Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Vasea
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 06, 2017 8:46 pm

Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde Vasea » Mie Noi 08, 2017 7:59 pm

Foloseşte cineva această lansetă? Îmi poate spune cineva cum se comportă şi dacă este bine construită? Vreau sa o folosesc pentru pescuitul la distanta medie şi mare pentru crap şi caras cu momitor.

hattricid
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 02, 2015 7:13 am

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde hattricid » Mie Noi 08, 2017 10:39 pm

Si eu , ca multi dintre voi , nu am unde vedea si pipai produse ...magazine mici ...oras mic ... putere cumparare....
Asa ca am tras cu urechea pe aici si ...pe dincolo si au fost voci care laudau lanseta . Ok , pai ia s-o iau si eu , tot e black friday
Am primit-o , frumoasa , ingrijit lucrata , blanc slim , placuta tare la aspect . Apoi am montat-o si parca ceva nu mi-a placut . Am profitat de vremea frumoasa de duminica si hai la proba live . Am pus un method guru elasticat de 45 , o mulineta ultegra 5500 , fir 0,20 cu inaintas textil de 0,12 . Fiind prima intalnire nu m-am infipt in ea , am aruncat fara sa fortez, linistit , de pe loc , estimez 65-70 metri . Din pacate , am prins cu ea doar 2 carasi la maxim 300 g / buc.
Parerea mea e ca poate lansa fara probleme greutati mai mari , are tinuta buna la lansare , cred ca sistemul ATC isi face treaba , nu balangane blancul cand e lanseta pe spate la lansare , e ferm si ajuta mult la precizie .
Ce nu mi-a placut deloc e faptul ca e f tare , rigida , lucreaza numai varful si prima treime a portvarfului , restul e incremenita , cred ca trebuie pesti seriosi sa o mai indoaie . Nu cred ca favorizeaza folosirea firelor de forfac subtiri si a carligelor mici , mi-a parut destul de brutala . Cred ca e pentru curgatoare cu debit mare. Eu nu m-am imprietenit cu ea , am returnat-o .
Sa nu se inteleaga de aici ca nu e o lanseta ok , pentru alte gusturi . Eu mi-am format mana pe lanste mai moi , pentru o placere mai mare in dril .... sigur e carentza mea , a fost nepotrivire din prima si nu i-am acordat nici o sansa .

Vasea
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 06, 2017 8:46 pm

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde Vasea » Joi Noi 09, 2017 8:07 pm

Multumesc de raspuns! Si eu caut o lanseta care totuşi sa arunce 90, 100 de metri dar să fie un pic mai blândă ca să pot folosi carlige mici şi fire de forfac subțiri.

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde RazvanFeeder » Vin Noi 10, 2017 1:44 am

Nu vei gasi niciodata o lanseta "blanda" care sa arunce 90-100m! Am vazut la Doripesco lansete feeder de serie modificate cu inele mari si maner lung pentru aruncari la distanta.
Am ATC-ul de 4.20 si sunt foarte multumit de ea dar in nici un caz nu e o lanseta senzitiva- o recomand pentru aruncari la distanta si crap 5+ kg
Singura lanseta pentru aruncari la distanta si cat de cat senzitiva este Preston DM 4,16 m/ 100g .
APS Feeder Club

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde sorinhc » Vin Noi 10, 2017 9:43 am

Nu vei gasi niciodata o lanseta "blanda" care sa arunce 90-100m!
Corect! Plus ca chiar nu ai nevoie sa fie blanda ca doar nu pescuesti uzual la distanta aia dupa platica :D .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Vasea
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 06, 2017 8:46 pm

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde Vasea » Vin Noi 10, 2017 3:37 pm

De Dome Gabor Power Fighter 4.2m ce parere aveți în comparatie cu Perfecta ATC?

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: RE: Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde nacea_dragos2001 » Vin Noi 10, 2017 5:17 pm

De Dome Gabor Power Fighter 4.2m ce parere aveți în comparatie cu Perfecta ATC?
Am si eu Dome Gabor Master Carp Pro 50-180 g . O folosesc exclusiv la nadit pentru distanta mari , 100-110 m .
In drill nu te ajuta cand folosesti carlige mici , eventual daca folosesti carlige mari !
Pentru pescuit la distanta cu carlige mici iti trebuie lansete mult mai permisibile , gen DM 130g , DM 100 g etc. , dar costa cam multicel ...


Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trabucco Perfecta ATC Distance Feeder 4.2m 130g

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Noi 11, 2017 12:43 am

De Dome Gabor Power Fighter 4.2m ce parere aveți în comparatie cu Perfecta ATC?
Mult mai rigida si mai grea, nu intra in aceeasi clasa cu ATC-ul. Am folosit-o o singura partida pe Bila 2 dar a somat la Doripesco in defavoarea ATC-ului ;)
Oricum, diferenta de pret spune totul! :roll:
APS Feeder Club


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori