Benzar Method Feeder

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Vin Feb 02, 2018 3:25 pm

Am testat in magazin cu un cosulet gol de 200 gr si nu se cocoseaza , duce mai bine :D
:shock: :shock: :shock:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Vin Feb 02, 2018 4:52 pm

E puternic batul , e ceea ce trebuie pentru distanta.... daca ar fi sa ii bag ceva de vina ar fi cotorul .. daca avea un 8cm in plus era perfect ... Si varfurile sunt date probabil in lbs :) ca in oz nu sunt date sigur :) ala de 3 oz carbon e un 6-7oz real ... :) . Dar , pentru blank-ul pe care il are si faptul ca pe lungimea lansetei sunt doar 5 inele ( fara cele de pe varfuri ) , sunt foarte bine alese ca si putere varfurile pentru lanseta, merg bine pe blank-ul ala .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Vin Feb 02, 2018 8:33 pm

Sincer @catalin232 intre 3,6 si 3,9 sunt 30 cm. Chiar e asa o diferenta mare in drill ? Inteleg de la 3,6 la 4,2. Te intreb doar :D .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Sâm Feb 03, 2018 12:25 am

Sincer @catalin232 intre 3,6 si 3,9 sunt 30 cm. Chiar e asa o diferenta mare in drill ? Inteleg de la 3,6 la 4,2. Te intreb doar :D .

;)
Este diferenta foarte mare :D incearca si ai sa vezi ... cum iti aduci si unde iti iese un peste la minciog pe 3.6 si cum iese pe 3,9 :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Lun Feb 05, 2018 2:04 pm

Sincer @catalin232 intre 3,6 si 3,9 sunt 30 cm. Chiar e asa o diferenta mare in drill ? Inteleg de la 3,6 la 4,2. Te intreb doar :D . ;)
Este diferenta foarte mare :D incearca si ai sa vezi ... cum iti aduci si unde iti iese un peste la minciog pe 3.6 si cum iese pe 3,9 :D
Stiu unde iese cu 10' Drannnan Red Range-ul si iese bine ;) . Ai dreptate dar eu dau mai bine la distanta cu betele mai lungi. Chestie de gust.

M-am tot uitat la clipul lui Benzar cand pescuieste cu lanseta asta dar cu 3,9:

https://www.youtube.com/watch?v=sLVL_D00YHY

Dupa cum se vede in clip e pentru peste mare ! Trebuie sa o "pipai" neaparat......

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde RazvanFeeder » Mar Feb 06, 2018 1:03 am

E puternic batul , e ceea ce trebuie pentru distanta.... daca ar fi sa ii bag ceva de vina ar fi cotorul .. daca avea un 8cm in plus era perfect ...
Asta se rezolva la Bebe Torescu din CT, eu am lungit manerul la o lanseta de spinning cu 10 cm ;)
APS Feeder Club

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Mar Feb 06, 2018 9:43 am

De curiozitate cati cm are cotorul ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde admin » Mie Feb 07, 2018 1:46 pm

42 cm de sub mandrina.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde sorinhc » Mar Mar 06, 2018 11:09 am

Hai ca am pipait si eu batul. Prima impresie:

1. E rigid deci cred ca arunci bine cu el. Comparat cu Dome Gabor varianta LC (long cast) e mult mai rigid.
2. @catalin232 avea dreptate ca mai trebuia putin mai lung cotorul.
3. Ca tot veni vorba de cotor el este subtire ca la betele mai noi de crap.
4. Clar e numai de peste mare. Exclus orice "tiganie" cu elastice sau nu stiu ce sa mai atenueze..... Clar peste mare.
5. Distanta dintre mulineta si primul inel e ok plus ca primul inel este generos :D .
6. Inelul de varf e gen Dome Gabor LC adica cu protectie antirasucire. Inelele pe toata lanseta arata bine.
7. Clar mulineta cu tambur mare exact ca in clipul lui Benzar ;) . Ce bine ar sta o Ultegra 3500 XSD :D ....

Mai asteptam pareri de la cei care au "dat" cu ea :D :D :D .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Benzar Method Feeder

Mesajde catalin232 » Mar Mai 08, 2018 8:19 pm

Am uitat sa va updatez :D . Saptamana trecuta am facut o ieseala scurta pe Bila2 si cu ocazia asta am reusit sa masor distanta de lansare la care am ajuns cu Benzar Method Feeder 3,6m 150g .

Adica ... 127m masurati corect. Ce inseamna asta? Dupa lansare ( method preston 60gr ) am intins bine firul, am lasat lanseta in pozitie de pescuit mai bine de 10 minute sa ma asigur ca totul este bine, am tras apoi de fir incet pana cand a inceput sa se miste momitorul pe substrat, am clipsat si abia apoi am iesit cu lanseta sa masor pe bete.

Pentru cei care lanseaza cu miile de metri ... dupa ce am masurat, am pastrat clipsul la 127m si am mai facut cateva lansari .. tin sa va spun ca aproape sarea lanseta din mana cand dadeam in clips, iti faceai impresia ca se va duce inca 30m cel putin ... dar realitatea este ca loveam clipsul din cauza burtii facuta in aer ..... nu puteam sari real peste distanta pe care am masurat-o .. ok , cu ceva vant din spate si o lansere mai norocoasa poate dadeai inca vreo 5-8m in plus dar nu cred ca se putea mai mult... Asadar.. cand mai masurati pe bete o distanta , va clipsati si apoi lansati , mai taiati vreo 15-20m din distanta masurata , pentru ca real, pescuiti cu 10-15m sub clips ;)


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator