Lanseta Dunare

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

georgatos
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 07, 2014 7:15 pm

Lanseta Dunare

Mesajde georgatos » Mie Ian 21, 2015 7:09 pm

Salut,

Imi puteti spune va rog ce lanseta recomandati pentru Dunare? Ma intereseaza pescuit la albitura deci o lanseta mai sensibila insa care sa permita folosirea si de cosulete mai grele de aproximativ 100gr + nada.
Nu m-am gandit la buget 600-700 ron, poate si mai mult daca se merita investitia.

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Lanseta Dunare

Mesajde Stefan Turcu » Vin Ian 23, 2015 7:57 pm

Salut,

Imi puteti spune va rog ce lanseta recomandati pentru Dunare? Ma intereseaza pescuit la albitura deci o lanseta mai sensibila insa care sa permita folosirea si de cosulete mai grele de aproximativ 100gr + nada.
Nu m-am gandit la buget 600-700 ron, poate si mai mult daca se merita investitia.
In principiu, lansetele fine, pentru albitura, sunt si limitate la greutatile de lansare. Vorbind strict din ce am intalnit pana acum, si nu am o experienta mare in pescuitul pe Dunare, cele mai sensibile lansete pe care le-am vazut/folosit sunt: Preston Competition Lite, Dutch Master 60gr. & Dutch Master 80gr.
Acum nu vreau sa se inteleaga ca fiecare cioara isi lauda puii....dar....Chiar daca este la vanzare, eu am folosit la scobar Spro Royal Sensitive, si am aruncat cu cosulet de fix 100gr.+ nada. Am avut montat varful de 1oz. Semnaliza perfect. Struna folosita a fost de 0.10mm, iar carligul marimea 18. Tot ansamblul mi-a functionat foarte bine.
Nu am inteles prea bine chestia cu bugetul.
Cu siguranta mai sunt si alte modele pe piata conform solicitarilor tale, dar trebuie sa vorbeasca cine detine.... :)
Cele bune!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Dunare

Mesajde sorinhc » Sâm Ian 24, 2015 12:54 pm

Nu m-am gandit la buget 600-700 ron, poate si mai mult daca se merita investitia.
Felicitari. Au un buget foarte bun. Eu investesc proportional si cu durata/frecventa pe care o folosesc in pescuit. In general cand aleg o lanseta (si nu numai la lansete sau pescuit) elimin din start ce e mai scump si ce e mai ieftin. Ceea ce este mai ieftin rezulta din calitatea prosta sau folosirea de materiale vechi si ce e mai scump vine de multe ori (dar nu e o regula) din Brand si din ce au investit in Brand. E filosofie multa si nu vreau sa intru in polemici aiurea.
Mai mult dace vei citi aici vei vea la punctul 4 ca a pescuit cu alte lansete fata de cele cu care e Branduit (si apare peste tot sigra si/sau numele Brand-ului!) asa ca .................
Aceasta este o parere pur subiectiva si trebuie tratata ca atare !
Pe Dunare pt ca nu ajung sa pescuesc cu o frecventa satisfacatoare (din punctul meu de vedere) am in dotare o lanseta "Chinezarie" dar nu cea mai ieftina si nici cea mai scumpa. Sunt foarte multumit de ea pt Dunare si ceea ce merge NU schimb in materie de lansete. Nu investesc aiurea ...
Daca ai sa o folosesti la "primele tavaleli", adica la inceput de drum cu feeder-ul eu te sfatuesc sa nu incepi cu varfurile de gama care deobicei sunt si foarte scumpe, orice greseala te va costa scump.
poate si mai mult
Ai multe lansete de unde sa alegi daca $ nu sunt o problema.

Poate alti colegi te pot ajuta cu rapsunsuri punctuale.

Merci,

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

georgatos
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 07, 2014 7:15 pm

Re: Lanseta Dunare

Mesajde georgatos » Sâm Ian 24, 2015 5:52 pm

Pescuiesc la feeder de 2 ani insa mai mult pe balta. Acum am un dutch master de 40 de grame pe care il ador. Am avut inainte un Et clasic heavy feeder si un team daiwa SR3. La dunare am pescuit o singura data...dar de anul acesta vreau sa merg mai des.
Pana la urma pentru dunare mi-am luat un MAP Machtech heavy feeder la un pret bun, fiind ultima lanseta din stoc. Nu stiu foarte multe despre lanseta, sper sa fie ceea ce trebuie.
Va mulțumesc pentru sfaturi si propuneri.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Dunare

Mesajde sorinhc » Sâm Ian 24, 2015 8:21 pm

heavy feeder la un pret bun
Nu cred ca ai sa regreti ;) . Sa ne spui si noua parerea dupa prima partida cu ceva driluri.

Fir intins
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Lanseta Dunare

Mesajde Stefan Turcu » Dum Ian 25, 2015 12:18 pm

MAP Matchtek heavy feeder
Si eu am avut in plan aceasta lanseta pentru pescuit pe apele curgatoare, mi s-a parut ca are si un pret bun, raportat la ce ma gandesc eu ca ar oferi. M-a incantat grautatea de lansare, era exact cam cum vroiam eu, 100-110gr. Nu prea imi place sa pescuiesc pe ape curgatoare cu cosulete mai grele, obosesti si scazi randamentul..Ce mi-ar fi placut mie sa aiba lanseta, un varf de 2oz. carbon. Am vazut ca vine echipata doar cu 3oz., 4oz. si 5oz. Daca puteti, va rog frumos, poate imi scrieti si mie cateva detalii tehnice, spre ex.: grosime la talon, lugimea varfurilor, lungimea cotorului. Cand aveti timp, nu e graba. Va multumesc!

georgatos
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 07, 2014 7:15 pm

Re: Lanseta Dunare

Mesajde georgatos » Lun Ian 26, 2015 11:17 am

Salut,

Din pacate nu am subler pe acasa si nici cantar digital, insa am gasit descrierea de mai jos pe un forum rusesc http://feeder-tula.ru/showthread.php?24 ... avy-Feeder :

Formula: 3 + 3 vershinki
Weight: ~ 250 gr.
Length: 395 cm
Overall length: 137 cm
vershinku: 3oz, 4oz, 5oz carbon
vershinok diameter: 2.8 mm
Length handle (with built-in coil): 590 mm
​​Thickness form at the handle: 14 mm
Number of rings: 9 on a form 5 on the tips
of the first ring inner diameter of 15 mm
distance from the ring to the first reel seat: 510 mm

Modelele din gama Matchteck nu se mai gasesc la producator, nu se mai fabrica, deci nu stiu daca se mai gasesc pe la noi. Ca o prima impresie, batul este foarte bine finisat,...destul de sensibil pe varf insa cu rezerva de putere.
Astept sa-i fac o proba si apoi pot sa revin cu ceva pareri mai documentate.
Daca sunt necesare si alte detalii, poze, va rog sa ma anuntati.

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Lanseta Dunare

Mesajde Stefan Turcu » Mar Ian 27, 2015 9:05 am

Va multumesc pentru informatii!! Nu stiam ca nu se mai fabrica. Din descriere pare o lanseta foarte ok, si cred ca este si echilibrata, gandindu-ma la raportul greutate/lungime.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori