Shimano Ultegra FB

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Shimano Ultegra FB

Mesajde sorinhc » Lun Mar 19, 2018 11:49 am

Salutare !

Sunt pescari care au pescuit cu gama ULTEGRA FB ? Stiu ca o sa fie disponibil pe piata si varianta 5000 cu calificativul XG FB si un raport de 6,2:1 si care pare interesanta pt mine ca marime de mulineta.
Clipsul cum vi se pare?
New-Original-Shimano-ULTEGRA-FB-1000HG-2500HG-C3000HG-C5000XG-5-1BB-Spinning-Fishing-Reel-X.jpg
M-am jucat cu 4000-ul intr-un magazin dar nu stiu daca a fost XG FB-ul (6.2:1) sau doar FB-ul(4,8:1). Par foarte inghegate, frana foarte ok .... Astept parerile voastre.

https://www.youtube.com/watch?v=kloLgSIDn1s
https://www.youtube.com/watch?v=iV_KPpot8NE

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Neamtul
Mesaje: 38
Membru din: Mar Noi 17, 2015 7:35 am

Re: Shimano Ultegra FB

Mesajde Neamtul » Lun Mar 19, 2018 5:03 pm

Nu stiu ce sa zic. Am avut 4000FB si le-am dat. Nu mergeau la fel de bine ca Sahara FI care costa mult mai putin. Ca si solutie de compromis as alege Nasci FB. E o constructie mai simpla a angrenajelor decat la Ultegra, are garnituri de protectie in locurile cheie si chiar daca nu are manivela infiletabila in angrenaj, are jocuri mai putinde decat Ultegra deja din fabrica! Frana nu e cu mult mai buna decat la Nasci sau Sahara. Consider ca nu merita diferenta de pret Ultegra, doar pt manivela aia cu filet, un rulment in plus si o frana putin mai fina.
Cea de 5000 e un 4000 cu tambur mai adanc, nu ii vad rostul.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori