Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde MariusM » Lun Apr 16, 2018 9:45 am

Salut,


Am creeat aceasta noua discutie pentru ca am observat cateva aspecte poate putin ciudate legate de "zborul" unui method.
Sambata 14.04 am iesit pentru prima data sezonul asta si am ales sa incerc si noile accesorii ( Multumesc Claudiu!!). Mai exact un metod de la Drennan de 25g.

Inainte de toate vreau sa mentionez ca sunt la inceput in ceea ce inseamna pescuitul la feeder si poate o parte din intrebari sunt hilare.

Ca sa detaliez situatia inate de a va adresa intrebarile vorbim de o distanta de 35-40m in imediata apropiere a unei mici insule de stuf. Practic incercam sa ajung cat mai aproape de ea fiind clipsat de la sondare.

Dupa lansare am constat ca undeva din varful traectoriei si pe cadere methodul intre intr-o miscare de rostogolire( nu am constatat incalcire). Am incercat sa corectez acest aspect prin franarea firului cu mana inainte sa ajunga in clips. Cu toate acestea nu am observat o imbunatatire.

Intrebarile sunt:

- este normala acesta aceasta miscare de "rostogolire"?
- se datoreza cumva arcului de arucare prea mare? ( parabola desenata de method in zbor avea o forma de jumatate de cerc, banuiesc, ca ar trebui sa aiba o forma mai alungita)
- cum o putem contra balansa?
- are un efect major in modul in care methodul ia contact cu apa si cum se comporta ulterior?


Multumesc,


PS:
:geek: :geek: :geek:

topser
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 6:46 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde topser » Lun Apr 16, 2018 2:51 pm

Ce fir ai folosit ,lanseta? Ai incercat cu alt varf ? ;)

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde MariusM » Lun Apr 16, 2018 3:25 pm

Ce fir ai folosit ,lanseta? Ai incercat cu alt varf ? ;)
Un Harrier de 12 cu varf de 1.5oz ( nu am incercat alt varf) iar ca fir un toray br de 0.21 ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
:geek: :geek: :geek:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde catalin232 » Lun Apr 16, 2018 8:04 pm

Este ceva dubios la toata afacerea , dar nu iti pot spune exact ce nu se leaga pana nu vad la fata locului . Cert este ca trebuia incercat cu un Drennan de 35gr acolo . ... banuiala mea vine din faptul ca cel de 25gr era prea usor si in loc sa te folosesti de tensiunea ( incarcarea ) lansetei , incercai sa dai distanta respectiva din viteza de lansare ( aducere a batului din spate in fata ) . Momitorul usor si viteza mare cu , care pleca , rezulta intr-o afectare a stabilitatii care ar trebui sa dispara odata ce va fi folosit un momitor mai greu sau o tehnica mai buna.

Repet , este doar una din situatii pe care nu pot decat sa mi-o imaginez acum din cele relatate de tine , cel mai bine este sa vad la fata locului dar cum asta este destul de improbabil , incearca totusi schimbarea de care am zis, mergi cu un momitor de 35 gr. Este o distanta totusi lejera de lansat cu lanseta respectiva... nu este la limita de sus a capacitatii lansetei ..

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde MariusM » Mar Apr 17, 2018 6:47 am

Multumesc pentru sfat Catalin. O sa incerc sa cresc greutatea momitorului la 35 g. Revin cu impresii dupa teste :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
:geek: :geek: :geek:

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde mihaiboaca » Mar Apr 17, 2018 3:04 pm

Acest dezechlibru l-am intalnit in momentul in care distanta intre varful lansetei si momitor este foarte scurta. Nu stiu daca asta este situatia dar poti verifica lasand o distanta mai mare.
Stima


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde MariusM » Mar Apr 17, 2018 3:15 pm

Multumes Mihai, o sa testez si asta. Daca imi amintesc bine distanta era destul de mica


Sent from my iPhone using Tapatalk
:geek: :geek: :geek:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde catalin232 » Mar Apr 17, 2018 6:26 pm

Multumes Mihai, o sa testez si asta. Daca imi amintesc bine distanta era destul de mica


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mihai a punctat foarte bine si uite ca se leaga de ce am scris mai sus , tehnica deficitara , faptul ca nu te-ai folosit de lanseta (* incarcarea corecta a acesteia) si ai dat o viteza foarte mare momitorului pentru a incerca sa obtii distanta .... adica astea toate au venit ca o consecinta a faptului ca aveai distanta mica :D

Cele scrise mai sus se pot verifica foarte simplu , folosind aceeasi lanseta , acelas momitor ( Drennan 25gr ) dar o distanta mai mare de la varf la momitor. Distanta mai mare ajuta la o incarcare mai buna a lansetei :) .

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde MariusM » Mie Apr 18, 2018 7:26 am

Deci sa inteleg ca ar trebui sa ma folosesc cat mai mult de “elasticitatea” batului si nu atat de mult de viteza/forta aplicata la lansare. O sa fac ceva teste probabil in 5 mai la urmatoarea iesire si revin cu impresii. Multumesc inca o data de sfaturi


Sent from my iPhone using Tapatalk
:geek: :geek: :geek:

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Method Feeder in zbor. Cum putem influenta acest aspect?

Mesajde socate » Vin Mai 11, 2018 6:10 pm

Salutare, “ma bag” in discutie pentru ca aceleasi probleme le-am avut si eu anul trecut cand am inceput - liniaritatea si precizia.
Totul tine numai de tine si de cum te impaci cu echipamentul. Practica si testele sunt cheia.

Dar, uite cum am scapat de probleme:

1) mergi pe balta (sau intr-o zona libera pe uscat) unde sa poti lansa progresiv la distante variabile, dar nu mai mult de 50m
2) in functie de varfurile pe care le ai la lanseta, cumpara cativa plumbi, pe care sa-i folosesti in aceasta sesiune.
3) din doua elemente fixe, legate cu o sfoara de 2m care sa te ajute sa-ti reglezi distantele de lansare. Vei infige elementele in pamant, si vei obtine un suport de 2m lungime in jurul caruia vei infasura firul - si incepi sa-ti stabilesti distantele. Clipsezi, si incepi sesiunea. Incepi de la distante mici la distante mari pana cand vezi cum te descurci; daca ai lanseta >3,30m nu incerca mai aproape de 10m. Este aproape imposibil - dar este discutabil
4) dupa cateva zeci de lansari, schimba tamburul, alt fir, si vezi cum te descurci.

Atata vreme cat nu pui un plumb mai greu decat poate sa duca lanseta, nu e nici o problema - arunca cat de tare poti sau cat de incet vrei astfel incat sa obtii precizia dorita.

Dupa ce consideri ca ai precizia dorita, cumpara o nada ieftina, pune momitorul dorit, si fa practica.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori