Sfat Fir TEXTIL

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

sebastian
Mesaje: 40
Membru din: Mie Noi 19, 2014 9:38 am
Localitate: bucuresti

Sfat Fir TEXTIL

Mesajde sebastian » Joi Noi 27, 2014 7:56 pm

Helpppp , ce fir texti si ce diametru imi recomandati sa folosesc pentru pescuit pe lacuri si dunare??????
Multumesc.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sfat Fir TEXTIL

Mesajde catalin232 » Vin Noi 28, 2014 2:08 pm

Pentru a evita folosirea inaintasului din monofilament, diametrul nu trebuie sa scada sub 0.12mm . In fapt sunt de parere ca exista o plaja foarte mica in care sa te incadrezi, asta fiind intre 0.12 si 0.14mm . Ce este peste acest diametru nu poate fi utilizat eficient pe curgatoare intrucat opune o rezistenta prea mare in apa , mult mai mare decat un fir monofilament la un diametru mai mare decat al textilului.
De asemenea , daca textilul este subdimensionat ( 0.10mm) , exista un risc foarte mare sa rupi in lansare atunci cand vrei distanta pe lacuri sau atunci cand trebuie sa folosesti cosulete grele pe curgatoare.

Ca si producatori , am fost multumit de Drennan , Sufix si Power Pro , cu amendamentul ca Power Pro-ul este mai bun dupa ce il folosesti 5-6 partide sa se duca acea camasa de la suprafata.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori