Benzar Competition Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Benzar Competition Feeder

Mesajde sorinhc » Mar Mai 23, 2017 7:45 pm

Salutare !

Nu prea e genul meu de bat din cate am vazut in clipul de mai jos dar sunt curios daca sunt feeder-isti care pescuesc cu acest bat. Nu arata rau si la ciortaneala chiar pare foarte promitator. Sa dam o sansa lui Benzar Competition Feeder ?

Clipul cu pricina - Benzar Competition Feeder 3.60 m, si din clip sa "mor" de am auzit care sunt "gramele":

https://www.youtube.com/watch?v=3Y6dh_zpsXI&feature=push-u&attr_tag=caR9g7RflthPruWH-6

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde pivo » Mar Mai 23, 2017 11:43 pm

Benzar competition feeder 3.60m/60g. E o lanseta foarte buna in gama ei de pret (undeva in jur de 400RON) si care bate si lansete mai scumpe decat ea. Eu insa nu as folosi-o la ciortaneala desi se poate folosi si la asa ceva fara probleme. Spun asta deoarece este o lanseta progresiv-rapida, gandita in special pentru pescuitul platicii sau al pestilor de talie mai mica. La ciortani si crapi prefer lansetele un pic mai moi. dar asta este doar o opinie personala. Am pescuit cu modelul de 3.60m anul trecut pe cand era doar un prototip si mi-a placut f. mult. Eu spun ca sunt pe piata destule lansete de 6-700ron care sunt sub aceasta lanseta. Nu am vazut modelul 3.90 insa modelele 3.30m/40g si 3.60m/60g sunt foarte ok.
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde Solzescu » Mie Mai 24, 2017 6:07 am

sunt cateva unghiuri (pe o filmare poate fi inselator) in care lanseta are o alura mai degraba parabolica. probabil insa si crapii aia erau suficient de mari cat sa o bage in suprasarcina? au mai fost cateva unghiuri in care varful de 1 oz mi se parea...hai sa spun asa: nu prea fluid in curbura. bine, sunt chestii care mai degraba ma intriga, nu poti trage nicio concluzie din atat. ma mai intriga si comparatia lui @pivo cu lansetele de 6-700 de lei. Sunt curios care ar fi alea? Mi-e mai usor sa ma gandesc ca sunt multe lansete ok la 400+ lei (printre care si Tubertini, Maver, chiar cateva Daiwa, Tica etc) cu care va avea de luptat, nu gluma.
asa, la prima vedere, as spune tot ca @sorinhc ca nu e o lanseta pe gustul meu ( culmea, unul din motivele care ma deranjeaza cel mai tare este numarul mare de varfuri - e o abordare tipica Energofish, care simt ca ma exclude din target)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde sorinhc » Mie Mai 24, 2017 8:34 am

cu care va avea de luptat, nu gluma.
Si cum noua ne place lupta ! Fight ! Sa curga review-urile.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde Solzescu » Mie Mai 24, 2017 9:02 am

Ca pozitionare mi se pare riscanta, e pozitionata in asa numita zona "red ocean" (unde sunt rechinii si, implicit, sange de victime). Cred ca o pozitionare de pret sub pragul psihologic de 400 de lei le-ar fi asigurat un volum mai mare de vanzari si, implicit, un profit mai mare. Probabil...Cel mai mare avantaj al lansetei cred ca e ambasadorul, Benzar e un tip simpatic si un pescar de top.

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde pivo » Mie Mai 24, 2017 11:09 pm

Ganditi-va la Energo Competition! Benzar a pescuit cu lanseta respectiva in zeci de concursuri. La fel va face si cu aceasta. Iar daca e buna pentru Zsolt.... cred ca pote fi buna si pentru altii. Cat despre nr de varfuri, da e o abordare tipica insa nimeni nu te obliga sa le folosesti pe toate. In general, la toate lansetele, numarul de varfuri care poate fi folosit e 2!
Cand vb de lansete de 6-700ron ma refeream la Tubertini(chiar daca sunt fan), Garbolino, Trabucco, etc. E peste multe lansete din gama acesta.
cat despre tica(4 varfuri) desi e o lanseta pe care o am si o apreciez f mult, Benzar Competition e peste. Dar asta e doar opinia mea.
Lanseta nu e parabolica. Chiar si o lanseta XXXH, in drill cu un somn de 60kg va parea parabolica. Am scris mai sus ca nu o vad ca pe o lanseta de crap.
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde roby71 » Joi Iul 27, 2017 12:36 pm

Va salut, detin eu aceasta lanseta, cea de 3,6 m si va pot spune ca se comporta impecabil. joia trecuta am iesit la o partida de feeder unde am reusit sa aduc la mal crapi de 8, 5 , doua de 4 kg, unul de 3 si nenumarati carasi de o palma ( asta dupa 5 ani de abstinenta, 1 an de pregatiri si 3 partide nereusite ). S-a mai discutat si pe alte site-uri despre acest feeder si am observat ca ce e de la ET nu prea este agreat , mie imi place cum lucreaza si va spun ca isi merita banii si il recomand celor ce vor un feeder bun si nu -si permit feedere mai scumpe.Va doresc fir intins.

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde Bumy » Joi Iul 27, 2017 1:28 pm

Eu am simtit ceva ce nu mi-a placut la ea,de prima data cand am pus mana pe ea...si cand a aparut filmarea de mai sus,am si vazut "chestia"...posibil sa fie doar un subiectivism de-al meu... inca mai citesc comentariile despre lanseta pe forumuri,poate mai sare cineva cu aceasta observatie...altfel nu o sa arunc cu gratuitati 8-) :?

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde ramadri » Joi Iul 27, 2017 7:06 pm

@roby pe acest forum nu exista firme ne agreate!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Benzar Competition Feeder

Mesajde roby71 » Joi Iul 27, 2017 8:16 pm

Ma bucur daca e asa.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori