Deblocarea unui varf de feeder !

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde catalin232 » Lun Ian 12, 2015 1:30 pm

Cu totii ne-am intalnit ( sa ne vom intalni) cu situatia neplacuta de blocare a varfului in segmentul de top al lansetei. In acest scurt material sunt prezentate cateva solutii pentru rezolvarea acestei probleme.

https://www.youtube.com/watch?v=4csAqSd31qE

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde Razvan Pop » Lun Ian 12, 2015 6:40 pm

Asa...emisiuni atelier, numai bune pentru aceasta perioada a anului. :)

Pe mine trucul cu genunchii m-a salvat de multe ori, Daiwa-ul este foarte sensibil la orice schimbare de temperatura si se intepeneste imediat. De multe ori am rugat pe cineva sa ma ajute, insa este periculos...cand tronsoanele sunt pe punctul sa iasa se schimba radical unghiul si exista riscul sa le rupi.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde catalin232 » Mar Ian 13, 2015 2:43 am

Tocmai de aceea recomandam si noi prima varianta prezentata in filmulet. Cea in care se face parghie ajutat de degetele mari. Tine cel mai bine alinierea tronsoanelor si ai un foarte mare control pe forta apicata pentru departare ( spre deosebire de faza cu genunchii ) .

Daca lucrurile se "imput" , o combinatie de Elastic pentru bani si parghia cu degetele face minuni. Daca nu poti singur, poti face minuni cu un prieten :)

PS: Pentru o priza mai buna , eu folosesc si cate 2 elastice per tronson pe care le matisez in tensiune pe o portiune de 3-4 cm. In felul asta distanta pe care matisez ofera aderenta maxima si faptul ca vin de mai multe ori peste aceleasi randuri de elastic ofera o priza foarte sigura si incredibil de comoda ;)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde sorinhc » Sâm Ian 17, 2015 6:48 pm

Salut @catalin232,

Am urmarit imediat cum ai postat videoclipul deacee e bine sa fi abonat in You Tube la canalul vostru ! Este interesant ca se vorbeste si de lucruri pe care multi le cred (dar se inseala) ca fiind banale si nesemnificative.

Bravo !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 17, 2015 8:26 pm

Pai ... pescuitul la feeder eficient este suma tuturor "nimicurilor" ce se transforma intr-un tot unitar . Suna pompos , dar cand vezi la cineva care cunoaste meserie cum pescuieste, ce eficienta are si cat de "simplu" practica stilul , trebuie sa intelegi ca a ajuns acolo dupa rezolvarea unui puzzle complex ( locul potrivit + ecchipament adecvat+abordare corecta+metoda de nadire specifica+pesti tinta bine alesi+accesoriile necesare locului, timpului si pestilor etc.etc.etc. ) ;)

Sau , cum a spus cineva : " Simplitatea este forma perfecta a complicatului ! " :oops:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde sorinhc » Sâm Ian 17, 2015 10:45 pm

Sau , cum a spus cineva : " Simplitatea este forma perfecta a complicatului ! " :oops:
Corect ! Si pana ajungi acolo ...... Important este drumul, din el inveti.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

elefanthis
Mesaje: 88
Membru din: Mie Dec 17, 2014 6:26 pm

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde elefanthis » Vin Feb 13, 2015 6:43 pm

Bravos, Cata!!! Faine si simple explicatii!!! Recunosc ca am patit-o de cateva ori dar la bolognesa, si m-am muncit oleaca...Cineva m-a invatat sa ud tronsonul 2 si imbinarea cu apa sau saliva, si pana la urma am reusit...Pe viitor voi tine minte...varfurile de Shimano nu se gasesc deloc sau fffffffff greu, scump si dureaza cateva luni pana iti aduce reprezentanta lor...
Multumim de sfaturi! Toate cele bune!
Cu stima, Nicu

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde catalin232 » Vin Feb 13, 2015 7:18 pm

Bravos, Cata!!! Faine si simple explicatii!!! Recunosc ca am patit-o de cateva ori dar la bolognesa, si m-am muncit oleaca...Cineva m-a invatat sa ud tronsonul 2 si imbinarea cu apa sau saliva, si pana la urma am reusit...Pe viitor voi tine minte...varfurile de Shimano nu se gasesc deloc sau fffffffff greu, scump si dureaza cateva luni pana iti aduce reprezentanta lor...
Multumim de sfaturi! Toate cele bune!
Cu stima, Nicu

Eu iti multumesc frumos , dar meritele sunt ale lui Claudiu :) . El a facut prezentarea si a dat explicatiile :D . Om fi amandoi la categoria "grea" , dar mie imi mai lipsesc vreo 20 cm ( inaltime ) si nu pot spune ca nu sunt invidios :)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde ticairlandezu » Vin Feb 13, 2015 7:46 pm

S-o spunem si pe aia dreapta ;) ....e si mai fotogenic :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Deblocarea unui varf de feeder !

Mesajde catalin232 » Vin Feb 13, 2015 8:35 pm

S-o spunem si pe aia dreapta ;) ....e si mai fotogenic :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Ce te-as mai contrazice !!! Dar nu am cum :(


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori