Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde sorinhc » Dum Ian 27, 2019 2:58 pm

Salutare!

Tot am incercat sa ma sincronizez sa vad emisiunea pe F&H cea legata de campionatul natioanal de casting al Ungariei si nu ala cu lansete de Crap, cel cu lansete de feeder. Abia am pins o parte din ea cu greu.....

Incredibil cat au putut sa dea oamenii acolo... fara cuvinte. BRAVO Ungaria pt initiativa (am inteles ca este primul campionat de genul asta) si Jankovici Cristian pt Locul 1 cu peste 180 metrii. A facut si o aruncare peste 190 m dupa concurs cu o lanseta care nu este pe piata inca (deaceea nu a avut voie sa arunce cu ea in concurs).

Are cineva clipul sa putem analiza bine toate aspectele? Ce bete au folosit, fire, mulinete ... ? Trebuie sa aflam! Tehnica de aruncare sa vazut in filmare si o putem cat de cat imita :lol: .

Am reusit sa fac cateva poze in rest trebuie sa gasesc undeva clipul sa pot analiza atent totul.

Lanseta cu care a dat inafara concursului peste 190m - Record Mondial
IMG_4097.jpg
Methodul
IMG_4099.jpg
IMG_4102.jpg
Cu ce lanseta a aruncat in concurs ?
A mai avut doi pescari tot de la feedermania care au aruncat cu alte bete. Cu ce bete au aruncat?

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde RobertC » Dum Ian 27, 2019 3:54 pm

Foarte tare daca au organizat asa ceva. Cum ai zis si tu... de interes detaliile respective.
Momitorul pare sa fie un Preston modificat cu tija, poate cel de 80g? vad ca in filmulet incarcat are fix 100g

un mic preview de pe feedermania:
https://www.youtube.com/watch?v=QHMj_bRh24c

si un articol in maghiara unde sunt explicate mai multe:
https://www.feedermania.hu/single-post/ ... -c22918180

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde RobertC » Dum Ian 27, 2019 4:27 pm

Mulineta: Shimano Ultegra 5500; in poza apare un Bulls Eye 5080 totusi
Inaintas: Daiwa tournament evo braid 0.26mm
Principal: 0.195mm -> shimano tehnium oare? e negru vad

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde catalin232 » Dum Ian 27, 2019 5:36 pm

Performanta da , dar eu astept cu interes Campionatul Mondial de Pilotat Feeder Drones si cel de Plantat viteza method-ul :lol: :lol: :lol: :lol:

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde IBN » Lun Ian 28, 2019 10:59 am

Din pacate acest stil de pescuit - la mega distante - prinde tot mai mult (si) in randul pescarilor cu betele de feeder.
Pt acest stil exista .......pescuitul clasic la crap. Parerea mea.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde sorinhc » Lun Ian 28, 2019 3:26 pm

Din pacate acest stil de pescuit - la mega distante - prinde tot mai mult (si) in randul pescarilor cu betele de feeder.
Pt acest stil exista .......pescuitul clasic la crap. Parerea mea.
Acum sincer nu vreau sa fiu rautacios dar cu betele de crap nu prea mai dai la distanta :lol: :lol: :lol: . Cu feederul la peste 190 m chiar nu mai ai nevoie de bete de crap :lol: :lol: :lol: . Dar nu ajungem noi muritorii de rand sa dam atat cu method-ul. Abia astept sa vad pulsul din partea craparilor :lol: :lol: :lol: :lol: ....

:lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde IBN » Lun Ian 28, 2019 5:39 pm

Acum sincer nu vreau sa fiu rautacios dar cu betele de crap nu prea mai dai la distanta :lol: :lol: :lol: . Cu feederul la peste 190 m chiar nu mai ai nevoie de bete de crap :lol: :lol: :lol: . Dar nu ajungem noi muritorii de rand sa dam atat cu method-ul. Abia astept sa vad pulsul din partea craparilor :lol: :lol: :lol: :lol: ....

:lol:
N-am vazut emisiunea, dar pot sa pun pariu ca firul folosit a fost muuult mai subtire fata de firele folosite la concursurile de casting ale craparilor. Nu are rost sa comparam mere cu pere.
Cristian Mihalcea la cocursul international CarpTR Casting, care a avut loc in Turcia in 2016, a fost la 9cm de recordul mondial, cu o aruncare de 222.25m. Firul pus la dispozitie de catre organizator a fost Sufix Supreme de 0.25mm.
In plus, la crapari sunt mai multe categorii, atat in ceea ce priveste pescarul cat si in ceea ce priveste puterea lansetelor. Nu stiu ce regulament a fost la acest concurs din Ungaria, cum spuneam, n-am vazut emisiunea.
Vad pe forumuri tot mai multi pescari de feeder interesati de lansete capabile sa arunce la distante extreme. In special pescarii maghiari au tot promovat acest stil de pescuit, care, din pacate (spun eu), are priza tot mai mare printre pescari.
Ai dreptate cand spui ca noi nu putem da cu method-ul la 190m. Oricum, nici nu vad de ce ne-am forta. Lasa-i pe cei pasionati de casting sa se forteze, ca de pescuit oricum nu vor pescuii nici ei la asemenea distanta :)

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde Costin Mirea » Lun Ian 28, 2019 7:01 pm

Firul folosit a fost de 0.19.
Sunt total de acord ca pescuitul la feeder e mult mai ok de practicat la distante mici/medii dar sunt multe situatii in care esti nevoit sa pescuiesti la distante mari ca sa ai sanse sa prinzi ceva. Sunt balti unde inainte se prindea peste in 25-30 m dar din cauza celor care planteaza acum trebuie pescuit in malul opus, la 80-100 m. Concluzia: prefer pescuitul aproape dar intotdeauna am varianta de rezerva a pescuitului la distanta mare.
Costin Mirea

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Ian 28, 2019 10:19 pm

Nimanui nu-i place acest stil de pescuit , dar a trebuit sa ne adaptam ..., motivele le-au enumerat colegii mai sus .

Sa recunoastem , multi dintre noi avem cel putin o lanseta pentru pescuit la distanta . Deasemenea , apar din ce in ce mai multe modele cu care atingem distante considerabile dar care beneficieaza si de aceea "precizie" si "finete" pe care si-o doreste oricine .
Nu cred ca mai vorbim de acei "pari" cu varf de feeder ca pana acum 2-3 ani . Daca iti permite lanseta sa aduci de la 130m crapi de 7-8 kg cu carlige de 14 , deja vorbim de performanta iar drill-ul , ce sa mai zic ...

Parerea mea : chiar daca acest "campionat de casting -feeder" nu are prea mare importanta pentru majoritatea pescarilor la feeder , cred ca producatorii vor tine cont si , in viitor , vom vedea noi modele cu performante din ce in ce mai ridicate !

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
pivo
Mesaje: 250
Membru din: Mar Mar 21, 2017 11:09 pm

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde pivo » Mar Ian 29, 2019 12:18 am

Performanta da , dar eu astept cu interes Campionatul Mondial de Pilotat Feeder Drones si cel de Plantat viteza method-ul :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu-ti dori f. mult ca s-ar putea sa ti se intample! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
In curand vor aparea firele incarcate cu energie care vor duce singure cosuletele si momitorele la destinatie si vom pescui din Romania direct in apele ungurilor ca sa avem ce prinde.
Eu astept cu interes data la care se va organiza un concurs de pe Portile de Fier in lungul Dunarii, nu in latul ei, ca sa poata fi puse in valoare calitatile acestor " pescari la feeder" si evident performantele lansetelor cu care sunt "dotati"
Cele mai bune locuri de pescuit le alege intotdeauna pestele!


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori