Ajutor alegere umbrela momeala

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Ciurcu
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Apr 30, 2016 5:11 pm

Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde Ciurcu » Dum Dec 02, 2018 10:32 am

Pe principiul 'iarna car si vara sanie' caut o umbrela pentru momeala care sa aibe o protectie UV cat mai ridicata. Deci pentru arsita, partea cu impermeabilitatea ma intereseaza mai putin, am alte umbrele pentru asta. Am cautat pe net de mi s-au lungit ochii ca la melc, dar nu specifica nimeni vreun cuvant despre protectia UV! Nici Preston, nici Matrix, Nufish ori Daiwa! Ce parere aveti?
Ruie Melu!

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde RazvanFeeder » Mar Dec 04, 2018 2:06 am

Tu vrei sa protejezi viermii sau ramele sa nu se bronzeze? :lol: :lol: :lol:
Acum serios vorbind, protectia UV este doar pentru arsuri pe piele. Referitor la nada/ momeala poti sa folosesti pe timpul verii orice umbrela pentru masa laterala sau chiar un prosop umezit in lipsa umbrelei si nu vei avea nici o problema,
APS Feeder Club

Ciurcu
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Apr 30, 2016 5:11 pm

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde Ciurcu » Mar Dec 04, 2018 8:07 am

Asa cum mie mi se arde pielea, la fel 'arde' si viermele si ce mai misuna pe-acolo. Referitor la 'orice umbrela' nu e deloc asa, sub o umbrela fara protectie UV iesi mai rosu decat daca ai stat direct in soare!
Ruie Melu!

Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde pivo » Mar Dec 04, 2018 11:25 pm

In general umbrelele de la firmele consacrate (Daiwa, Preston, Matrix, Maver, Tubertini, Drennan, Guru etc, etc) sunt foarte ok pentru protectia nadei si a momelilor. Evident poti gasi modele mai ieftine sau mai scumpe la acelasi producator. In acest caz, daca vrei ceva calitativ iei ceva mai scump. Ma indoiesc ca alde Ringer, Scotthorne, Pickering, sau altii pescuiesc cu umbrele de proasta calitate care sa le "prajeasca" momeala. Alegerea este in functie de gusturi aici, fiecare din ele facand acelasi lucru.
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!

Ciurcu
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Apr 30, 2016 5:11 pm

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde Ciurcu » Mie Dec 05, 2018 8:46 am

Asa am si banuit, totusi mi se pare aiurea ca nu specifica nimeni asta...
Ruie Melu!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde admin » Joi Dec 13, 2018 10:59 am

Posibil sa ma insel , dar ceva ma face sa cred ca tu vrei sa rezolvi o alta problema, care nu tine neaparat gradul de protectie UV.
Inteleg ca sub umbrelele testate iti mor viermii? Daca da, posibil ca ai o cantitate foarte mare intr-un spatiu mic (se incing tare) si de aceea de lungesc si chiar mor.

Presupunand ca asta e problema eu prefer o alta solutie precum :
  • Fie folosesti mai multe cutii, daca e o cantitate mare.
  • Fie la 2-300 de grame eu folosesc o cutie de 3.3 pints (drennan ) in care pun apa(din balta/riu) , si in ea pun o cutie medie (2.2) pints cu viermusii. Asata mentine in suficient de scazuta temperatura din cutia cu viermusi si in general rezista mult mai bine, uneori chiar fara umbrela de nada.


Pana sa ajung la solutia asta , am cautat inclusiv sa schimb culoarea cutiilor (negrul se incinge mai tare) sa ii tin in sac de panza, etc.
De cand am ajuns la ea, nu ma intereseaza asa rau culoarea, sau altele, asa ca folosesc chiar si cutiile negre. Verific din cand in cand, eventual schimb apa in miezul zilei.

Am sa revin putin si la umbrele ca sa nu fiu chiar offtopic: o umbrela cat mai generoasa si solida, un prosop/stergar plus doua trei binder clips, daca ai nevoie sa acoperi un unghi anume, sa dublezi "umbra etc pot face "minuni".

Clipsurile ajuta sa prinzi orice p[este umbrela sau de buza ei, fara sa o afecteze.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Ciurcu
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Apr 30, 2016 5:11 pm

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde Ciurcu » Joi Dec 13, 2018 11:15 am

Mersi de raspuns, Claudiu! Intr-adevar, fac partide lungi in care iau dupa mine minimum 1 kg de viermi. Evident, nu-i tin pe toti pe masuta in timpul partidei. Ii impart in mai multe galetuse gen de la iaurt, pun in fiecare cam 150-200 grame de viermi, si deasupra pun pamant de musuroi si-i tin in umbra deasa 8-) Minimum doua zile nu moare nici unul. Daca stau mai mult, in a treia zi le schimb pamantul. O cutiuta cu o portie sta in permanenta in frigider, ca nu se stie niciodata.
On topic, in urma cu "n" ani pe Dunare, un Iulie sau August cu vreo 38 gr. la umbra, eu sub o umbrela (tot de la o firma de pescuit, nu-i dau numele aici) pe la ora 11 eram rosu ca racu'! Partenerul meu de pescuit, desi nu avea umbrela nu era nici pe departe asa ars... Morala: decat o umbrela proasta mai bine lipsa!
Ruie Melu!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Ajutor alegere umbrela momeala

Mesajde catalin232 » Mar Ian 22, 2019 11:52 am

Mersi de raspuns, Claudiu! Intr-adevar, fac partide lungi in care iau dupa mine minimum 1 kg de viermi. Evident, nu-i tin pe toti pe masuta in timpul partidei. Ii impart in mai multe galetuse gen de la iaurt, pun in fiecare cam 150-200 grame de viermi, si deasupra pun pamant de musuroi si-i tin in umbra deasa 8-) Minimum doua zile nu moare nici unul. Daca stau mai mult, in a treia zi le schimb pamantul. O cutiuta cu o portie sta in permanenta in frigider, ca nu se stie niciodata.
On topic, in urma cu "n" ani pe Dunare, un Iulie sau August cu vreo 38 gr. la umbra, eu sub o umbrela (tot de la o firma de pescuit, nu-i dau numele aici) pe la ora 11 eram rosu ca racu'! Partenerul meu de pescuit, desi nu avea umbrela nu era nici pe departe asa ars... Morala: decat o umbrela proasta mai bine lipsa!
Protectia UV este data de materialul folosit, anume , cu cat mai gros si mai des materialul ( evident si culoarea joaca un factor mic ) cu atat mai bine protejeaza de UV . Umbrelele de nada de la Preston, Guru, Nufish, Daiwa sunt foarte bine facute, materialul este ce trebuie, in consecinta protejeaza foarte bine vietatile. Nu exista protectie UV la umbrele gen " tratament" , eu nu am vazut si nici nu am auzit asa ceva .

Motivul pentru care tu te-ai bronzat sub umbrela este acele ca era foarte subtire , trecea lumina prin ea , in consecinta si razele UV . O umbrela de genul asta te "imbie" sa stai relax dezbracat sub ea ca nu esti in full soare , nu te incalzesti atat de tare , dar UV-ul te prajeste frumos.

Concluzie : cu cat materialul umbrelei este mai opac , cu atat creste protectia UV.

PS: Cand vorbim de soare si umbrele mai este o regula : umbrela trebuie sa fie la o distanta cat mai mare de zona pe care o umbreste pentru a evita fenomenul efectului de sera.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori