Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Dum Mar 19, 2017 9:58 am

Ce cârâit omule?
Unul din cele mai placute sunete din pescuit si anume caraitul franii cand pestele ia fir.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Dum Mar 19, 2017 3:12 pm

sa revenim la topicul despre lansete UL, am vazut lansete de la MIDDY,
MIDDY 4G-S MICRO MUSCLE FEEDER ROD 3,00m, cw 45g
MIDDY Nano-Core XZ65 World Elite 10' Feeder Rod
niste lansete UL de vis

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Dum Mar 19, 2017 3:20 pm

Daca te referi la sunetul franei in drill cu pestele da, se aude ca la orice mulineta dar nu sa deranjeze

Eu oricum nu folosesc frana.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Dum Mar 19, 2017 10:07 pm

Daca te referi la sunetul franei in drill cu pestele da, se aude ca la orice mulineta dar nu sa deranjeze
La acet produs apare problema ca nu mai "caraie". In rest caracteristicile din cate stiu nu sunt afectate. E o problema destul de frecventa la acest model. Din ce am observat nu sa plans nimeni ca nulineta are probleme dupa si iar spun "din cate am inteles" pt ca spun doar din ce am citit pe "n plus infinit" discutii si forumuri este doar o problema de "auditie". Bineinteles ca o sa fiu contrazis, sa curga dar faceti un alt topic.
Eu oricum nu folosesc frana.
Ca sa fiu rau cu "moda" asta de a nu folosi frana pot sa spun ca la ciortani nu ai nevoie. Din fericire nu sunt rau si spun ca e o chestie de gust ;) , pana la urma te descurci in ambele situatii cu tehnica si antrenament ;) .
MIDDY 4G-S MICRO MUSCLE FEEDER ROD 3,00m, cw 45g
Prea parabolica pt mine dar totusi cred ca as putea fi datorat in primul rand pretului(pe la 400) care e senzatie si/sau tentatie! Cam singurul care ma atras. @cismas cum e ? Da din casa :lol:
MIDDY Nano-Core XZ65 World Elite 10' Feeder Rod niste lansete UL de vis
Nu o stiu.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Dum Mar 19, 2017 10:34 pm

MIDDY 4G-S MICRO MUSCLE FEEDER ROD 3,00m, cw 45g, dupa umila mea parere este peste DRENNAN Acolite, pentru mine, la cum arata si cum se comporta, pretul este incredibil
cam cat de tare ar trebui sa fie o lanseta UL, ca doar n-o folosesc pe post de arac, oricum e mult mai putin parabolica decat Preston Competition feeder 3m
NANO CORE nu am vazut-o inca, probabil la sfarsitul saptamanii viitoare

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Lun Mar 20, 2017 8:23 am

Cunosc middy-ul 4G si nu ai cum sa o compari la finisaje cu acolyte. La actiune e oarecum similara cu acolyte ultra de 3.00.

Plusul e mult mai tare pe cotor decat ambele.

Ma bucur ca ai gasit ceva care iti place Dl. Cismas.

Noroc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 8:59 am

Plusul e mult mai tare pe cotor decat ambele.
Te referi la Acolite Plus da?
Ma bucur ca ai gasit ceva care iti place Dl. Cismas.
Super !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 9:26 am

@CIZMAS. Cum e lanseta ? E pur parobolica sau .... ? Cred ca m-am inselat cand am spus ca e parabolica. Deaceea "balanganitul" prin magazin nu te duce la concluzii prea exacte. In fine.... Ma uitam la un clip (bineinteles ca facut de Rusi) si cam asa arata in aruncare:

https://www.youtube.com/watch?v=4qeEyIMZgjw

Se pare ca ai facut o alegere fericita pt un pescuit in 30 - max 40 m la peste mic si mediu. Cum sunt varfurile? (1,2 si 3 oz din cate stiu) Din cate am citit despre ea are ceva putere "ascunsa" in cotor ?

Care este diferenta intre acest model de 10' si cel de 12' ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Lun Mar 20, 2017 9:58 am

Tiby, acum 2 saptamani am stat cu Acolyte plus 10ft si Frenzee, (impreuna cu Stefan Fl.) in mana comparandu-le si nu ma puteam hotara pe care sa o cumpar
desi despre Frenzee scrie ca este parabolica si despre Acolyte plus ca este progresiva, in realitate Frenzee este mai tare
pana la urma am amanat achizitia si sa astept MS Range
Middy 4GS a fost dragoste la prima vedere, ca aspect nu este cu nimic mai prejos decat Acolyte plus ( nu are capisoanele de protectie :lol: :lol: :lol: )si este mai tare, comparand-o in pescuit cu Maver Powerlite SX 3.35m, este ceva mai tare
am pescuit cu ea vineri LA SALCII, si pe balta aceeasi parere, de vis, am pescuit clipsat in 42 m (e drept ca nu de fiecare data ajungeam la clips), cu cosulet in-line de 30 gr, alaturi am pescuit si cu in picker 3 m de la Trabucco, mi-a fost jena de...faptul ca au stat impreuna
are;
- lungime 3.00 m
- greutate 143 gr
- diam. deasupra mandrinei 11,62 mm
- trei varfuri, cu 3.4 mm la baza (merg varfurile clasice de la Drennan) L si H de fibra, M de carbon, nu stiu ce putere au (scrie ca ar fi 1, 2, 3 oz), dar cel de carbon este un pic mai moale decat varful de 1 oz de la Powerlite SX de 3 m
nu stiu nimic despre MIDDY, dar cel de la care am luat-o spune ca este o firma englezeasca foarte veche, ca sant inovatori in materie de bete (minte el, mint si eu)
mersi pentru filmulet, chiar nu stiam nimic despre MIDDY

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Lun Mar 20, 2017 10:13 am

Discutiile sunt de prisos, cunosc toate betele mentionate mai sus si nimeni nu imi poate demonstra/spune altceva.

Iar Ms range UL eu i-am zis lui marius sa le aduca, poti sa il intrebi :).

Fire intinse


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 38 vizitatori