Piticii mei cer o lansetă nouă!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde sorinhc » Lun Mar 06, 2017 11:28 am

Am fost ieri pe Greaca Cercani, activitate slabuta la feeder, cei care puteau arunca pana in malul de vizavi au scos crapi la foc continuu.
Daca tot sa intamplat asta si cum ai spus si tu ca pestele mai mare statea in malulul de vis a vis (clasic zic eu :lol: :lol: :lol: ) nu vrei si o lanseta cu care sa atingi si distante mai mari ? Sa o ai la tine "in tolba". Ca tot titlul topicului e cu pitici pe creeras !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde CISMAS » Lun Mar 06, 2017 12:47 pm

la Greaca pe malul celalalt :shock: :?: , poate cu barcuta :twisted:

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde mihaiboaca » Lun Mar 06, 2017 1:23 pm

Salut
Am fost si eu ieri. Am stat la primele umbrare dupa standul Fun Courier(spre coada lacului). Am pescuit cu 2 lansete, una cu cos si una pe method. Primii pesti au venit pe cea cu cosulet dar s-a taiat. Am schimbat cosul cu method-ul si am continuat asa pana la sfarsit. Nada castigatoare a fost Green-ul de la Sonubaits iar la ac OOZING-urile de culoare portocalie, sunt patate cu portocaliu mai inchis. Nu stiu exact aroma, au fost vreo 4 bile primite. Baniesc ca sunt de tutti frutti. Am prins intre 20-25 ciortani intre 0.500 si 1,5kg si 1 caras dolofan. Distanta de pescuit a fost intre 50-60m.

@Solzescu - care este mai exact standul Cofetari?

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Lun Mar 06, 2017 1:27 pm

Pe malul de vizavi, din zona Cofetari, cred ca ajungi greu si cu lanseta de crap. Cei din dreapta mea ajungeau la 2 metri de malul celălalt cu textil de 50 livre (inaintas) si monofilament de 0.18. Am deja 2 lansete cu care bat spre suta de metri cu momitor inline, dar ar fi fost insuficiente și așa (un Maver Barbel și o Daiwa Aqualite de 120 grame). Oricum, nu mai revin pe balta respectivă, îmi plac bălțile mai verzi, mai puțin gălăgioase și mai îngrijite, ca să zic așa.
@mihai: la cabană s-au construit niște pontoane noi. În dreapta lor, cum te uiți la apă, cred că următoarele 2-3 standuri, e zona in cauza. Sunt 2 buturugi in fata locurilor de pescuit, la 2-3 metri de mal. Cu un loc inainte de parcare...E prima oară când am ajuns, am comandat ceva, m-au întrebat care e standul, l-am arătat și ei au zis "a, la Cofetari"...Cred că ăla e numele de cod :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde sorinhc » Lun Mar 06, 2017 2:05 pm

descărcare.png
Oricum, nu mai revin pe balta respectivă, îmi plac bălțile mai verzi, mai puțin gălăgioase și mai îngrijite, ca să zic așa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Tiby Baschet » Lun Mar 06, 2017 5:07 pm

Aveti dreptate, nu am vrut sa induc colegii in eroare. Tocmai am fost la total sa fac o comparatie. Doar 3,00 imi place din gama acolyte, asta sunt preferintele mele.

Intre acolyte 11-12 si un maver powerlite sx 11-12 as alege sx pt actiune si acolyte pt finisaje.

Astea sunt preferintele mele.

Spor la shopping colegii mei.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde sorinhc » Mar Mar 07, 2017 5:29 pm

@Tiby Basket - Cand zici 11-12 la care anume te referi pt ca este si Powerlite SX feeder system 10-11-12 ?

Daca este cea din videoclipul de mai jos chiar arata bine actiunea :shock:. Din pacate cam toate sunt la 1,8 m dimensiune de transport asa ca pt moment la mine e pas. Cred ca sunt si alte optiuni cu dimensiune de transport mai omenenasca :D .

https://www.youtube.com/watch?v=5NRrMn9vqQw
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Tiby Baschet » Joi Mar 09, 2017 11:09 am

Nu boss, acolyte ultra si plus de 11 sunt mai soft decat sx-urile. La acolyte de 12 nici nu le recunosc, sunt altceva, facute pt altceva.

Pentru baltile unde ma duc eu un bat prea soft/moale nu se preteaza.

Repet, astea sunt parerile/preferintele mele.

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Briceag Alin » Joi Mar 09, 2017 4:08 pm

Sunt curios ce actiune are powerlite sx in comparatie cu acolyte 11 plus ? Ma refer in sarcina nu la scuturat in magazin... Acolyte plus nu e soft deloc,tragi de ciortani 3-4 kg fara mila si inca mai are destula putere ..
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

hattricid
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 02, 2015 7:13 am

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde hattricid » Joi Mar 09, 2017 7:05 pm

exact acceasi parere am si eu , ca si Alin . Detin ambele lansete .
La sx se simte mai soft de la lanseu , la recuperare si dril . Ai mai mult control cu plusul la un peste mai imbracat .
Asta nu inseamna ca nu sunt 2 lansete super dar cu aplicatiile mentionate .


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori