Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde catalin232 » Mar Apr 04, 2017 8:28 pm


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde sorinhc » Mar Apr 04, 2017 9:12 pm

Am terminat de vazut clipul si tot asteptam sa postezi aici. O partida frumoasa! Felicitari! Ma bucur ca ai folosit Daiwa Braid-ul de 0.10 textil ! Sunt fan Daiwa braid un fir excelent ! Am comandat de la voi anul trecut si am echipat o mulineta cu 0.10 desi astept sa listati si 0,13-ele care e favoritul meu, tot de la Daiwa. Chiar vreau sa iau unul sa echipez un Shomano :roll: . Cel de culoare verde pt ca se vede excelent in apa si am "tras" pesti cu doua cifre pe Magura fara probleme sezonul trecut asa ca am incredere maxima in el (ma refer la 0,1 ca 0,13 e megasigur). Iubesc "violenta' textilului in drilul cu crapii, parca traiesti altfel :lol: .
La capitolul lansari stai foarte bine. Firul textil te ajuta mult si parca "intineresti" in materie de lansari cand il folosesti. Ca sa te parafrazez "Alta viata Domle !" :lol:
Asa cum ai explicat si tu treaba cu nada pe ape salbatice sau semisalbatice in primavara e cam variabila si foarte mult interpretabila iar factorul contrast ajuta mult in decizia pestelui "de a pune mana" adica gura :lol: . Totusi sa nu uitam ca acesti ciortani e posibil sa fie din cei noi populati mai nou care papa bine dupa populare. Oricum situatia se va schimba cand "vor gasi locul lor in balta"...... Camineasca va fi o balta grea cand "minunatul" caras brichetar va prelua balta. Clar e mai bine ca anii trecuti pt ca s-au facut populari si pestele va raspunde altfel. Asteptam cu drag si urmatoarele partide si abordari. Sunt sigur ca nada Utopia va performa bine...... dar aici o sa vedem .... asa ca nu ne lasati balta :evil: . Vrem continuare !

Fire zbuciumate pe texil !
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde catalin232 » Mar Apr 04, 2017 9:45 pm

Sorine , pestii de la ultima populare au fost in medie pe la 1.5 kg .... din ce am prins eu si Mihai , cred ca 1 sau 2 au fost de la "ultima populare" si aia s-a facut acum 3 saptamani ... deja cred eu ca si-au gasit locul , aia care au mai scapat :) . S-au luat pe balta in timpul asta si multi pesti de 4-5 kg care sunt "veterani" in cursa cu obstacole ( fac ei niste Cristiane printre carlige ) si evitarea baltilor de ulei incins ... ma rog.. pana acum le-a mers..

Vedem noi si pe mai tarziu ce va fi cu balta , dupa cum am spus si in emisiune , ma intriga foarte tare , vreau sa o invat , sa ii aflu secretele , sa o cunosc si sa ma cunoasca ( deja suna a poezie ) .... :D :D :D Foarte interesant de pescuit in conditiile de acolo , ai spatiu de manevra, poti incerca fel de fel de abordari si poti testa abordari din partide anterioare pe alte lacuri sa vezi daca iti confirma.. ma rog.. balta asta se apropie oarecum cu pescuitul la Dunare ... foarte multe locuri si optiuni , lansezi si nu stii ce va trage :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde sorinhc » Mar Apr 04, 2017 10:26 pm

Sorine , pestii de la ultima populare au fost in medie pe la 1.5 kg
Excelent! Nu spun asta pt marine, spun asta pt ca daca au fost pe la 1,5 deci au fost multi! Daca luam in calcul structurile si "ascunzisurile" baltii e un lucru foarte bun pt viitor ;) .
din ce am prins eu si Mihai
Domnu! Care Mihai? Poate ne spune mai multe pe aici ?
Vedem noi si pe mai tarziu ce va fi cu balta , dupa cum am spus si in emisiune , ma intriga foarte tare , vreau sa o invat , sa ii aflu secretele , sa o cunosc si sa ma cunoasca ( deja suna a poezie ) .... :D :D :D Foarte interesant de pescuit in conditiile de acolo , ai spatiu de manevra, poti incerca fel de fel de abordari si poti testa abordari din partide anterioare pe alte lacuri sa vezi daca iti confirma.. ma rog.. balta asta se apropie oarecum cu pescuitul la Dunare ... foarte multe locuri si optiuni , lansezi si nu stii ce va trage :)
Vedem Cataline ca doar nu sa terminat bateria la camera ta :lol: !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde deusex » Mie Apr 05, 2017 11:39 am

Felicitari, ce lanseta ai folosit pentru pentru distanta?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Apr 05, 2017 12:43 pm

Felicitari, ce lanseta ai folosit pentru pentru distanta?
Daiwa Tournament Pro 13,5ft ( modelul vechi ) .

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde deusex » Mie Apr 05, 2017 1:35 pm

Felicitari, ce lanseta ai folosit pentru pentru distanta?
Daiwa Tournament Pro 13,5ft ( modelul vechi ) .
multumesc pentru raspuns, firul textil de 0.10 l-ai folosit din cauza elongatiei 0 si ca sa vezi mai bine trasaturile sau pentru a te ajuta sa ajungi la acea distanta. In caz ca folosim mono plus inaintas care ar fi combinatia optima de diametre?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde catalin232 » Mie Apr 05, 2017 2:51 pm

Felicitari, ce lanseta ai folosit pentru pentru distanta?
Daiwa Tournament Pro 13,5ft ( modelul vechi ) .
multumesc pentru raspuns, firul textil de 0.10 l-ai folosit din cauza elongatiei 0 si ca sa vezi mai bine trasaturile sau pentru a te ajuta sa ajungi la acea distanta. In caz ca folosim mono plus inaintas care ar fi combinatia optima de diametre?
Cand pescuiesc la crap la distante foarte mari, nu ma intereseaza absolut deloc elongatia sau "sesizarea" trasaturilor. Este un peste care iti trage lanseta de pe mal , nu este cazul sa ma gandesc daca ar fi mai potrivit un varf de 0,25oz fibra de sticla sau un 0,5oz fibra de carbon . Este bun si unul de 8 oz fibra de carbon :D , ba este mai indicat pentru ca te va ajuta sa lansezi mai precis si la distante mai mari :)

Firul textil l-am folosit pentru a ma ajuta sa obtin mai "usor" distante mari de pescuit .

Nu stiu daca exista un raport "optim" unanim acceptat , insa daca ar fi sa folosesc mono pe mulineta si inaintas textil, textilul va fi cam acelas pentru orice diametru de fir il folosesc, undeva la 0, 14mm . La acest diametru este suficient de puternic pentru a trage bine de o lanseta si sa obtii distante mari , dar in acelas timp , nu produce noduri foarte mari ce te pot afecta in lansare ( pentru ca de obicei, inelele unei lansete feeder sunt destul de mici ).

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde sorinhc » Mie Apr 05, 2017 3:15 pm

Eu am pescuit si cu shock leader din mono sau fluorocarbon dar pe departe pt mine cel mai bun ramane textilul. Daca ai situatii speciale gen scoica si altele care taie usor textilul atunci e recomandat sa pui fluorocarbon. Cauta sa vezi filmuletul lui Jankovici cel in care da 170m si urmeaza ce zice baiatul acolo ;).

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescuit la crap cu feederul primavara pe Balta Camineasca

Mesajde Tiby Baschet » Mie Apr 05, 2017 3:30 pm

Foarte interesant ca ai putut lansa distanta aia fara shockleader direct de le textil.
Imi explici si mie cum de nu a pleznit?
Nici mie nu imi sta in fire sa pescuiesc cu 2 bete, stim cu totii motivele, dar chiar o sa incerc varianta ta.

Mersi frumos.


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori