preparare nada si pelete

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

preparare nada si pelete

Mesajde sebastiandoru » Lun Noi 06, 2017 1:28 pm

Salutare!

am si eu cateva intrebari legate de prepararea corecta a nadei si a peletelor pentru pescuitul la feeder
am citit si recitit tot ce am gasit pe forum/net dar tot ma macina intrebarile pe malul baltii, mai ales cand nu se misca varful lansetei :))

ma refer momentan la pescuitul la method feeder pentru ca momentan nu am avut ocazia sa pescuiesc la cosulet

cum imi dau seama daca groundbaitul este preparat corect? stiu ca trebuie umezit in trepte, sa il las 10-15 minute sa absoarba apa si apoi sa completez daca e cazul, sa trec amestecul prin sita, sa vad daca formeaza bulgari si daca acestia se desfac. intrebarea este cum verificati voi practic aceasta preparare. daca lansez la 40-50 de metri methodul si il recuperez, indiferent daca este preparata sau nu , nada nu va mai fi pe momitor. daca arunc methodul la 1 m de mal, practic il izbesc de apa, ridicandul imediat afara ar trebui sa imi ramana groundbait pe momitor? ma gandesc si la varianta cu aruncatul momitorului intr-o galeata cu apa dar varianta asta nu simuleaza prea bine forta cu care momitorul izbeste apa la 40-50 m de mal nu?

legat de prepararea peletelor. folosesc methoda cu 1 minut si 30 de sec in apa ( pentru peletele de 2 mm), apoi scurg apa si astept 15-20 minute. pot face acelasi test cu izbirea methodului langa mal? banuiesc ca ar trebui sa am pelete pe el la ridicarea imediata din apa dupa izbire nu? daca las methodul pe vad la 40-50 m de mal, sa zicem 10 min, ar trebui sa mai am pelete pe el cand il recuperez? intreb asta pentru ca am urmarit filmulete in care era ok daca mai erau cateva pelete in method dupa recuperarea lui. eu fac testul cu izbitul de apa, peletele raman in mare parte ( 80% din ele ) pe momitor, dar daca las methodul in apa 10 min il scot curat

si ultima situatie - cea a combinatiei dintre pelete si groundbait sa zicem in raport 50/50. pot face testul cu lovitul momitorului in apropierea malului si recuperarea lui imediata? ar trebui sa mai ai nada pe el nu?

voi ce variante de verificare folositi? cum verificati pe malul baltii peletele si groundbait-ul?

multumesc anticipat! orice sfat este mai mult decat binevenit

Doru

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: RE: preparare nada si pelete

Mesajde ramadri » Lun Noi 06, 2017 7:29 pm

Salutare!

am si eu cateva intrebari legate de prepararea corecta a nadei si a peletelor pentru pescuitul la feeder
am citit si recitit tot ce am gasit pe forum/net dar tot ma macina intrebarile pe malul baltii, mai ales cand nu se misca varful lansetei :))

ma refer momentan la pescuitul la method feeder pentru ca momentan nu am avut ocazia sa pescuiesc la cosulet

cum imi dau seama daca groundbaitul este preparat corect? stiu ca trebuie umezit in trepte, sa il las 10-15 minute sa absoarba apa si apoi sa completez daca e cazul, sa trec amestecul prin sita, sa vad daca formeaza bulgari si daca acestia se desfac. intrebarea este cum verificati voi practic aceasta preparare. daca lansez la 40-50 de metri methodul si il recuperez, indiferent daca este preparata sau nu , nada nu va mai fi pe momitor. daca arunc methodul la 1 m de mal, practic il izbesc de apa, ridicandul imediat afara ar trebui sa imi ramana groundbait pe momitor? ma gandesc si la varianta cu aruncatul momitorului intr-o galeata cu apa dar varianta asta nu simuleaza prea bine forta cu care momitorul izbeste apa la 40-50 m de mal nu?

legat de prepararea peletelor. folosesc methoda cu 1 minut si 30 de sec in apa ( pentru peletele de 2 mm), apoi scurg apa si astept 15-20 minute. pot face acelasi test cu izbirea methodului langa mal? banuiesc ca ar trebui sa am pelete pe el la ridicarea imediata din apa dupa izbire nu? daca las methodul pe vad la 40-50 m de mal, sa zicem 10 min, ar trebui sa mai am pelete pe el cand il recuperez? intreb asta pentru ca am urmarit filmulete in care era ok daca mai erau cateva pelete in method dupa recuperarea lui. eu fac testul cu izbitul de apa, peletele raman in mare parte ( 80% din ele ) pe momitor, dar daca las methodul in apa 10 min il scot curat

si ultima situatie - cea a combinatiei dintre pelete si groundbait sa zicem in raport 50/50. pot face testul cu lovitul momitorului in apropierea malului si recuperarea lui imediata? ar trebui sa mai ai nada pe el nu?

voi ce variante de verificare folositi? cum verificati pe malul baltii peletele si groundbait-ul?

multumesc anticipat! orice sfat este mai mult decat binevenit

Doru
Salut. Eu iti zic la peletele de 2 mm. Metoda asta s-a dovedit impecabila indiferent de tipul peletei (brandul).
Pun pelete in castron...si apa pana abia o intrevad printre pelete...adica o idee sub nivelul superior. Pun capac si rotesc castronul de cateva ori. Bag la frigider de cu seara (gen 1 noaptea) si scot cand ma trezesc (gen 5 noaptea) (dar te asigur ca merge si mai multe ore).
Niciodata nu am dat gres asa. Pe balta uneori mai dau un fas fas de apa sa fie mai vioaie.

La metoda minutul si milimetrul am avut probleme... multe. Am avut branduri care nu se faceau nici dupa 2.20...si am avut care dupa 1.40 se faceau beton.
De probat nu le mai probez...pentru ca dupa 4 ani stiu cum trebuie sa fie.

La nada...nu ma bag...cu exceptia nadei lui Cata (careare ce are cu mine.... nada...nu Cata), in rest le cam fac 1 parte nada si una apa...pana la 1 parte nada si 2 apa...depinde de nada. Insa pana la urma tot din mana o inveti. Oricum la ground e mai dificil...ca ai cu particule mari sau mici, mai lipicioase mai sfaramicioase.

La ground+pelete. Iarna pun 80% ground si un varf de pelete. Vara ori doar pelete ori doar ground. Cand nu mai lucreaza cum trebuie le amestec


Sent from my SM-N950F using Tapatalk


sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: preparare nada si pelete

Mesajde sebastiandoru » Lun Noi 06, 2017 9:21 pm

Mersi ramadri pentru sfaturi. Data viitoare incerc si eu sa prepar peletele dupa metoda ta.
Cum testai groundbait ul si peletele pentru a sti ca sunt ok pentru method?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: preparare nada si pelete

Mesajde catalin232 » Lun Noi 06, 2017 10:26 pm

Nu este ok ca dupa 5-10 min de la lansare sa revii cu nada / pelete pe method . Daca in timpul asta ai prezentare , vei face un vad ca in povestea cu Hansel si Gretel , lasi nada/pelete pe unde trece pestele in drill.. adio vad, adio competitie la hrana adio tot.

Cea mai proasta varianta de a testa nada / peletele este cea cu izbitul momitorului in apa ... am scapat de era pescuitului la mamaliga si atunci o practicam cand plecam acasa sa nu mai am mamaliga pe momitor care sa mucegaiasca .... De ce este proasta ? Pentru ca daca pescuiesti corect la methot , viteza cu , care acesta intra in apa este una mult mai mica, este obligatorie amortizarea methodului inaintea impactului cu apa ( sa nu uita ca sunt cazuri in care pescuiesti cu momeala la vedere , deasupra methodului sau prinsa intr-un strat superior subtire de nada/pelete care zboara atunci cand lansarea nu este facuta corect , cand nu este amortizata ) .

Am vazut suficiente filmulete pe net ale compatriotilor pescari care dupa un drill de 5-10 min , dupa ce scoteau methodul din minciog , se apucai si curatau methodul cu Iglita de nada inca ramasa pe el sa poata incarca din nou . Ati putea spune ca " bine ma fraiere da ala a prins peste " , este perfect adevarat , dar a prins 1 peste sau poate o sa prinda 10 . Ceea ce va garantez este ca daca facea lucrurile bine si nu isi porcaia vadul , putea prinde 20 sau poate 30 de pesti .... Cam asta stau lucrurile... nu e ceva de la 0 la 1 este de la 1 la multi ...


Un alt principiu de functionare al method-ului si de unde si eficiente , este acela ca la 1-2 minute de la ajungerea lui pe substrat acesta pescuieste, adica nada / peletele se desfac ( cel putin stratul superior) elibereaza carligul si momeala si e " ready to catch " .

Eu consider ca cea mai buna metoda de verificare ramane ultima pe care ai spus-o si pe care esti reticient sa te bazezi , aceea a testarii mecanicii intr-un vas cu apa. Daca momitorul ajunge pe fundul recipientului si dupa 2-3 minute abia incepe sa se desfaca , atunci este perfecta. Nu uita faptul ca timpul acesta de desfacere il poti regla si din presiunea pe care o aplici pe nada ... adica .. daca incarci method-ul , il pui in galeata si se desface in 2 minute , ai sa observi ca la acelas nivel de incarcare, aceeasi nada , dar stransa in mana odata ( adica o comprimi mai mult decat o poti apasa in matrita ) , nada se va desface in 3 poate 4-5 minute , in functie de cat de tare o presezi.

Luand toate astea in considerare , eu intotodeauna prefer ca nada sa fie umectata pe " partea uscata" , adica sa nu o supraumectez si timpul de desfacere il dau din presare .. mai mare sau mai mica. Ceea ce ma ajuta sa fac aceasta metoda este sa ma asigur ca in nicio circumstanta , nada de pe momitor nu o voi imprastia nici la impact si nici in timpul drill-ului cu pestele.

Timpii de desfacere pe parcursul partidei ii poti da / regla si in functie de prezentari , daca ai prezentari rare , la 30 min sa zicem si tu nu esti sigur ca nada / peletele au ajuns cu bine pe substrat , o poti presa mai tare.

In ceea ce priveste umectarea nadei , exista un principiu extrem de simplu " ce bagi in ea nu mai poti scoate" adica daca pui 2 litri de apa la 1 kg de nada , nu ai cum sa o mai scoti. In consecinta , nu te grabeste nimeni sa faci 1 kg de nada adaugand treptat apa si lansad timp intre umectari. Sa fim seriosi , cand vine vorba de pescuit la method , 1 kg de nada in este mai mult decat suficient per partida si 1 kg de nada sa il faci , chiar si din 5 umectari , o sa it ia maxim 30 min ( evident ca dupa prima umectare care cere mai mult timp de respiro, nu mai lasi nada 15 min dupa a 2-a sau a 3-a umectare ca deja e satula de apa saraca :D ) .

Cu peletele este o poveste mult mai lunga pentru ca tine foarte mult de compozitia acestora. Nu toate au aceleasi ingrediente la baza si mai ai de luat in calcul si cantitatea de ulei pe care o contin. De asemenea nu ai cum sa verific umiditatea lor " nativa / din fabrica " . De exemplu cumperi o punga de pelete , ea este proaspat venita din fabrica , o desfaci , apoi le umectezi dupa procedeul minutul si mm , o sa iti iasa din prima. Daca iti mai raman pelete in punga , la urmatoarea partida in mod cert nu o sa le mai poti umecta la fel deoarece pierd din umiditate , se usuca in punga deja desfacuta si este posibil sa le tii 1,5 -2 sau 2,5 min per mm pentru a le umecta corect ca pe prima transa.

Aici cu peletele poti face cum spune Tibi , desi metoda asta merge doar cu un anumit tip de pelete . Pentru a nu gresi , poti face o chestie foarte simpla ... pui peletele in recipient , le acoperi total cu apa , chiar si 2-3 degete peste , le lasi 5-10 sec, apoi le scurgi si le lasi 20 min . Din cand in cand le mai agiti putin sa nu balteasca apa in stratul inferior. Dupa ce deschizi recipientul , verifici cat de colante sunt , in mod normal nu ar trebui sa fie " perfecte" pentru method , dar se tin . Intervii aici cu un pulverizator sau cativa stropi de apa, le dai timp sa absoarba si incerci din nou cat de colante sunt. Nu ai cum sa dai gresi cu metoda asta.

Si ultimul sfat , nu mai crede in solutii miraculoase rapide, nu exista cand vine vorba de pregatit nada si peletele. Munceste , acorda atentia acestui aspect pentru ca este foarte important si iti " mananca" mai putin de 1% din timpul de pescuit dar rezultatul partidei va conta in proportie covarsitoare de procentul asta de 1% .... fa lucrurile bine de la inceput si nu cauta sa tai colturi :D . Alea le tai cand vii cu carligele legate de acasa :D

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: preparare nada si pelete

Mesajde sebastiandoru » Lun Noi 06, 2017 11:11 pm

Mersi mult pentru sfaturi Catalin. O sa folosesc metoda cu scufundatul in recipientul cu apa. Sunt sigur ca dupa un timp o sa imi dau seama singur daca e ok sau nu nada.....fara sa mai fac teste :) dar e frumos si procesul asta de acumulare de informatii. Ca o paranteza.....ma gandeam sa merg si eu duminica la salcii sa studiez macar ce fac colegii feederisti mai experimentati pe balta. Dar pana la urma am ales sa merg la pescuit pe alta balta.....si acu' imi pare rau. Mai ales ca nu ati avut activitate :) probabil ca aveati timp sa mai impartasiti si cu un incepator

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: preparare nada si pelete

Mesajde catalin232 » Mar Noi 07, 2017 9:11 am

Mersi mult pentru sfaturi Catalin. O sa folosesc metoda cu scufundatul in recipientul cu apa. Sunt sigur ca dupa un timp o sa imi dau seama singur daca e ok sau nu nada.....fara sa mai fac teste :) dar e frumos si procesul asta de acumulare de informatii. Ca o paranteza.....ma gandeam sa merg si eu duminica la salcii sa studiez macar ce fac colegii feederisti mai experimentati pe balta. Dar pana la urma am ales sa merg la pescuit pe alta balta.....si acu' imi pare rau. Mai ales ca nu ati avut activitate :) probabil ca aveati timp sa mai impartasiti si cu un incepator

Fire intinse!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Veneai degeaba la Salcii , nu aveai ce sa vezi ca nu ti se putea demonstra si practic avand in vedere ca pestele a refuzat sa pape :) .

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: preparare nada si pelete

Mesajde sebastiandoru » Mar Noi 07, 2017 10:16 am

Eu ma gandeam ca vedeam prepararea nadei, sondarea locului de pescuit, monturile, strategii pentru peste mofturos....pescuitul la cosulet ( pe care nu l am incercat inca).....ehee....sunt ca un burete in perioada asta de inceput :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

preparare nada si pelete

Mesajde florian33 » Joi Noi 09, 2017 7:58 pm

Cu preparatea nadei e simplu . La inceput o umectam si eu treptat , apoi am inceput sa dau numai cu anumite nade , pe baza de fishmeal , iar acestea de obicei sug multa apa , asa ca la inceput supraumectam nada , asteptam 10-15 minute , dupa care sitez . In functie de consistenta de dupa sitare , decid daca mai trebuie sau nu sa adaug apa. La inceput nada are o capacitate de colare foarte mare , dar cu timpul sub actiunea razelor soarelui sau a vantului aceasta se usuca, e bine sa mai pulverizezi apa daca e nevoie . Testul cu momitorul lovit de apa cu garda pusa e concludent. Daca nu se sparge la impactul cu apa e suficient . Nu trebuie sa ai nada pe momitor cand aduci momitorul de la 40 de metri . Nada trebuie sa se desfaca pe substrat si sa ramana jos acolo, atunci cand intepi sau recuperezi. Mai bine faci mai putina nada de mai multe ori pentru a beneficia de acea mecanica a nadei perfecta din prima ora ... la pelete e cam la fel , tot asa ai nevoie de pulverizator sa le ajuti din cand in cand . Daca aduci ceva pelete inapoi la mal e ok , dar nu e musai. Anul viitor promit sa imi fac timp sa pescuim impreuna pe Solacolu si iti arat personal ce si cum cu nadele .Fir intins


Sent from my iPhone using Tapatalk

sebastiandoru
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 9:45 pm

Re: preparare nada si pelete

Mesajde sebastiandoru » Vin Noi 10, 2017 2:35 am

Salut Florian!

Mersi de sfaturi! Si eu abia astept partida de anul viitor.

Sanatate multa!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk



Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori