Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalin232 » Lun Mar 20, 2017 8:22 pm

Ultralight.Preferinte. Bun pana ici, ma refer la titlu :).
Ma gandesc ca lansetele care au line rating peste 6 lb respectiv cel mai puternic varf mai tare de 1 oz, nu se incadreaza in topic? :mrgreen:
Deci, ultralight...ca si comportament perceput de utilizator nu ca descriere a producatorului!
Cel mai bun ghid il ai pe cel dat de utilizatori , un exemplu bun este batul pe care il laudai , in speta Italica ... daca ala e bat de 10gr , eu pun toporul pe scule ;) . Chiar am avut o discutie si cu Zsolt pe tema asta , betele nu sunt rele , dar cand vezi ce scrie pe ele , te feresti pentru ca automat te gandesti ca e ceva " dubios" , desi se tin foarte bine si iti lasa impresia e forta , atunci cand te uiti ce este inscriptionat pe ele , faci un pas in spate si te gandesti ce motive ar avea producatorul sa le " subevalueze" atat de mult .... Este pacat pentru ca daca erau corect evaluate , aveau trecere mai rapida in randurile pescarilor, asa , in situatia de fata , o sa treaca mult timp pana ce vor cumpara altii si vor folosi si vor avea girul increderii si al opiniei neviciate sa dea informatii despre betele astea care chiar nu sunt rele !

Poti face incercarea asta cu cine vrei tu , ascunde inscriptia de pe bat , mergi cu el la 10 pescari care au pus la viata lor mana pe mai mult de 3 lansete de calitate ( cam greu pe la noi sa ii gasesti ) si daca 3 din aia 10 ghiceste vreunu puterea minima a batului , la prima ocazie in care ne vedem , sar la castana ....

O alta "duda" cu ultralite-ul este inscriptionarea sau marketarea unui bat in categoria asta ce are varfuri cu baza > 2,2mm . Sa fim seriosi , iti dai seama cam ce conicitate ar trebui sa aiba un bat pentru a permite un varf cu un diametru de 3-3,5mm la baza ? Dar asta este o discutie de facut la o citronada, fata in fata , nu din spatele monitorului ;)

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 9:04 pm

@Catalin
Feederul italica 10 ft nu este subevaluat, poate doar un puseu de sinceritate, din punctul meu de vedere. Chiar este ultralight. Da, poti pescui lejer cu 20-30 grame :) . Ca are 2 varfuri cam tari pentru el (exceptie cel alb)...mda, nu oricine stie sa echilibreze un bat. Tine doar de optica producatorului, de exemplu si Hardy Supero 10 ft avea actiunea recomandata 20 grame.
Pregateste-ti toporul, linistit, aduc eu xilina sa nu doara :P ...dupa se o sa vezi batul pe viu :mrgreen: ;). Tinem legatura! 8-)

PS: Daca-i musai, accept si gratierea batelor propuse spre "re-segmentare" :)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalin232 » Lun Mar 20, 2017 9:41 pm

@Catalin
Feederul italica 10 ft nu este subevaluat, poate doar un puseu de sinceritate, din punctul meu de vedere. Chiar este ultralight. Da, poti pescui lejer cu 20-30 grame :) . Ca are 2 varfuri cam tari pentru el (exceptie cel alb)...mda, nu oricine stie sa echilibreze un bat. Tine doar de optica producatorului, de exemplu si Hardy Supero 10 ft avea actiunea recomandata 20 grame.
Pregateste-ti toporul, linistit, aduc eu xilina sa nu doara :P ...dupa se o sa vezi batul pe viu :mrgreen: ;). Tinem legatura! 8-)

PS: Daca-i musai, accept si gratierea batelor propuse spre "re-segmentare" :)
Ce nu ai inteles este faptul ca am vazut batul pe viu inainte sa ii fie anuntata " oficial" venirea, am vazut si restul betelor venite cu el si Match-urile si bolo-urile etc ... nu vorbesc din carti ;) . Sculele imi stau bine merci , eu nu am zis ca nu poti folosi pe el 20-30 , am zis ca din contra, poate mult mai mult decat scrie pe bat, asta in contra-partida a ceea ce ai spus tu ( ca si aluzie ca nu iti place sa iti asumi "verdicte" ) ca trebuie sa ne bazam pe ce scrie producatorul ... eu ma retrag din discutie ca nu o inteleg cum se plimba de la Ana la Caiafa , am facut precizarile ce doream sa le fac .

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 10:50 pm

Îmi era și groaza ca o sa "scriu" pe acilea, singur, despre lansete morgane ! :) Ce-i ăla sofism? ;)

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 11:09 pm

Catalin232
O sa ne înțelegem, când ne vedem. Chiar dacă concluziile de final vor fi similare :mrgreen: :D

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalin232 » Lun Mar 20, 2017 11:15 pm

Catalin232
O sa ne înțelegem, când ne vedem. Chiar dacă concluziile de final vor fi similare :mrgreen: :D
Eu nu am spus ca nu o sa ne intelegem , am spus doar ca stiu despre ce vorbesc . Cum a aterizat in depozit, a venit si telefonul si am fost dupa ele ... Daca observi, chiar am zis acelas lucru ca si tine... discutii de genul se fac face2face nu de dupa monitor :)

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 20, 2017 11:57 pm

Bun, bun, ca tot am stabilit laitmotivul replicilor noastre, batul nu-i ultra light? Ma refer la 10 ft ? Faptul ca producatorul il "încarcă" cu o c.w. de 10 grame, distorsionează atât de grosolan realitatea, adica nu-i ultralight? Nu discutam de bete care au casting 130 gr si arunca 230. Ca sa ieșim din zona confortabilului gri...
Zic asta deoarece singurii care nu pierd din aceasta discuție suntem noi doi.Serios, nu moare nimeni :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Mar Mar 21, 2017 9:10 am

batul nu-i ultra light? Ma refer la 10 ft ? Faptul ca producatorul il "încarcă" cu o c.w. de 10 grame, distorsionează atât de grosolan realitatea, adica nu-i ultralight? Nu discutam de bete care au casting 130 gr si arunca 230. Ca sa ieșim din zona confortabilului gri...Zic asta deoarece singurii care nu pierd din aceasta discuție suntem noi doi.Serios, nu moare nimeni :)
@catalinAR - haide sa definim ce insemana ultralight in termeni pur tehinici, vezi intrebarea mea de mai sus. Eu unul nu ma pricep la ultralight-uri pt ca nici nu am avut unul pur (sau cat mai ultralight) care din pacate e si scump (nu am considerat ca am nevoie de unul chiar atat de $). De altele mai "tarisoare" stiu ca am avut si am dar cu astea ultralight recunosc ca nu stiu. Asa ca ar fi binevenita si pt mine si pt altii o clasificare cat mai corecta a "Ce inseamna lanseta de feeder ULTRALIGHT ?" ca sa putem avansa cu discutia in cauza.

Multumesc !

PS Daca era asa doar cu "face to face" nu vad sa mai progresam atat ca forum si comunitate. Depinde de voi daca continuam sa clarificam niste lucruri dupa care sa ne ghidam cand afirmam "Asta e cel mai TARE ultralight !"
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde CISMAS » Mar Mar 21, 2017 9:38 am

Sorin, m-ar interesa si pe mine o astfelde clasificare, eu pescuiesc de trei ani cu Powerlite SX si o partida cu 4GS, si nu mai inteleg nimic, daca ma iau dupa ce scrie pe varfuri, prima at fi UL, iar a doua un fel de heavy, in pescuit de fapt SX este o lanseta Light spre Mediu si 4GS este UL
am mai pescuit si cu Preston Competition 10 ft, care este si mai UL, am un Trabucco PRECISION 10 ft, daca nu at fi varfurile fine, in rest este un par (usor ce-i drept)
asa ca revin la prima mea postare spunand ca cea mai UL este Drennan mini UL 9 - 10 ft, evident o parere pur personala si ma refer doar la lansetele pe care le cunosc sau le-am vazut pescuite de alti colegi
asa ca....astept sa vad care e..."Asta e cel mai TARE ultralight !"

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Mar Mar 21, 2017 12:23 pm

nu mai inteleg nimic
E si normal. Pana nu se definesc parametrii tehnici de analiza nu poti avea un raspuns corect. Poti face doar PREFERINTE. Asteptam poate ne lumineaza cineva.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori