fin macinate (majoritatea) se preteaza foarte bine pentru method.
Insa anul acesta as vrea sa le incerc si pe rauri, urmarind scobarul, mreana, morunasul. Va rog frumos sa-mi dati exemple de nada sau combinatii de nada, care s-ar preta pentru un asemenea pescuit. Deasemenea daca sa le folosesc aditivate (si cu ce) sau doar in starea lor naturala.
Tin sa precizez ca pana acum nazile folosite pe curgatoare cu succes la speciile insirate mai sus, sunt: Maros XXXL Mreana/scobar, Benzar Mix Mreana/scobar, VDE River Ace, Maver Cavedano Barbo.
Multumesc.
"Catching the impossible"

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Groundbait-urile Bait-Tech.

Mesajde sorinhc » Vin Mar 10, 2017 10:43 am

Insa anul acesta as vrea sa le incerc si pe rauri, urmarind scobarul, mreana, morunasul
@Levente ! Cum a mers treaba? Feedback ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator