Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Mar Mar 21, 2017 12:56 pm

Pai, clasificarea o putem face doar impreuna pe topic. Cum punem jaloanele asa le ocolim!
Caracteristicile si destinatia unui bat o percepem fiecare diferit. Per exemplu un bat gen mini F1 10 ft poate fi clasificat ca si ultralight pt pescuitul ciortanului si carasului......la fel si trabucco mrxv 10 ft(daca ne luam dupa varfuri, desi este cam tare batul).....insa nu le-as folosi ca etalon in cazul pestilor mici/marunti. Nu cred ca doar varfurile pot indica finetea generala a lansetei. Se poate discuta despre un ultralight coroborand un cumul de factori..... anume lungimea lansetei, greutatea ei, putere-comportament varfuri (un varf de 1-2 oz, intotdeauna va avea 1-2 oz ;) ), line rating, inele-dispunere....toleranta la textil, terminale subtiri si sfanta larva la carlig. Nu este vorba neaparat de un barem.....in nici un caz nu vreau sa-l conving pe un utilizator care-si considera ultrlight propiul bat scurt, usor si subtire, cu care prinde pesti mici cu varful de 1,5-2 oz....Doar ca nu am aceasi parere, vina este doar a mea, stiu :oops: :mrgreen:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Mar Mar 21, 2017 2:19 pm

@CatalinAR - Din pacate nu sunt de acord cu ce spui si eu vad altfel acest subiect. Asta e o abureala care duce filosofia la infinit doar ca unii care au pescuit "n" lansete sa fie ei in fata pt ca stiu niste caracteristici tehnice cu care jongleaza fara nici o catalogare sau mai bine spus fara nici un nomenclator. Ceva de genul "la crap e ultralight dar la frunza e hard" :lol: . E chiar logic :lol: . Si de aici apar "certurile" si multe altele printre care si buzunarul bine ingrosat al producatorilor si vanzatorilor din acest domeniu. Nu deschid si subiectul asta.

Deci dupa postarea ta ar fi bine sa le catalogam lansetele in n luate cate k feluri si toate ori cate feluri sunt (piker, light...). Eu asta am inteles si stiu ca o sa scrii "n" randuri si o sa incerci sa o duci pe la Pitesti :lol: Eu nu vad cum ai putea clasifica ceva in acest mod deoarece tot timpul o sa avem subiecte de rumegat si "rivalitati" de combatut. Deaceea si partea de subiectivism are un procent mare (acum) in clasificarea lansetelor. Dupa cum spui tu te poti juca aproape la infinit. NU este nimeni devina si nu vreau sa o iei in nume personal DA? Vreau un singur lucru sa se inteleaga si anume ca daca nu incadrezi in anumite caracteristici clare si de neclintit (care o fi ele ca nimieni nu a facut asa ceva pana acum) nu o sa poti spune ca o lanseta e ultralight sau heavy cu adevarat (pur sau cum vrei sa zici). Eu zic ca un hard in pescuitul crapului este tot un hard in pescuiul platicii ....... Eu cam asa o vad. Ar fi interesant sa gasim cea mai buna lanseta ultralight in pescuitul Falus Pastoralis :lol: :lol: :lol:.
Si inca ceva Caracteristica e una si Destinatia e alta. Caracteristica nu se schimba ea ramane fixa (deci tot utralight ramane) dar destinatia se poate scimba.

Am obosit :lol: :lol: :lol: nici nu mai recitesc ce am scris :lol: poate am scris balarii si aiureli :lol: . Putem filosofa bine de tot pe subiect la infinit dar eu va propun sa incadram odata ultralightul asta in niste limite ca sa mai scadem din procentul alocat "subiectivismului" si apoi ...

NU dati cu pietre ! :lol: :lol: Si acum ma astept la potopul de aplauze ... scuze de flueraturi vream sa spun :lol: .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Mar Mar 21, 2017 2:27 pm

Cum spuneam, discutam despre bete "morgane"! Nu tot ce nu intelegem nu exista. Hai, fir intins! :)
.

hattricid
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 02, 2015 7:13 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde hattricid » Mar Mar 21, 2017 7:42 pm

da , e clar ca morgane.... si e clar cat de mult conteaza preferintele personale .
eu am fost contrariat si m-am bagat in seama dupa afirmatia ca drennan ultralight bomb doar aspira la ultralight.
o am , am pescuit-o . am si un ASF 360 ptr care am luat varful alb . am si powerlite sx de 3.oo .
chiar incerc sa-mi imaginez ceva mult mai light decat drennan si care ar fi tinta ? ptr ce alevin e prea tare ? si adica chiar urmarim pestii sub 1 gram ? ala mai e pescuit sau acvaristica ?
PS : chiar am scris serios , nu e nici o umbra de sarcasm .

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalin232 » Mar Mar 21, 2017 8:45 pm

@hattricid

Pai CatalinAR a ramas pe viata marcat de experienta Pristol ... alevini mai mici sunt doar icrele... inca mai cauta lanseta perfecta pentru asa ceva ca deh.. s-a lovit odata de situatie si ar fi genial sa fie pregatit pentru o proxima ocazie :lol: :lol: :lol: :lol: . Oricum a fost maestru cu ce i-a picat la mana , daca avea si o scula dedicata era prapad :) :) :)

Lanseta Ultralight :

- sa poata arunca greutati totale de 10-20gr la distante de 15m
- sa o poti pescuit cu strune sub 0,10mm la pesti mici / medii

Punct.

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Mar Mar 21, 2017 11:37 pm

Eu am ceva vechime cu alevinii....Pristolul este doar un episod din anatema ce o suport :D
Ete, ăștia-s peștii ce ma urmaresc, vorba aia "i can't run i can't hide" :roll: :lol:
777BB14B-E91A-450B-BFE5-A53107EC68F9-11817-000007F4073F7A11.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalin232 » Mie Mar 22, 2017 9:31 am

Pai stai ma nene ca bibanelul ala este cat 2 guvizi de Pristol ... despre ce vorbim ? Te alinti cu asa capturi !

dale
Mesaje: 21
Membru din: Mar Dec 29, 2015 6:55 am
Localitate: ineu, jud arad

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde dale » Mie Mar 22, 2017 7:41 pm

se pregateste pentru crapii de la riola :lol:

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Marius eu » Joi Mar 23, 2017 10:03 am

Salutare
Nu am vazut/pescuit niciuna din lansetele Drennan/italica etc insa detin o lanseta Korum cs 10 ft de care sunt indragosti :). Varfuri la baza de 2mm, la varf 0.65(parca la cel light) carbon. Am pus pe ea o mulineta MAP Carptek 3000. Acum ca o fi ultralight/light chiar nu ma intereseaza(nu merg in competitii) insa l-am batut la c_r pe amicul meu cu preston competition parca tot de 10 ft(lanseta pe care voiam si eu sa o cumpar,doar ca el s-a grabit si dupa ce am vazuto la el am renuntat...) la caras/rosioara primavara trecuta. In concluzie: desi nu sunt trecut prin lansetele de top ale marilor branduri pot afirma ca este mai important *sa iti stea bine in mana* lanseta decat ceea ce scriu ei pe blanc. PS: apropo de bibanozaurus... ala e gigant pe langa ce obleti am prins primavara trecuta... (estimativ cat capacul unui pix de unica folosinta). Am mai vazut ceva frumos de la MAP Parabolix cand m-am luat eu.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Joi Mar 23, 2017 7:09 pm

am amanat achizitia si sa astept MS Range
Se pare ca a ajuns batul. Ai luat? Daca nu maine il iei, sambata pescuiala si duminica bagi un rewiew. Zic bine?


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori