Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

prd.ionut92
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 23, 2016 11:38 pm

Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde prd.ionut92 » Joi Mai 04, 2017 2:22 pm

Salutare dependenti,

Intentionez sa achizitionez prima mea lanseta mai de doamne ajuta si nu ma pot decide la un model anume. Pescuiesc 99% din cazuri pe balti private la method de maxim 35-40gr vizand crapul si carasul. Momentan detin 2 lansete chinezesti de feeder de 3.60( Pokee cloud dragon parca), un Gamborlino practics feeder 3.30 si o Leeda Concept GT 3.60. Deoarece mai detin si o dacia logan:-))) imi trebuie o lanseta din 3 tronsoane si sa nu fie mai scumpa de 400-500lei. Am tot citit pe forumuri si am remarcat cateva modele:
Tica Reactorlite 3.60
Maver genesis pro 3.60
Middy 4GS 360
Matrix carboflex 3.60

Mentionez ca o sa echipez batul cu o mulineta Abu Garcia STX 40.

Astept pareri si eventuale sugesti.

O zi placuta,
Ionut



Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk


prd.ionut92
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 23, 2016 11:38 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde prd.ionut92 » Vin Mai 05, 2017 10:02 am

Imi face cu ochiul si o lanseta Korum feeder rod 3.65 de 45g.
Inca astept sfaturi. Chiar nimeni nu poate sa imi dea cateva sfaturi?

O zi faina!

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde sorinhc » Vin Mai 05, 2017 1:07 pm

Imi face cu ochiul si o lanseta Korum feeder rod 3.65 de 45g.
Cred ca este vorba despre noile modele care vin cu un plus fata de vechiul model si anume lungimea de transport decenta. Noile modele nu au apucat sa fie testate/testate prea mult din pacate si nu cred ca o sa primesti ceva indrumari.
Din cate-mi aduc aminte (sper sa nu ma insel) Matrix Carboflex 3.9 m are lungimea de trasport 1.38 m si se incadreaza in conditia ta. Eu zic ca acest bat e parabolic, asa mi sa parut. Nu am pescuit cu unu dar la un moment data am fost interesat de el si l-am vazut. Midy 4GS stiu ca sunt posesori pe aici asa ca ii las pe ei ....
Daca ar fi sa fac o recomandare ar fi Drennan Red range. Desi batul nu este unul scump este un bat ok de "tavalit" si foarte versatil. Eu am una de 10' care a dat afara n crapi de doua cifre fara probleme. Varfurile semnalizeaza f bine, in plus ai varfuri de rezerva sa poti schimba pe toate drumurile. Componentele de schimb trebuie luate si ele in seama pt ca sunt multe bete la care nu vei gasi componente in cazul in care se intampla o nenorocire. Singurul neajuns ar fi ca inelele sunt cam mici si pierzi din distanta de pescuit. Daca ar fi sa aleg un bat pt ciortan/caras clar ar fi din gama Drennan pt ca gasesti piese si varfuri foarte usor.
Apropo de asta ! Nu ai spus nimic legat de distanta la care pescuesti cel mai frecvent. Ce tip de lansete preferi ? ....
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde ramadri » Vin Mai 05, 2017 3:16 pm

Cel mai probabil, i-ai închis pe cei care ar fi făcut recomandări, cand ai zis ca vrei din 3 bucăți. Cel mai bine ar fi sa masori sa vezi care e lungimea maxima de transport pe csre ți-o permite mașina.
Eu am Dacia Sandero, am vechiul Korum de 3.60 si un Drennan Matchpro Medium tot de 3.60. Nu mai știu exact lungimea lor se transport dar sigur e peste 1.70 si imi intra totuși in masina. Ba chiar le am puse într-o husa semirigida. Daca te poți învârti la dimensiunea asta eu îți recomand cu căldură Drennan Matchpro Medium. O alta mica problema e suma, 400-500 e fix între betele entry (dar bune, gen Korum CS Feeder 12ft sau Garbolino Rocket Carp 12ft) adica pana în 300 si betele zic eu suficient de bune pentru România (Drennan Matchpro, Acolyte si seriile DM de la Preston) dar care se vand cam la 700 bucata.
Eu iti recomand cu căldură sa tii mintea deschisa si sa iei un bat bun SH. Nu, eu nu am nimic la vanzare :), ca sa nu fiu suspectat.
Poti sa-ti faci treaba si cu un bat de 200, dar... O sa vrei, repede, altceva.
Hai sa fixam, lungimea maxima se transport si, cum zicea si colegul Sorin, sa ne zici si cam la ce distanțe te-ai gândit sa dai.
Din ce enumerat tu, eu nu am, deci nu ma pronunț.
Ps. Ce greutate are mulineta

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


prd.ionut92
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 23, 2016 11:38 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde prd.ionut92 » Vin Mai 05, 2017 3:26 pm

Mulineta are 275g. Distanta depinde de balta, dar nu am pescuit la dist mai mare de 40-50m pana acum. Iar lungimea de transport max 145-150cm, iar la actiunea lansetei nu st hotarat. Vreau un bat permisiv pt a nu mai avea rateuri datorate lansetei. Ceva progresiv ar fi ideal sau parabolic?
Multumesc pt pareri.

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk


ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde ramadri » Vin Mai 05, 2017 4:38 pm

Sunt mai mulți factori aici, cineva mai priceput îți poate explica mai tehnic. Eu unu am avut un Dutch Master Method Feeder de 12ft (cred ca era cel de 60g), o lanseta cu adevărat parabolica. Pentru un amator (ca mine), parabolic = fleasca; si sunt sigur ca greșesc, dar... asta era senzația, aici nu ai ce face. Împreună și cu cârlige fără contra = am pierdut câțiva. Plus la mal simțeam ca ma enervează bățul, ca in loc sa ma ajute mai rau ma încurcă. Cu siguranță nu e bine ce am judecat dar, asa e la început. Am trecut pe progresiv si... E bine... Pentru mine. Simt ca am control iar rateurile au scăzut mult.
Acuma, în afara de bățul in sine, in rateuri mai contează și lungimea strunei, calitatea firului (doar scapi, sau rupi si linia?, poate și la noduri ai o problema), tehnica de pompaj, poziția lansetei (vârful e bine sa fie jos, aproape de apa, paralel cu solul, pana il aduci la mal, unde trebuie sa-l tii vertical sa-l scoți sa ia aer).
Eu am început cu Korum CS Feeder 12ft, care l-as descrie progresiv, insa mai degrabă e el rigid si in categoria entry... Dar al naibii de bine mi-am făcut treaba cu el (si acum îl am si nu cred ca ma despart de el).
Hai sa vedem ce zic și "bătrânii" noștri, acum ca ne-am lămurit ce vrei. Putina răbdare!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde pivo » Vin Mai 05, 2017 10:18 pm

Dintre lansetele pe care le-ai enumerat, eu iti recomand Tica Reactor Lite. E cea mai versatila. O alta varianta ar fi Tubertini Telica feeder 3.60m, o lanseta pentru pescuit la method sau, daca pescuiesti frecvent la distante de peste 40-50m, Tubertini Focalize 3.90m/80g. Este o lanseta foarte buna(opinia mea) si poti atinge si distante de 90-100m cu un method daca te pricepi la aruncari. Poti sa pescuiesti cu ea si la crap si la platica sau babusca. E foarte sensibila dar in acelasi timp are suficienta putere. Alegerea iti apartine.
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

prd.ionut92
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 23, 2016 11:38 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde prd.ionut92 » Mar Mai 09, 2017 7:47 am

@Ramadri- multumesc pt PM. Problema rateurilor, in cazul meu, nu cred ca vine de la monturi, fire sau carlige, deoarece nu s-a rupt nimic niciodata. Doar se dezgata. Am tot schimbat si incercat tot felul de monturi, carlige, tehnici pt drill si am ajuns la concluzia ca trebuie sa incerc si alte lansete.
Saptamana asta o sa incerc sa merg la 2-3 magazine in timisoara sa vad daca gasesc lansetele pt a le pipaii putin. Cred ca o sa merg pe Tica sau Korum dar as vrea sa le vad inainte sa iau o decizie.

O zi faina,
Ionut


Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde sorinhc » Mar Mai 09, 2017 8:33 am

carlige
Poti sa ne dai mai multe detalii legate de carlige?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Sfaturi achizitionare lanseta feeder!

Mesajde ramadri » Mar Mai 09, 2017 9:17 am

Cand ai enumerat ce ai tot schimbat, imi venea sa zic ca poate tehnica e de vina, dar ai pus-o si pe aia pe lista. Cel mai bine ar fi fost, dacă mai găseai vreun coleg feederist din același oraș, cu alte scule eventual si sa te lase sa scoți 1, 2 pești. Vedeti atunci amândoi dacă într-adevăr te ajută noi lansete.
Poate nu se înțeapă bine!? Monturile le echilibrezi critic? E un topic aici legat de echilibrare

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori