Si iarna se mai prinde platica

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Si iarna se mai prinde platica

Mesajde catalin232 » Mie Ian 07, 2015 10:54 pm

O emisiune pe care am realizat-o in prag de Decembrie 2014 ! Am avut asteptarile cam mari pentru temperatura apei , dar tot a iesit ceva :D

https://www.youtube.com/watch?v=riJCBHpkIz0

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde krpone » Vin Ian 09, 2015 7:27 pm

Bv Cata, felicitari pentru filmulet! Mi-au placut carasii, frumosi si rari ce-i drept dar sunt cireasa de pe tort la Sarulesti. Anul trecut nu am vazut decat 4 carasi tot anul la Sandulita (2 intr-o partida) dar toti cam pe la 1-1,5 kg. Oricum deabia astept sa se mai incalzeasca :lol:
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde catalin232 » Vin Ian 09, 2015 8:19 pm

Si mie mi s-a cam pus pata pe ei acum ca i-am si prins :) .... la primavara am sa le dedic o partida :D

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde krpone » Vin Ian 09, 2015 9:34 pm

Si mie mi s-a cam pus pata pe ei acum ca i-am si prins :) .... la primavara am sa le dedic o partida :D
Hai ca iti scriu aici si nu pe youtube :D
Si eu ma gandeam la o incercare de ''selectare'' daca s-ar putea, dar e foarte greu din cauza faptului ca nu sunt atat de numerosi comparativ cu platica care este populatia dominanta a salbei de lacuri din zona Sarulesti. La Polcesti nu am pescuit dar la Sandulita am pescuit de 2-3 ori pe luna in principal la varga dar si match. De ceva timp m-a captat iremediabil pescuitul la feeder si am renuntat complet la partidele de pescuit la crap cu echipament ''greu''. De abia astept sa se incalzeasca sa incep testele la feeder. Ce carlige ai folosit in aceasta partida sau ce carlige folosesti in general la pescuitul platicii ?
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 10, 2015 1:00 am

La Sarulesti totul tine de localizare ... adevarul este ca atunci cand mergi acolo , mereu cauti locurile cele mai bune pentru Platica ( doar de aia mergi acolo :D ) si asta inseamna praguri destul de abrupte, substrat tare etc.
Ei bine , carasul nu sta pe zonele acestea, trebuiesc cautate platouri, intinsura, zone colmatate, substrat namolos ( o zona foarte buna de caras este in Potcoava la Sandulita stanga malul rupt langa sosea unde se mai balacesc vacile) . Problema e ca acolo poti astepta o zi intreaga pentru cateva trasaturi deoarece zonele preferate de caras , nu sunt preferate de platici :)

Apoi mai este o problema cu nadirea... in general , unde este caras putin si multi alti pesti care nu te intereseaza sa ii prinzi , se nadeste foarte putin si se suplimenteaza numai daca ai rezultate.

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde krpone » Sâm Ian 10, 2015 1:02 pm

Multumesc pentru detalii. Am o groaza de teste de facut anul asta dar dintre toate cel mai mult astept Polcestiul dar si Vlahi pentru carasii superbi - cel mai mare prins 2,5 kg si cel mai mare vazut , prins de un prieten 3,2 kg ( dar si multi ciortani pana in 5 kg) :)) sper sa nu mai fie atatea ploi in mai, iunie chiar si iulie cum a fost in 2014. :D
Carp Sorin

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde krpone » Sâm Ian 10, 2015 1:09 pm

Am uitat ... Ce carlige ai folosit sau ce carlige folosesti la pescuitul platicii si carasului. Ms
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 10, 2015 2:41 pm

Carligele le aleg in functie de situatie, tinand cont de mai mult factori :

- specia de peste urmarita
- dimensiunea acesteia
- momeala necesara pentru a obtine cele mai bune rezultate
- felul in care pestii se hranesc in ziua respectiva.

Tocmai de aceea nu iti pot spune ce carlige prefer atunci cand pescuiesc la caras, platica sau alti pesti , pentru ca un tip de carlig folosesti cand pescuiesti cu larve, alt tip cant folosesti viermi, altul cand pescuiesti cu rame, altul pentru porumb etc...

Ca si producatori stie toata lumea ca de ceva ani sunt fan Gamakatsu , sunt carlige excelente si nu in ultimul rand, in gama LS , cea cu 25 carlige / pachet mi se par si ca fiind cele mai bune la pret, mai ales ca eu trec prin minim 4-5 carlige intr-o partida si niciodata nu refolosesc un carlig dupa ce am pescuit cu el. Am in trusa si carlige de la Owner, Preston sau Tubertini.

Ceea ce am realizat de-alungul anilor este faptul ca la un moment dat poti prefera un anume carlig ca si forma , marime, firma, pentru ca mai apoi , intr-o partida sau doua , cand conditiile sunt diferite, acele carlige sa nu mai dea rezultate si le treci pe planul 2. In momentul de fata, la pescuitul pe care il practic, cred ca am undeva la 10-12 modele ( numere din acelas model am mai multe ) de carlige pe care le folosesc in mod uzual in functie de situatie.

Evident, in trusa am cu muuuuult mai multe modele. Unele ramase din trecut si care au cazut pe planul 2 dupa cum am scris mai sus, altele care inca sunt in teste etc :) . Adevarul este ca am si o "fixatie" in ceea ce priveste carligele ... cum sunt altii cu plutele asa sunt eu cu, carligele. Daca vad un model, forma, marime, culoare care imi place, nu ma pot abtine sa nu il cumpar. Si nu este neaparat necesar sa il cumpar pentru ca nu am cu ce pescui, pot sa il numesc viciu. Ca o femeie intr-un magazin cu pantofi , asa sunt eu in fata unui panou cu, carlige :oops:

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde krpone » Sâm Ian 10, 2015 5:20 pm

Multumesc mult pentru descrierea facuta. Si eu am aceeasi parere si am tot testat pana m-am oprit la modelul pe care il folosesc acum pt platica si caras. Dar cum piata produselor pentru pescuit e atat de vasta si bogata, tot timpul experimentam exact cum ai spus si tu.
Pt Polcesti la platica, vara, folosesti momeala pe fir de par (pelete, O'z-uri, band'um-uri, mamaliga, etc,) ?
Carp Sorin

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Si iarna se mai prinde platica

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 10, 2015 6:35 pm

Multumesc mult pentru descrierea facuta. Si eu am aceeasi parere si am tot testat pana m-am oprit la modelul pe care il folosesc acum pt platica si caras. Dar cum piata produselor pentru pescuit e atat de vasta si bogata, tot timpul experimentam exact cum ai spus si tu.
Pt Polcesti la platica, vara, folosesti momeala pe fir de par (pelete, O'z-uri, band'um-uri, mamaliga, etc,) ?
Nu folosesc fir de par cand pescuiesc la platica pe bazinul Sarulesti. Asta se datoreaza faptului ca este destul de multa si nu ai nevoie sa te complici prea tare. Selectia o realizezi din locul ales, tipul de nada folosit, particolele introduse pe vad si momeala de carlig.

Ca momeala , de cele mai multe ori folosesc 2-3 rame subtiri bagate in carlig.

Sunt totusi momente in care selectia nu se poate face in felul asta si atunci pescuiesc cu pelete expandabile si pasta ( tot infipta direct in carlig) . Cele mai bune partide pe care le-am avut la platica pe Sarulesti ca dimensiune a pestilor au fost cele in care am folosit nada pe baza de Fishmeal si pelete expandabile la carlig.

Tot in aceste partide, singurele particole introduse pe vad au fost peletele ( atat tari cat si pelete expandabile) . Daca bagam rama tocata, viermi, casteri etc. automat imi umpleam vadul de platica mica.


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori