Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde ticairlandezu » Mie Feb 25, 2015 6:09 pm

Dar uite ca a facut-o Catalin mai bine...sper ca pe el il intelegi :lol: :lol: :lol:

as69
Mesaje: 39
Membru din: Mar Ian 27, 2015 8:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde as69 » Mie Feb 25, 2015 6:23 pm

Da, pentru mine este cam in ceata ce spuneti voi aici (cata si tica) hai sa vorbim mai la subiect fara asa multa finete. intreb eu ,,hardy de 12ft simpla nu supero am gasit eu zice asa ; casting 40g . acum sa inteleg ca ea merge cu un coslet de 30g plus nada ? si ar merge si cu un cosulet de 70g plus nada ? sau doar 30g cum spune producatorul.

gabitza
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 03, 2014 7:33 am

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde gabitza » Mie Feb 25, 2015 6:28 pm

Singurele inele,de care cred cu tarie ca nu aveau ce cauta pe betele de feeder, sunt cele de pe Maverele Reactolite...la alte marci nu am avut obiectii.
Pentru mine "bete moi" e tot ceea ce nu e ca si Hardy XT sau Supero.
DM 12.8 e tot MOALE pe segmentul 2 ca si altele in "categoria" ei.
Da, actiunea de varf e cea mai indicata, in special in pescuitul de competitie,si desi sunt mai ne-iertatoare aici nu se merge cu jumatati de masura ;)
Orice lanseta se preteaza atat la pescuitul pestilor "albi" cat si al crapului, indiferent de marca :) :lol: .Aici e vorba de altceva, cand ma refeream la "gama variata de situatii". Plaja de greutatii in care se simte bine...puterea curentilor in cazul pescuitului pe rauri...distanta de lansare la care se adauga precizia. Poate asa intelegi mai bine...e vorba de +/- -urile in care lanseta se simte bine....mai bine nu stiu sa-ti explic. :oops: :oops: :lol: :lol:
Ia-l incet ca spune tot :lol:
Sorry Tica, sper ca n-ai cedat psihic cu atatea intrebari :mrgreen:
Am fost un pic pervers cu intrebarile, dar doar asa mai invatam si auzim ce trebuie.
Multumesc Catalin, Tica pt explicatie

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde ticairlandezu » Mie Feb 25, 2015 7:08 pm

Da, pentru mine este cam in ceata ce spuneti voi aici (cata si tica) hai sa vorbim mai la subiect fara asa multa finete. intreb eu ,,hardy de 12ft simpla nu supero am gasit eu zice asa ; casting 40g . acum sa inteleg ca ea merge cu un coslet de 30g plus nada ? si ar merge si cu un cosulet de 70g plus nada ? sau doar 30g cum spune producatorul.

Cataline fa-ti datoria de moderator si explica-i tu omului...e ora 17;o5 si eu ma duc acasa....gata cu serviciu pe ziua de azi :lol:
Mai incolo tebuie sa ma duc sa-mi ridic si masina pe care abia mi-am cumparat-o :lol: Asa ca ne auzim maine sau pe seara mai tarziu :oops:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde catalin232 » Mie Feb 25, 2015 7:08 pm

Gabi, aici pe forum nu trebuie sa fii pervers :) . Intrebi direct si ti se va raspunde la fel de direct .

Diferenta intre mine si Tica este ca eu tin cont de perioada de tranzitie , care mi se pare normala ( dar nu tranzitia de la lansete de 50 lei , din 50 in 50 pana ajungi la 2000 lei.. o iei si tu de pe la 500-600 lei :D ) . Tica e mai radical ( a se citi taliban ) , ori ce se recomanda acolo la varful pescuitului ori nimic :D .

Toate aceste explicatii , aspecte si recomandari sunt foarte reci, aproape matematice, nu tin de subiectivism, poate mai mult, pescarul ar trebui sa ajunga la nivelul unei astfel de lansete si nu invers.

Cu toate acestea, eu inteleg si respect preferintele personale , chiar daca de multe ori nu sunt de acord cu alegereile pe care le fac unii si altii in materie de accesorii si echipament. Totusi , banii sunt ai lor , ii vor cheltui cum si pe ce vor. Tot ce putem face este sa fim acolo atunci cand un astfel de pescar atinge limitele echipamentului pe care l-a considerat la un moment dat excelent si , poate, nu isi poate da seama singur de ce are nevoie sau semnele pe care le primeste la malul apei nu ii sunt clare :) .

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde catalin232 » Mie Feb 25, 2015 7:14 pm

Da, pentru mine este cam in ceata ce spuneti voi aici (cata si tica) hai sa vorbim mai la subiect fara asa multa finete. intreb eu ,,hardy de 12ft simpla nu supero am gasit eu zice asa ; casting 40g . acum sa inteleg ca ea merge cu un coslet de 30g plus nada ? si ar merge si cu un cosulet de 70g plus nada ? sau doar 30g cum spune producatorul.

Cataline fa-ti datoria de moderator si explica-i tu omului...e ora 17;o5 si eu ma duc acasa....gata cu serviciu pe ziua de azi :lol:
Mai incolo tebuie sa ma duc sa-mi ridic si masina pe care abia mi-am cumparat-o :lol: Asa ca ne auzim maine sau pe seara mai tarziu :oops:
Tica , eu am experienta doar cu Greys-urile . Recunosc , nu am pescuit cu Hardy . Cu toate astea , ceea ce pot spune este ca , exista o diferenta intre ce se gaseste la noi pe piata si modul in care se "eticheteaza" lansetele si felul in care o fac englezii ...

Exemplu : la noi gasesti lansete cu putere de lansare de 40-80 gr. Lanseta respectiva se va comporta cel mai bine undeva la 50-60gr greutate totala.
Pe Hardy este data exact greutatea la care blank-ul poate obtine distanta si acuratetea maxima . Asta nu inseamna ca nu poate fi supora solicitat . Se va comporta bine si cu 60 si cu 70 gr greutate totala, isi va pastra precizia dar de data asta o va face la o distanta mai mica decat in cazul in care lansezi cu 40gr.

Detalii mai amanuntite asteptam de la Irlandez care tre sa dea o Tuica pentru a-i merge masina ca unsa ! Sa o stapanesti sanatos si nu in ultimul rand , Good Hunting .. merge si un iepuras asa Road Kill ! :D

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde catalinAR » Mie Feb 25, 2015 7:55 pm

Singurele inele,de care cred cu tarie ca nu aveau ce cauta pe betele de feeder, sunt cele de pe Maverele Reactolite...la alte marci nu am avut obiectii.
Pentru mine "bete moi" e tot ceea ce nu e ca si Hardy XT sau Supero.
DM 12.8 e tot MOALE pe segmentul 2 ca si altele in "categoria" ei.
Da, actiunea de varf e cea mai indicata, in special in pescuitul de competitie,si desi sunt mai ne-iertatoare aici nu se merge cu jumatati de masura ;)
Orice lanseta se preteaza atat la pescuitul pestilor "albi" cat si al crapului, indiferent de marca :) :lol: .Aici e vorba de altceva, cand ma refeream la "gama variata de situatii". Plaja de greutatii in care se simte bine...puterea curentilor in cazul pescuitului pe rauri...distanta de lansare la care se adauga precizia. Poate asa intelegi mai bine...e vorba de +/- -urile in care lanseta se simte bine....mai bine nu stiu sa-ti explic. :oops: :oops: :lol: :lol:

Domnu' Tica, din pura curiozitate si evident din dorinta de a evolua, ajuta-ma si pe mine :D . Care este segmentul 2 la 12'8? De sus in jos sau invers? Indiferent care ar fi acel segment....este prea moale pt un medium de aproape 3,9 m si putere 60 grame? Cu un bat caracterizat "MOALE pe segmentul 2 ca si altele in categoria ei" cum frastu' ai precizie, putere si casting? Care ar fi altele in categoria ei? Cu ce bat de la hardy il compari pe inculpatu'? Multumesc anticipat.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde ticairlandezu » Joi Feb 26, 2015 2:03 pm

Singurele inele,de care cred cu tarie ca nu aveau ce cauta pe betele de feeder, sunt cele de pe Maverele Reactolite...la alte marci nu am avut obiectii.
Pentru mine "bete moi" e tot ceea ce nu e ca si Hardy XT sau Supero.
DM 12.8 e tot MOALE pe segmentul 2 ca si altele in "categoria" ei.
Da, actiunea de varf e cea mai indicata, in special in pescuitul de competitie,si desi sunt mai ne-iertatoare aici nu se merge cu jumatati de masura ;)
Orice lanseta se preteaza atat la pescuitul pestilor "albi" cat si al crapului, indiferent de marca :) :lol: .Aici e vorba de altceva, cand ma refeream la "gama variata de situatii". Plaja de greutatii in care se simte bine...puterea curentilor in cazul pescuitului pe rauri...distanta de lansare la care se adauga precizia. Poate asa intelegi mai bine...e vorba de +/- -urile in care lanseta se simte bine....mai bine nu stiu sa-ti explic. :oops: :oops: :lol: :lol:

Domnu' Tica, din pura curiozitate si evident din dorinta de a evolua, ajuta-ma si pe mine :D . Care este segmentul 2 la 12'8? De sus in jos sau invers? Indiferent care ar fi acel segment....este prea moale pt un medium de aproape 3,9 m si putere 60 grame? Cu un bat caracterizat "MOALE pe segmentul 2 ca si altele in categoria ei" cum frastu' ai precizie, putere si casting? Care ar fi altele in categoria ei? Cu ce bat de la hardy il compari pe inculpatu'? Multumesc anticipat.

Mah, sa-l ia cineva pe "asta" de pe mine :lol: ....ma urmareste pe toate forumurile cu Preston-urile lui :twisted: :twisted: O citit prea multe SF-uri la viata lui. Nu zic ca nu e bun si internetul asta la ceva....dar te mai si "strica" de cap(a se citi prosteste) :twisted: :lol: :lol: :lol:
Avea o postare pe un alt forum cam asa: nu trebuie sa fii un bun pescar dar daca ai Preston scoti toti pestii :shock: :shock: :shock:
Nu stiu cum v-a traduceti voi expresia asta, dar la mine in urechi suna asa...Cu Preston tot "prostu" scoate pesti :roll: :roll: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

"Cu ce bat de la hardy il compari pe inculpatu'?

Io ti-am mai zis ca Hardy nu se poate compara cu Preston(care parte n-o intelegi :lol: :lol: )...vrei sa spun si pe forumul asta ce "Face" Hardy pe betele Preston :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde catalinAR » Joi Feb 26, 2015 2:57 pm

Singurele inele,de care cred cu tarie ca nu aveau ce cauta pe betele de feeder, sunt cele de pe Maverele Reactolite...la alte marci nu am avut obiectii.
Pentru mine "bete moi" e tot ceea ce nu e ca si Hardy XT sau Supero.
DM 12.8 e tot MOALE pe segmentul 2 ca si altele in "categoria" ei.
Da, actiunea de varf e cea mai indicata, in special in pescuitul de competitie,si desi sunt mai ne-iertatoare aici nu se merge cu jumatati de masura ;)
Orice lanseta se preteaza atat la pescuitul pestilor "albi" cat si al crapului, indiferent de marca :) :lol: .Aici e vorba de altceva, cand ma refeream la "gama variata de situatii". Plaja de greutatii in care se simte bine...puterea curentilor in cazul pescuitului pe rauri...distanta de lansare la care se adauga precizia. Poate asa intelegi mai bine...e vorba de +/- -urile in care lanseta se simte bine....mai bine nu stiu sa-ti explic. :oops: :oops: :lol: :lol:

Domnu' Tica, din pura curiozitate si evident din dorinta de a evolua, ajuta-ma si pe mine :D . Care este segmentul 2 la 12'8? De sus in jos sau invers? Indiferent care ar fi acel segment....este prea moale pt un medium de aproape 3,9 m si putere 60 grame? Cu un bat caracterizat "MOALE pe segmentul 2 ca si altele in categoria ei" cum frastu' ai precizie, putere si casting? Care ar fi altele in categoria ei? Cu ce bat de la hardy il compari pe inculpatu'? Multumesc anticipat.

Mah, sa-l ia cineva pe "asta" de pe mine :lol: ....ma urmareste pe toate forumurile cu Preston-urile lui :twisted: :twisted: O citit prea multe SF-uri la viata lui. Nu zic ca nu e bun si internetul asta la ceva....dar te mai si "strica" de cap(a se citi prosteste) :twisted: :lol: :lol: :lol:
Avea o postare pe un alt forum cam asa: nu trebuie sa fii un bun pescar dar daca ai Preston scoti toti pestii :shock: :shock: :shock:
Nu stiu cum v-a traduceti voi expresia asta, dar la mine in urechi suna asa...Cu Preston tot "prostu" scoate pesti :roll: :roll: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

"Cu ce bat de la hardy il compari pe inculpatu'?

Io ti-am mai zis ca Hardy nu se poate compara cu Preston(care parte n-o intelegi :lol: :lol: )...vrei sa spun si pe forumul asta ce "Face" Hardy pe betele Preston :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Tica, nu te urmaresc si nu tine de citit SF-uri. Doar ca nu stau cu gura cascata cand vorbesti tu ;) . Am pescuit cu ambele si le am ambele marci (Preston si Supero). Doar ca nu eram foarte convins daca ai habar despre ce vorbesti. Dupa modul in care mi-ai raspuns m-ai convins ;) . Ti-a luat cam mult timp sa nu spui nimic.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Lanseta feeder pescuit platica in regim de concurs

Mesajde ticairlandezu » Joi Feb 26, 2015 3:54 pm

Ma bucur ca ai si de una si de alta....acum mai trebuie sa inveti si sa pescuiesti cu ele :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Deci fa-m a sa inteleg ;) ...stai in casa cu amandoua in cate o mana si nu intelegi care-i diferenta :o :?: :? :? :?


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori