Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Lun Mar 20, 2017 10:27 am

Tiby, ia-o mai usor cu verdictele astea categorice, nu exista decat pareri personale, in definitiv nici la...femei nu ne uitam toti cu aceiasi ochi :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Lun Mar 20, 2017 10:32 am

Nu e problema, e un forum, vorbim si noi :).

Sa ne vedem cu bine la billa2 sau camineasca

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde biroena » Lun Mar 20, 2017 10:48 am

Poate cea mai buna e tournament pro Feeder , așa vb lumea prin țările străine


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 11:26 am

am pescuit cu ea vineri LA SALCII
Super. E bine ca avem o parere dupa ce sa pescuit cu ea si nu numai dupa "balanganeli".
trei varfuri, cu 3.4 mm la baza (merg varfurile clasice de la Drennan) L si H de fibra, M de carbon, nu stiu ce putere au (scrie ca ar fi 1, 2, 3 oz), dar cel de carbon este un pic mai moale decat varful de 1 oz de la Powerlite SX de 3 m
Esti sigur ca merg cele de la Drennan ?????? Esti absoluti sigur? Daca merg e bestiala treaba !!
nu stiu nimic despre MIDDY, dar cel de la care am luat-o spune ca este o firma englezeasca foarte veche, ca sant inovatori in materie de bete (minte el, mint si eu)
Cei de la Mddy au avut si au lansete in top-ul din UK, daca te uiti in videoclipul original prezentat partial si in topicul acesta ai sa vezi ca sta excelent - best in test:
https://www.youtube.com/watch?v=jVovwckU3vA[/youtube]
mersi pentru filmulet, chiar nu stiam nimic despre MIDDY
Filmuletul ne arata cum se curbeaza in aruncare. Si daca am gasi si unul in care sa vedem cum se curbeaza si in drill eu cred ca ai mult mai multe informatii decat un "balanganit". Ideal si cea mai bina solutie e sa o pescuesti sau macar sa poti face o aruncare. Acest lucru e cam imposibil, doar colegii/prietenii te pot ajuta..... Daca nu ai cauti alte lucruri dupa care te ghideti si anume videoclipuri. Traiasca Rusii ca ei fac astfel de clipuri si la lansete mai putin uziale in Romania.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 1:10 pm

Ultralight.Preferinte. Bun pana ici, ma refer la titlu :).
Ma gandesc ca lansetele care au line rating peste 6 lb respectiv cel mai puternic varf mai tare de 1 oz, nu se incadreaza in topic? :mrgreen:
Deci, ultralight...ca si comportament perceput de utilizator nu ca descriere a producatorului!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 1:18 pm

Deci, ultralight...ca si comportament perceput de utilizator nu ca descriere a producatorului!
Vrei sa detaliezi putin. Suna interesant.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 1:39 pm

Dupa cum spuneam, titlul topicului este "....ultraligth"..no? :mrgreen:
Ma refer la betele cu l.r. maxim 5-6 lb, varfuri de maxim 1 oz.....la care poti folosi larva la carlig (pe toate betele descrise ultralight poti folosi larve, insa in realitate nu prea vezi trasatura intreaga)

PS:Din punctul meu de vedere drennanul ultraligt 10-11 este cam la limita ultralightului, poate chiar nu este :) Gusturi.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 1:43 pm

Dupa cum spuneam, titlul topicului este "....ultraligth"..no? :mrgreen:
Ma refer la betele cu l.r. maxim 5-6 lb, varfuri de maxim 1 oz.....la care poti folosi larva la carlig (pe toate betele descrise ultralight poti folosi larve, insa in realitate nu prea vezi trasatura intreaga)
PS:Din punctul meu de vedere drennanul ultraligt 10-11 este cam la limita ultralightului, poate chiar nu este :) Gusturi.
Ai o clasificare dpdv al LB, varfuri de "n" oz ...... dupa care putem analiza ? Ar ajuta mult.

Merci
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Lun Mar 20, 2017 3:46 pm

eu nu prea am incredere ce scrie pe vasfurile astea, sant mult mai moi, eu nu ma prea pricep, dar sa aiba varfuri de 1,2,3 oz si putere de 10 - 45 gr
eu am pescuit-o cu cel mediu, de carbon, si am simtit foarte "vizibil" :? un guvidel cat juma' de deget
cand am luat lanseta, am comparat-o in magazine cu TRI-CAST TRILOGY COMMERCIAL FEEDER 10FT cw 40g, care este mult mai parabolica si muuuuult mai scumpa si are varfurile mai groase, se pare ca tubulare
azi am fost la B F sa caut varf de Drennan (la sfarsitul partied am reusit sa rup varful) se potrivesc foarte bine, nu cele de ACOLYTE care sant mai subtiri la cotor, dar nu am gasit decat de fibra
m-ai pus pe jar cu filmul asta, abia astept sa vad saptamana viitoare NANO - CORE-ul
azi m-am jucat putin si cu 4GS-ul de 12 ft, e cu totul alta lanseta, pentru care nu as fi sarit cu banul

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 20, 2017 4:04 pm

@CIZMAS - daca se potrivesc varfurile e foarte bine. Oricand poti sa cobori la 0.5 de la Drennan daca cel de 1 oz e prea barbar.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori