Cea mai buna lanseta Ultralight.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Dum Mar 12, 2017 1:45 pm

Salutare,

Am mutat discutia aici ca sa nu poluam topicul despre noile lansete de la Korum.
am rugamintea CatalinAR sa ma luminezi si pe mine: despre ce lanseta e vorba ? cine-i trimisa raiului ultralaightului pe pamant ? multumesc anticipat
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 13, 2017 12:59 pm

Preferinte personale, in aceasta ordine: Asaki 10ft quiver respectiv Italica 10 ft (la care se pot atasa varfuri de 2,2 de la Preston)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Lun Mar 13, 2017 1:50 pm

Italica 10 ft (la care se pot atasa varfuri de 2,2 de la Preston)
Ai un video cu un drill ? Poze cu actiunea ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde catalinAR » Lun Mar 13, 2017 2:14 pm

O sa fac poze si filmulet cand ies cu Italica. Promit.
Pana atunci, o poza preluata.....asa arata "o actiune de 10 grame" ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

hattricid
Mesaje: 28
Membru din: Vin Oct 02, 2015 7:13 am

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde hattricid » Mar Mar 14, 2017 7:09 pm

multumesc mult catalin .
in alta ordine de idei , referitor la imaginea atsata , voi ce parere aveti de mulinete cu tambur mare pe ultralighturi ? in poza pare un 4000 si ptr mine parca e nerfiresc raportat la inelele alea finute , plus ca la un 10 ft primul inel e si f aproape . nu cumva mai mult incurca ?
sau se merge pe premiza ca oricum cu asa ansamblu se lanseaza la 15-20 metri si nu incomodeaza ?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde sorinhc » Mie Mar 15, 2017 9:32 am

Salut !

Personal nu ma deranjeaza daca mulineta este mai mare. Ma deranjeaza cand e prea mica. Am vazut pe balta de la cei care folosesc mulinete mari raportate la bat pana la cei care folosesc mulinete mici raportate la bat. Toti spuneau ca "se echilibreaza bine". Chestie de gust cum zic unii ;) .
La mine primeaza in toate stilurile de pescuit o mulineta mai mare decat mai mica. Raportul inele vs mulineta :roll: la ultralight nu stiu ce sa zic. Ce pot sa afirm este ca cu ultralight dai de regula la peste mic si poate mediu in distante scurte si foarte scurte. Te poate ajuta o mulineta bine echilibrata pt ca e mai usoara si faci fata la puzderia de peste mic si mediu, sute de lanseuri ....
Poate este o alegere putin nefericita cea facuta de individul din poza pt ca e si cu baitrunner ceea ce o face mai grea (desi pare Shimano si poate CI4 care sunt putin mai usoare). Eu as pune o mulineta de marimea asta (la tambur) dar clar NU cu baitrunner pe un ultralight. Am o mulineta cu baitrunner pe Drennan Red Range 10' dar merg in general la pescuitul ciortanului si chiar a crapului. Acolo chiar nu ma deranjeaza, e altceva. Poate individul din poza pescuia la crap... cine stie.

Chiar sunt curios de lansetele de la Italica. Pretul lor e unul destul de piperat....... sunt curios si de calitate .....

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Mie Mar 15, 2017 1:13 pm

Nici eu nu scad sub 4000. Personal cred ca cele de 2500/3000 sunt pt pickere de 8-9 picioare.

De la 3.00 m in sus numai 4000
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde claudiue » Vin Mar 17, 2017 7:55 pm

Cum îți merge aero spin-ul? Caraitul frânei se aude?

RM
Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde Tiby Baschet » Sâm Mar 18, 2017 11:51 pm

Ce cârâit omule? Merge de rupe. Chiar imi place.

Pentru comerciale e fiță, are si forță.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cea mai buna lanseta Ultralight.

Mesajde claudiue » Dum Mar 19, 2017 9:22 am

Am și eu mulineta de aproape 2 ani, luata din Austria. De noua am avut problema asta cu ea...nu se aude acel carait când își ia pestele fir și ma deranjează asta...
Voiam sa știu dacă este ceva general sau am avut eu ghinion cu ea.
În rest...nu am ce sa ii reproșez!

RM
Sent using Tapatalk



Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori