Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Dezbaterea subiectelor abordate in emisiunile Video. Sugestii si Propuneri pentru emisiuni viitoare.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
xplayz
Mesaje: 16
Membru din: Lun Oct 22, 2018 3:05 pm
Localitate: Galati

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde xplayz » Mie Noi 07, 2018 1:27 pm

Si mai intreaba lumea de ce nu e bine sa dai locatii ... pai doar s-a zvonit de la 3 persoane ca s-ar fi prins peste pe zona .... mama lor de fomisti infecti !
Ma uitam la imaginea postata si am avut un dejavu de acum cateva zile, Dunare, zona Galati (La scurta mai exact) aproape de gura de varsare a Prutului in Dunare! Ce se vede in poza este nimic fata de ce era acolo, zeci si zeci de metri de lansete intinse pe mal.
Din pacate se intampla cam peste tot :cry:
"The quieter you become the more you are able to hear."

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde pivo » Joi Noi 08, 2018 12:04 am

Bravo Catalin! 2 partide f. frumoase pe Dunare, in special a 2-a in care pescuiesti cu o singura lanseta, asa cum ii sade bine unui pescar de competitie ;) . Faptul ca in prima partida ai avut asa de multe strune taiate, nu inseamna ca a fost o partida nereusita. Pestii au fost pe vad, i-ai intepat, parte ai reusit sa-i scoti.... platicile au fost absolut superbe.... nu putem intotdeauna sa scoatem toti pestii pe mal...uneori mai avem si surprize. Felicitari inca o data!!!
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde sorinhc » Joi Noi 08, 2018 9:50 am

Nu-ti face probleme, cum au venit asa vor pleca! 90% nu vor prinde, poate rar cate unul pe ici-colo, vor crede ca a mancat in ziua aia, si in cateva zile va fi la fel de pustiu! Nu toti care tin o lanseta in mana sunt si Pescari! De-aia merg eu singur... :evil:
Ca bine zici !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde Solzescu » Joi Noi 08, 2018 2:41 pm

Am mai vorbit cu câte cineva despre acest filmuleț. Ce mi-a fost dat sa aud m-a cam descurajat...așa, în general. Am sesizat cateva patternuri însă:
1. Soluția universală
Dacă nu îmi arăți în film o montură, o lansetă și o nadă cu care pot prinde aceleași cantități de pește ca tine, indiferent de baltă, râu, anotimp, whatever - degeaba. Toate chestiile legate de citirea apei, a comportamentului peștilor și adaptarea la ce ai pe vad - trec pe lângă urechile oamenilor nebăgate în seamă. "E o prostie! Am dat și eu odată cu cârlig de 14 și am pierdut peștele în drill..." deci tot ce e în film e o prostie.
2. Conspirația
Sigur au fost mai mulți, sigur au nădit zile întregi, sigur au dat cu strune mai groase, sigur ceva...
3. Bulanul
Frate, face zece partide în locul ăla, prinde într-una, și după aia are impresia că ce a făcut în ziua bulănoasă are un schepsis. De fapt, a fost pește în fața lui și oricine ar fi prins cu orice în ziua aia...
4. Locul
Să vină la mine la Dunăre să îl văd eu cum prinde numa pastorali la ce pune pe cârlig...

În concluzie, incredibil de mulți dintre cei care fac viewuri... le fac degeaba. Descurajant...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde catalin232 » Joi Noi 08, 2018 3:40 pm

Pai asta este regula cam in orice domeniu ..... eu consider ca daca din mii de oameni care privesc, macar cateva zeci sa priceapa, sa inteleaga, atunci mi-am indeplinit misiunea.

Sunt pline baltile de alde : " i-am dat cu de toate, am incercat la orice si nu am prins nimic . Concluzia : balta de cacat " doar pentru a te vedea pe tine pescar cu capu` pe umeri langa el, in aceeasi zi, pe aceeas balta, scotand peste dupa peste si te intreba " la ce dai frate , cum faci sa ii prinzi ? " . Ii arati ce folosesti, revine la balta si prinde mielu` ... asta pentru ca singurul lucru ce l-a interesat a fost ce bagi in carlig si ce pui pe momitor....

Credeti voi ca aia de vand Ghetzem si feromoni si alte cretinatati sunt prosti ? Nuuuuu ... sunt o groaza de imbecili pe planeta care prefera solutia rapida, magica .... de aici si expresia : " Si batut, si f***t in **R si cu banii luati ! " :) . EU spun ca isi merita soarta ! :twisted:

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde Solzescu » Joi Noi 08, 2018 4:28 pm

Chiar că își merită soarta! :twisted:

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde pivo » Joi Noi 08, 2018 11:13 pm

Sincer, nu cred ca cineva dintre noi trebuie sa-si bata capul cu privire la comentarile facute de cei care pescuiesc de foame sau cei care atunci cand te vad ca tu prinzi si ei nu, singura intrebare este:"ce-ai pus la carlig?"
Genul asta de "pescari" nu vor cumpara niciodata o lanseta mai scumpa de 100ron(obligatoriu telescopica), nu vor avea o nada mai scumpa de 5-6lei/kg, viermi de 1-2 lei si socoteala lor va fi intotdeauna ceva de genul: am dat atat pe nada si momeala, atat pe benzina, atat am platit taxa, deci trebuie sa prind cel putin atata peste!!! Daca cumva nu a prins, balta sau locul sunt de c***t, cei care posteaza filmulete cu balta/locul respectiv nu fac decat sa faca reclama si sa le ia banii ca sa se imbogateasca, sunt in cardasie cu proprietarul baltii de la care isi iau partea, sau au ei un beneficiu de la YouTube daca au vizualizari, prezinta produse pe care sa le iei de la ei din magazin ca sa aiba vanzari, s.a.m.d.!
Imi place sa cred ca filmarile lui Catalin dar si a celorlati pescari experimentati care posteaza astfel de filmari se adreseaza unei alte categorii de pescari, oameni cu discernamant, care inteleg ceva din aceste postari si care incearca sa inteleaga de ce au prins peste cand au prins, de ce nu au prins atunci cand nu au prins, etc. Asa ca.... da-i inainte Cataline cu filmarile si postarile ca are cine sa se uite si sa faca studii de caz pe ele!!!
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

hoombres
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 28, 2015 9:45 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde hoombres » Vin Noi 09, 2018 9:42 pm

Felicitati pentru cele doau emisiuni!
Cu siguranta astfel de partide nu se poat face in fiecare zi (lesne de inteles), dar pentru cine este consegvent, serios, interesat si mai ales la locul potrivit in momentul potrivit, chiar si apele salbatice pot oferi partide de neuitat.
Dar indiferent de situatie, experienta isi spune cuvantul. Iar ''carcotasii'' sa isi prezinte capturile. :lol: :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde catalin232 » Dum Noi 11, 2018 10:53 am

Felicitati pentru cele doau emisiuni!
Cu siguranta astfel de partide nu se poat face in fiecare zi (lesne de inteles), dar pentru cine este consegvent, serios, interesat si mai ales la locul potrivit in momentul potrivit, chiar si apele salbatice pot oferi partide de neuitat.
Dar indiferent de situatie, experienta isi spune cuvantul. Iar ''carcotasii'' sa isi prezinte capturile. :lol: :lol:
Foarte bine sintetizat :

Atentia pentru detalii, modalitatea de nadire, calitatea produselor folosite, alegerea cu atentia a accesoriilor, intelegerea modului in care pestele se hraneste si, evident, sa fi la locul potrivit la timpul potrivit. Toate acestea IMPREUNA pot duce la astfel de partide. Orice deficienta in lantul acesta, orice veriga slaba, orice pas sarit se va reflecta in rezultatul partidei.

Nu am spus niciodata ca poti face astfel de partide in fiecare zi, dar spun cu cea mai mare convingerea ca toti ne-am intalnit la un moment dat cu o zi ca aceasta, in care am avut pestii in fata, potentialul existat, dar nu am stiut sa profitam din plin . Am avut cu totii astfel de partide " in mana" si nu am stiut sa profitam de ele si sunt sigur ca vom mai avea astfel de partide , unele le vom aborda excelent si ne vor aduce rezultate cu adevarat exceptionale, iar altele le vom rata doar pentru a ne pune pe ganduri si a ne face mult mai atenti pentru viitor.

Eu unul sunt sigur ca am avut partide ratate din cauza mea si mai stiu ca de acum incolo o sa mai am ocazia unor partide de exceptie. Toate astea vor depinde insa numai de mine , daca voi profita de ocazie si voi face ce si cum trebuie sau nu .....

flobv
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 07, 2017 5:19 pm

Re: Pescuit la Dunare - Mreana cu lanseta feeder.

Mesajde flobv » Sâm Noi 24, 2018 6:17 pm

Salut!
Cum am spus si pe canalul de youtube, lectii de pescuit mai bune nu cred ca exista! Am inceput a viziona la inceputul pescuitului la feeder pe Lucian F., insa la filmuletele lui Catalin pleci din clasa cu lectia invatata!
Bravo, mi-ar fi placut sa am si eu un asa mare pescar mai aproape de mine, poate îl prindeam odata live pe balta!
Catalin, recomanda-mi un fir pentru strune mai subtirel, ceva de genu ce ai folosit tu, vad ca stocurile inca nu le-ati refacut pe site! Nu ma duc maine la peste, dar poate mai sunt altii ca mine care aduna ce va bani si se mai cupleaza cu alti 2-3 pescari si dau drumul la o comanda, insa daca lipsesc cateva piese din puzzle nu mai iese comanda!


Înapoi la “Emisiuni DDF”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori