Fir fluo

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
silverbullet
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 10, 2014 11:19 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fir fluo

Mesajde silverbullet » Mie Feb 18, 2015 6:39 am

Am pe acasa ceva ramasite de cateva sute de metrii de fir fluo (verde, portocaliu etc). E vreo problema daca il folosesc ca linie principala... pana la momitor sau cosulet?
Nobody is Perfect. I am Nobody.

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Fir fluo

Mesajde Stefan Turcu » Mie Feb 18, 2015 9:18 am

Daca este fir special pentru pescuitul la crap, nu te va ajuta foarte mult, datorita elongatiei, pentru momentul inteparii. Poate mai sunt si alte motive, dar acum doar asta mi-a venit in minte..

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir fluo

Mesajde catalin232 » Mie Feb 18, 2015 10:00 am

Pentru partide de placere unde nu trebuie sa iti tunezi echipamentul in cele mai mici detalii, il poti folosi fara probleme....

Eu am folosit si mai folosesc din cand in cand, pe timp de zi, firul Toray RW care este alb se vede foarte bine . Pentru linistea capului meu , cand il folosesc pe timp de zi , folosesc un inaintas din Fluourocarbon Excellent 0.259mm ( pentru ca firul meu este de 0.25mm ) . Daca foloseam un diametru mai mic al firului principal, foloseam un diametru mai mic si pe inaintas.

Treaba cu elongatia este valabila numai la pescuitul de peste mic si trasaturi anemice. Cand pescuiesti la crap cu method , nu mai ai ce sa intepi ... Se folosesc in principal monturi cu fir de par si greutatea method-ului , de cele mai multe ori , este suficienta sa se realizeze auto-inteparea.

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Fir fluo

Mesajde Stefan Turcu » Mie Feb 18, 2015 10:47 am

Treaba cu elongatia este valabila numai la pescuitul de peste mic si trasaturi anemice. Cand pescuiesti la crap cu method , nu mai ai ce sa intepi ... Se folosesc in principal monturi cu fir de par si greutatea method-ului , de cele mai multe ori , este suficienta sa se realizeze auto-inteparea.
Catalin, eu sunt patit cu treaba asta. Mai de mult, mi-am vandut mulinetele, si pana sa imi soseasca cele noi (pentru vremea respectiva), am apelat la mulinetele de rezerva care aveau din cate imi aduc aminte un fir Trabucco Carp nu stiu cum... Si am dat rateuri si la crap o gramada. Lansetele erau Heavy, deci implicit greutatea momitorului era una destul de considerabila. Plus ca pierdeam si pe drill. Repet - lansetele, monturile - erau aceleasi. Ulterior, mi-au venit mulinetele noi, firele de FEEDER :), si am imbunatatit randamentul. Totul s-a petrecut intr-o perioada scurta de timp, pe aceeasi balta. Concluzia, am tras-o ca ar fi fost de vina elongatia prea mare a firului...

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir fluo

Mesajde catalin232 » Mie Feb 18, 2015 11:18 am

Cauta in alta parte , nu in elongatia firului ;)

Uite un punct bun de plecare : carlige prea mici si/sau momeli prea mari raportat la carligele folosite si/sau momeala mare prea aproape de carlig.

Astea ar fi doar cateva din cauze ....mai sunt o gramada, dar firul sub nicio forma.

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Fir fluo

Mesajde Stefan Turcu » Mie Feb 18, 2015 11:29 am

Ce sa mai caut in alta parte Cataline, ca s-au dus de mult :lol: :lol: Si nici de gand nu mai am sa folosesc altceva in afara de fire cu elongatie scazuta, sau controlata :D :D

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Fir fluo

Mesajde catalin232 » Mie Feb 18, 2015 11:37 am

Ce sa mai caut in alta parte Cataline, ca s-au dus de mult :lol: :lol: Si nici de gand nu mai am sa folosesc altceva in afara de fire cu elongatie scazuta, sau controlata :D :D
Important nu este sa intelegi ce s-a intamplat .... nu are legatura cu ce fire vei folosi de acum incolo :D dar... fiecare face dupa cum crede :D

Avatar utilizator
silverbullet
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 10, 2014 11:19 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fir fluo

Mesajde silverbullet » Mie Feb 18, 2015 11:53 am

Partide de placere, Catalin...

Este vorba de ceva Stren Original Hi-Vis Gold Orange 0.23mm, P-Line CX Premium Hi-Vis Fluorescent Green 0.25mm, Sufix Ultra Knot Opaque Yellow 0.23mm... care din cate stiu nu sunt dedicate exclusiv vreunui stil de pescuit...
Nobody is Perfect. I am Nobody.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori