Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde IBN » Joi Apr 26, 2018 9:29 am

abia am renuntat la Double Uni Knot
Folosesc acest nod si "la crap" si la feeder........si nici nu fac atatea spire cum face Catalin. Daca folosesc mono cu inaintas mono fac 3 spire cu firul gros si 4 spire cu firul subtire. Daca folosesc mono cu inaintas textil fac cate trei spire. Nu am avut probleme sa-mi cedeze nodul, chit ca mi-au spus unii ca folosind acest nod in combinatia mono cu textil am toate sansele sa mi se taie firul, dar, repet, n-am avut niciodata probleme (si am prins o caruta de crapi mari)

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Costin Mirea » Joi Apr 26, 2018 1:25 pm

De cand cautam ceva sa inlocuiesc tiganelile cu tuburi antitangle si alte .... Astea de la Avid sunt SUPER ! Multumim atat autorului cat si prezentatorului.
;)
Pentru cine doreste respectivele tuburi de la Avid Carp dar nu le gaseste (eu am cautat dar nu am gasit nicaieri pe stoc), merg foarte bine si cele de la Korda (se numesc Korda Spare Inserts Large)
Costin Mirea

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Tiby Baschet » Joi Apr 26, 2018 3:43 pm

Multumesc costin

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde deusex » Joi Apr 26, 2018 4:55 pm

le-am luat pe cele de la avid de pe un site online. In cazul meu a trebuit sa tai un pic din method ca sa intre .

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde Costin Mirea » Joi Apr 26, 2018 8:00 pm

le-am luat pe cele de la avid de pe un site online. In cazul meu a trebuit sa tai un pic din method ca sa intre .
Deci tu esti cel care a fost mai rapid cu cateva secunde decat mine :))
Pe acelasi site le-am comandat si eu si a doua zi am fost sunat ca nu mai sunt pe stoc pentru ca le comandase cineva cu foarte putin timp inainte. Cel de la magazin mi le-a recomandat pe cele de la Korda, chiar le-a testat sa fie sigur ca se potrivesc cu methodurile Preston.

Cu placere Tiby!
Costin Mirea

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde AlinTeodor » Lun Apr 30, 2018 8:16 am

Cataline, felicitari pentru emisiune !
Ai raspuns la foarte multe intrebari individuale.
Am observat si eu, ca si altii, ca pe carpodroame, daca nu dai cat poti ca sa te apropii de malul celalalt, nu faci nimic. La fel este si pe Matyer, Madunice etc. Adica in locatiile unde se pescuieste de pe un singur mal.
Una din explicatii, cel putin in Romania, este ca pescuitul stationar, cu rube sau sheffield, la 15-25 m. s-a redus foarte mult. Nu stiu daca, in zona de sud, s-a mai organizat un concurs de stationar pe an. In schimb, au crescut pescarii de crap, care dau tare sau nadesc cu vaporasul si drona la peste 100 m. Administratorii au priceput mesajul si au inceput sa dea hrana numai in malul opus celui deschis pescuitului.
Mi-a placut foarte mult emisiunea, este exact cum ar trebui sa fie o sesiune de training (ucenicie) non-comerciala: multa informatie, ceva umor, vocabular curat, fraza scurta.
Multumim!

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde AlinTeodor » Lun Apr 30, 2018 8:27 am

Dome Gabor, care in ultimii ani este obsedat de aruncatul la distanta cu lanseta de feeder, a creat un model de method feeder cu antitangle, exact cum l-ai fabricat tu pe mal (dupa ideea dlui Adrian Ilie). S-ar putea sa se importe si in Romania.

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde IBN » Joi Mai 03, 2018 3:42 pm

Catalin, mulineta are frana QD sau plaja in care lucreaza este mai mare? Mai exact, dai mai mult de o tura de la strans complet la tambur liber?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde catalin232 » Joi Mai 03, 2018 10:09 pm

Catalin, mulineta are frana QD sau plaja in care lucreaza este mai mare? Mai exact, dai mai mult de o tura de la strans complet la tambur liber?
Nu are QD , totusi e o mulineta sub 500 lei :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Emisiune pescuit la feeder pe Doripesco

Mesajde sorinhc » Mar Sep 11, 2018 9:10 am

Pana la urma Korda Spare Inserts Large - tub rigid merge pe methodurile Preston si Midy ? Cum e ? Cum se potriveste ? Nu se gasesc astea de la Avid, nu de alta ...

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori