lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
m4getz
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 13, 2017 11:36 am
Localitate: Bucuresti

lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde m4getz » Joi Mai 17, 2018 4:05 pm

Salut! Am nevoie un pic de ajutor in alegerea unei lansete:
- Lungime: 3m;
- Actiune: progresiva;
- Specie: crap (de la 2-3kg in sus);
- Caracteristici locatie: pescuit aproape de mal (max. 10-15m), in agatatura (stuf si vegetatie submersa);
- Investitie: max 800 RON - nu inseamna ca vreau un bat de 800 RON ci astia sunt banii de care dispun, efectiv.
Am un Korum CS de 3m insa nu prea pot sa ii tin departe de structuri si ii pierd (ori nu stiu eu sa folosesc batul, ori e nevoie de ceva mai "puternic").
Am cautat un pic pe forumuri si din ce am citit ma invart pe langa:
- Drennan Red Range 10ft
- Drennan Series 7 Puddle Chucker 10ft
- Leeda Concept GT 10ft
- Frenzee Precision XT 10ft
- Preston Monster Carp Feeder 10ft
Lista este deschisa, lansetele din lista de mai sus consider ca s-ar potrivi cerintelor mele din ce am citit (nu le-am folosit).
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubt, while the stupid people are full of confidence.” — Charles Bukowski

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde Solzescu » Joi Mai 17, 2018 7:02 pm

Tii musai sa dai in agatatura cu lanseta de feeder?
Daca nu te deranjeaza sa dai cu alt gen de lanseta, ia una de la Dome Gabor mai degraba. Nu te lasa pacalit de faptul ca scrie "feeder" pe ea, e ce trebuie :)

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde CISMAS » Joi Mai 17, 2018 8:05 pm

Lanseta Favorite Slayer 2.7m 80-280g

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde Tiby Baschet » Joi Mai 17, 2018 10:23 pm

Noroc, iati un preston competition pro 3,0. Tragi de ce vrei tu cu el. Spor

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde sorinhc » Vin Mai 18, 2018 8:40 am

Bugetul e bun, ai ce alege. Poti sa arunci un ochi si spre Dome Gabor sau Benzar. Sunt bete mai fortoase putin ...

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
m4getz
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 13, 2017 11:36 am
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde m4getz » Vin Mai 18, 2018 9:27 am

va multumesc mult pentru feedback. apreciez ajutorul vostru.
limitat de experienta in pescuitul la feeder si numarul limitat de lansete ce mi-au trecut prin mana nu prea inteleg cum Preston Competition Pro 10ft ar fi bun pentru ceea ce imi doresc eu (din specificatii e un light, poate medium-light, semiparabolic) - Tiby, daca doresti, poti argumenta te rog.
din cate am inteles, lanseta pe care o doresc eu s-ar incadra in categoria "par cu varfuri colorate". ma voi uita dupa un 3m, Heavy ori Extra Heavy, de la Dome Gabor, Benzar, Favorite sau orice alta firma ce are genul asta de lansete.
din nou, lista este deschisa, orice fel de recomandare, critica, sfat etc. este mai mult decat binevenita.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubt, while the stupid people are full of confidence.” — Charles Bukowski

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde claudiue » Vin Mai 18, 2018 3:59 pm

Eu te pot ajuta doar cu sfatul de a nu lua un drennan din cele de mai sus. Lansetele sunt f bune dar nu sa tragi de pește din agatatura cu ele

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk


Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde Solzescu » Vin Mai 18, 2018 5:46 pm

Total de acord cu Claudiu, dar am mari semne de intrebare legate de recomandarea lui Tiby. Banuiesc ca e un typo la mijloc, versiunea de 10 e cam moale din cate am vazut la @Kemahaw pe Sarulesti...

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde Tiby Baschet » Vin Mai 18, 2018 6:16 pm

Noroc. Preston competition pro de 10 numai light nu e. Vorbesc de modelul cu blankul gri. E foarte progresiv destinat ciortanilor.
Du-te si pune mana pe el in magazin sa te convingi.
Ca idee benzar allround de 3,3 e mai moale. Iar dome nu cunosc.

Aceasta e parerea mea si asta as lua in locul tau. Totusi eu vreau băț, nu arac. Am agatat si eu niste ciortani din stuf in margine, dar dupa ce am pierdut 3 in agatatura am trecut pe un 3,6 medium si nu am mai scapat.

Sanatate

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: lanseta feeder 3m, pentru crap, pescuit in agatatura

Mesajde catalin232 » Lun Mai 21, 2018 7:35 am

Alegerea unui bat pentru situatia asta particulara de pinde doar de un singur factor : cat de fin vrei sa pescuiesti dupa pestii aia in agatatura. Daca pescuiesti " normal" fire de 0.20-0.22 principa cu carlige de 10 si fir textil de 0.08 -0.10mm la struna atunci nu o rezolvi cu un arac , din contra, un Drennan iti va fi exceptional de util pentru ca amortizeaza foarte bine in special pe cotor chiar daca pentru multi batul este " moale" . Iti permite sa pescuiesti atat de " fin " in conditiile date de tine. Adica ceva de genul asta :

https://www.feedershop.ro/lanseta-drenn ... feeder-10/

Daca pestele iti permite sa mergi dedicat pentru locul respectiv, adica mono pe principal de minim 0.25mm, 0.28mm fiind si mai ok , carlige mari , rezistente, strune groase , atunci poti opta pentru o ranga de lanseta si nu trebuie sa dai tone de bani pentru o lansete care iti serveste bine intr-o singura situatie pe care o gasesti tu la pescuit... o varianta este asta :

https://www.feedershop.ro/lanseta-cormo ... -40-120gr/

Trebuie sa te gandesti ca batul trebuie sa il corelezi foarte bine cu restul echipamentului pentru a avea un randament maxim in tipul asta de pescuit... adica trebuiesc alese firul principal, grosimea strunei si marimea carligului ce iti accepta pestele acolo, cu un bat care poate sa le sustina. Oricum, tipul asta de pescuit descris de tine se practica cu mana pe tambur ( adica frana stransa la maxim ) , am mai facut si eu rodeo-uri dastea cu pestii pe culoare de stuf mai ales primavara cand veneau la ponta :D . Este spectaculos ce e drept ... forta pe forta, care pe care :D


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori