Sfat alegere lanseta.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Ioan84
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 06, 2016 5:48 pm

Sfat alegere lanseta.

Mesajde Ioan84 » Mar Noi 27, 2018 10:05 pm

Salutare colegi,vreau sa achiziționez o lansteta pentru pescuitul pe rau,capabila sa lanseze cosulete de pana la 120g.
M-am documentat putin si m-am oprit la aceste trei lansete.
DRENNAN ACOLYTE DISTANCE 13ft
PRESTON DUTCH MASTER 4m/80g
SPORTEX EXCLUSIV FEEDER MEDIUM 3.90m/90-150g
Cum nu am posibilitatea de a le testa, as dori un sfat,o recomandare de la cei care le-au folosit sau le folosesc.

Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk


biroena
Mesaje: 91
Membru din: Mie Oct 19, 2016 10:34 pm

Re: Sfat alegere lanseta.

Mesajde biroena » Mar Noi 27, 2018 11:14 pm

Salut ! Am pescuit cu acolyte cu Cosulete de 80-120g , ținuta in curent deosebita , o buna sensibilitate la vf , nu prea am multe sa ii reproșez , mai nou am făcut o partida cu dm 80g tot pe curgătoare cu coșulețe de 100-120g , cu vf mai sensibil , lanseta sta un pic cocoșată pe vf , are însă o sensibilitate mai buna decit acolyteul , cotorul este mai gros la dm , asta ii oferă o conicitate mai mare
Ca și o concluzie DM mai sensibil , mai gros in cotor , la acolyte ai un vf in plus , finisaj excelent , părerea mea ca depinde de gusturile personale a fiecăruia
Fire întinse !!


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Sfat alegere lanseta.

Mesajde catalin232 » Mar Ian 22, 2019 12:34 pm

Drennan Acolyte Distance este o lanseta pe care o achizitionezi daca te tii de ce scrie pe lanseta. In acei parametri , este imbatabila in piata. " Deceptii" vor aparea numai la cei care cumpara o lanseta care face foarte bine X si o folosesc dorind sa obtina de la ea " Y" .

Asadar , pentru a evita o astfel de deceptie, Drennan Acolyte Distance o cumperi pentru a pescui orice peste mediu/mare la distante de pana la 90 m si pe curgatoare cosulete nu mai sus de 100gr( goale evident) . In parametrii acestia , lanseta se comporta exceptional, este ultra usoara , subtire, sensibila, amortizeaza super bine si lanseaza ca in vise. Orice deviere de la parametrii in care a fost construita vine cu consecinte.

Ex:
- am pescuit cu ea la Dunare si am lansat cosuri de 160gr + nada. Nu am avut nici cea mai mica emotie, dar sa scoti un peste din curentul ala cu un cosulet atat de greu, il scoti ca si cu o coada de lopata , intrucat nu o sa lucreze nimic la ea ( poate doar juma de cotor si mandrina :D ) .

- am fost pe lacuri si am incercat sa sar de 100m cu ea, mai aveam putin si dadeam lansari din alergare , nu sari peste 100m decat cu vant din spate , in rest poti sa te rogi la toti sfintii ca nu da mai departe. Dar la 90m la cat o recomanda producatorul, lansezi lejer de pe scaun, la punct fix, de zici ca dai cu un picker la 25m ....

Concluzia finala : o lanseta fara egal DACA sunt respectati parametrii ! ! ! !

PESCUITORUL
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 15, 2020 4:14 pm

Re: Sfat alegere lanseta.

Mesajde PESCUITORUL » Sâm Mai 09, 2020 6:48 pm

Azi am pescuit pentru prima data cu Acolyte Distance cu toate ca am achizitionat-o de mai mult timp.
Am folosit cosulete de 45g si method de 45 si 50. (mie greutatile astea sau mai mari pe balti mi se par BARBARIE nu pescuit la finete) pur si simplu varful cel mai mic din dotare de 30z nu a stat deloc tensionat, cand tensionam firul pur si simplu revenea la drept.
Nu am vazut absolut nici o trasatura la pesti mici.
Tot riscul meu de a pescui azi s-a transformat intr-o partida plina de nervi. Am scos Daiwa de 60-120 am bagat cel mai gros varf si am pescuit acelasi vad la aceiasi distanta. Varful a stat tensionat si a semnalizat si cea mai firava trasatura.
Cu Drenanul azi absolut toti pesti scosi au fost atunci cand am recuperat sa alimentez cosulet. pe method nu am vazut decat doua trasaturi foarte firave care nu s-au concretizat.
Aceleasi monturi le-am folosit si pe Daiwa si nu am avut nici o problema de semnalizare sau intepare a pestelui.
Montura folosita a fost cea cu piciorus (paternoster) pentru o semnalizare cat mai buna si la Drenan a fost zero
Dezamagire totala pentru mine aceasta lanseta. Poate la Dunare o sa se revanseze insa pana atunci o sa o tin aruncata prin mansarda.
La peste mic lanseta asta mi se pare inutila ... eu azi am simtit-o ca pe o lanseta de crap mult mai usoara si subtire .... cam atat


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori