Piticii mei cer o lansetă nouă!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Vin Feb 24, 2017 4:26 pm

Am un Map Parabolix de 10ft de care sunt îndrăgostit. Atât de tare, încât vreau unul asemănător de 11-12 picioare. Slim, fin, să meargă și pe method la un 50 de metri de mal. De la 60 de metri în sus, am două lansete heavy, sunt acoperit.
Acum, piticii îmi spun:
Cu Parabolixul de 11 ai putea pescui cu succes la șalău. Impresie la rece. Posibil să mă înșel. Dar la ăla de 12, sunt aproape sigur :) Prea puternice...prea fast...?
Drennan Acolyte Plus de 11. Dacă mă uit pe hârtie, vârfurile mi se par exagerate. La scuturat, mi se par perfecte. Nu prea cred in cast-weightul de 60 de grame, mi se pare că n-au cotor să arunce la 50m, poate un 35m, hai 40m. Mi-e teamă să nu fie prea aproape ca performanțe de Parabolixul de 10ft. Iar varianta Acolyte Plus de 12 mi se pare altă lansetă, parcă are balamale din juma-n juma de metru.
Daiwele. Îmi plac cam toate. Aș da bani pe un TD 12 qx, dar nu mai găsesc nimic pe stocuri. Tocmai ce NU am reușit să comand un model nou, despre care nu știe nimeni nimic, de pe pecheur. Un method feeder de 3.45 metri, cw 15-60 de grame (team daiwa feeder method). Când setez țara, îmi zic că sunt din afara zonei de livrare. M-am enervat, banii mei nu sunt buni? Doar le plătesc în avans...
Mi s-au mai recomandat Shimano Beastmaster CX de 11ft (nu pare o variantă rea, am dubii ca bate 50m - și parcă prea moale). Și Tubertini Focalize de 12 ft (cică e o achiziție deșteaptă, cu putere de aruncare în cotor și acțiune progresivă - nu știu ce să zic, pare moale pe Youtube). Sau Tricast (oribile finisajele, cam puternice, dar finisajele sunt oribile). Sau să aștept să apară Preston Equis-urile (asta nu fac, pot fi cele mai bune lansete ever, am niște traume legate de Preston:)
Voi ce ați lua/ce ați face în locul meu?
Dați-mi măcar niște idei, piticii mei vă vor fi recunoscători! Fierb, nu altceva...

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde claudiue » Vin Feb 24, 2017 4:31 pm

Ai pipăit un sportex exclusive lite?

Sent using Tapatalk


Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Vin Feb 24, 2017 4:39 pm

Nu. Dar voi!

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde claudiue » Vin Feb 24, 2017 5:02 pm

Eu da. Și o voi lua curând ;)
Prima data am luat mediumul...urmează lite ul

Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Briceag Alin » Vin Feb 24, 2017 5:10 pm

Acolyte plus 11 ft duce ceea ce vrei tu si varfurile nu sunt "aiurea" chiar daca sunt 2..2.5..3.5 oz sau nu mai tin eu minte bine. Nu te speria de asta. Cumva o lanseta trebuie sa fie tot una ,sa fie proiectata cum trebuie. Daca e "corecta" vei vedea orice trasatura pe varful subtire,etc. De multe ori degeaba pui un varf foarte fin ca nu rezolvi mai nimic din punctul meu de vedere.. Adica ,cumva vei avea un arac ,cu un varf pleoscait.Per total acolyte ul este o lanseta foarte reusita ,extrem de subtire ,inele de calitate,pluta de calitate,mandrina fuji ,progresiva cat trebuie. E de cumparat din punctul meu de vedere. In banii aia eu zic ,ca bate multe lansete poate chiar si mai scumpe.Daiwa aia method cred ca o gasesti prin niste filmari dar la rece nu in scarcina si a fost proiectata sub indrumarea lui Ringer...cel putin asa zic ei.Au doi prieteni lanseta respectiva(acolyte plus) si imi place mult. Perfecta pentru ciortaneala la method si cat de subtire este are o rezerva destul de mare de putere ;) Acum depinde si la ce peste vrei sa o folosesti ? Asta este doar punctul meu de vedere,cred ca cel mai bn o sa ti zica ,Catalin.
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

alex b
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:10 pm

Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde alex b » Vin Feb 24, 2017 5:46 pm

Te salut,

Eu sunt unul dintre prietenii lui Alin, ce detine varianta Acolyte Plus 11 ft .

Subscriu celor spuse de catre Alin.

Lanseta respectiva este extrem de versatila, extraordinara pentru pescuitul la method, la ciortan/crap. Cea mai mare captura, un crap de 6 kg, pe care am reusit sa il aduc la mal, in 3-4 minute, fara nici o problema. Alin poate confirma .

De asemenea, excelenta pentru pescuitul la cosulet, dupa albitura, desi initial si eu ma speriasem de puterea mare a varfurilor.

Blank ultra slim, finisaje de exceptie, mandrina Fuji, inele SIC.

Cat despre puterea de incarcare si distantele atinse, lanseta se incarca perfect cu un method Drennan 25g + nada (sa zicem un total de 50g), desi am simtit ca ar duce si mai mult, doar ca, pentru mana mea, este exact ceea ce trebuie.

Garantat, atingi 50 de metri, fara sa fortezi; proba facuta pe balta Solacolu, locurile de pe coada baltii, unde se recomanda pescuitul la feeder (30-36). Distanta masurata este de 50-52 de metri pana in malul celalalt.

Poti cauta si review ul facut de Catalin, pe acest forum.

Daca nu te grabesti, prima partida pe anul acesta, nu este foarte departe. Ne putem vedea si poti pescui lanseta fara nici o problema.

Pentru mine este o lanseta extraordinara, prin prisma celor descrise mai sus.

Mult succes in alegerea ta .

Salutari.

Alex


Sent from my iPad using Tapatalk

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde sirbu mihai » Vin Feb 24, 2017 6:24 pm

Daca vrei sa pescuiesti in 50m si sa ai si precizie, eu zic sa te orientezi catre un 12ft. Ce marca, ce model asta tu trebuie sa decizi. Ce-mi place mie, poate tie nu-ti place :D
Cu 11ft esti cam la limita, eu zic ca vei pierde din precizie.
CS APS

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Briceag Alin » Vin Feb 24, 2017 6:52 pm

Si eu sunt de acord cu Mihai. Daca vrei strict la 50-55 m este destul de greu cu 11 ft ..
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde Solzescu » Sâm Feb 25, 2017 12:28 am

Hai ca mi-am dat seama de o chestie, cu ocazia asta. Eu vreau, de fapt, 2 lansete!:))
Uite cum mi-am complicat eu viata. Maine imi iau Acolyte de 11. In functie de cum va merge pe apa, o sa decid ce 12 imi iau...
Multam tuturor pentru inputuri.
P.S. Am vb cu Ringer. Cica modelul ala de TD pt method e un progresiv destul de puternic, mai degraba pentru crap mediu si mare. Asta in caz ca era cineva curios...

biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Piticii mei cer o lansetă nouă!

Mesajde biroena » Sâm Feb 25, 2017 10:18 am

Treaba buna .....acolyte urile


Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori