Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde kemahaw » Mie Ian 30, 2019 12:19 pm

Mda,si totusi numele Walter Tamas e scris pe una dintre lansetele foarte bune pentru aruncari la distanta...

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde catalinAR » Mie Ian 30, 2019 12:35 pm

Doar pentru statistica. Dome Gabor are doua participari la mondiale, Belgia si Africa de Sud.

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde roby71 » Mie Ian 30, 2019 2:34 pm

Va salut, m-am gandit sa traduc datele tehnice de pe pagina producatorului al lansetei cu care a atins Jankovich diatanta de 190,99 m :
- denumire CROCO LC Feeder 420 cm,
- lungime 4,2 m,
- putere 90-150 gr,
- 3+3 buc,
- 3 varfuri light, medium, heavy,
- lungime transport 148 cm,
- inele 8+5 buc, fuji seria K - antitangle
- greutate 285 gr,
- material carbon - TORAY, intarit cu fir de carbon in spirala
- mandrina metalica,
- pret 149.900 ft, aproximativ 2248,50ron.
A mai lansat peste 186 de m si cu o lanseta Manta Evo X de 420 cm, XXH , distanta tot neomologata in concurs deoarece lanseta nu a aparut inca pe piata .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 30, 2019 5:10 pm

Mda,si totusi numele Walter Tamas e scris pe una dintre lansetele foarte bune pentru aruncari la distanta...
Asa este!
- denumire CROCO LC Feeder 420 cm,
- pret 149.900 ft, aproximativ 2248,50ron.
A mai lansat peste 186 de m si cu o lanseta Manta Evo X de 420 cm, XXH , distanta tot neomologata in concurs deoarece lanseta nu a aparut inca pe piata .
Groaznic numele :lol: :lol: :lol: Croco :lol: :lol: :lol: . Cu Croco au dat si cei doi colegi ai lui ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde Mugurel Georgescu » Mie Ian 30, 2019 7:56 pm

După citirea celor 24 de posturi anterioare încerc să concluzionez:
1. Aruncă lanseta model x, de lungime x peste 180m? Nu cred.
2. Aruncă mulineta x peste 180m? Nu cred.
3. Aruncă firul x peste 180m? Nu cred. Aici doar constat urmatoarea chestiune: cele mai multe role nu au decât 150m.
4. Să fie "tehnica de aruncare" de vină pentru cei 180m. Nu cred. Am văzut întâmplător filmulețul pe F&H și nu am văzut o tehnica specială de aruncare. Iar colegii lui Jankovici cred că au folosit aceleași lucruri și tehnici asemănătoare.
Și atunci cum a castigat? Eu cred că l-a ajutat in primul rand fizicul, adică MUSCHII. Fizicul arătat de Jankovici, nu l-am zarit nici la colegii lui și nici la ceilalți competitori.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde catalin232 » Mie Ian 30, 2019 7:57 pm

Vreau sa fiu inteles corect ... daca este un stil pe care personal nu il agreez si il practic de nevoie, asta nu inseamna ca ii neg " utilitatea" sau desconsider pe cei care il prefera. Fiecare cu ceea ce prefera si cam atat. Cand am zis de " marketing" , ma refeream la cum a fost " vanduta" performanta, adica s-a batut tamtam pe ideea de " record absolut" cand nu este o traditie in asa ceva, probabil o sa devina. Asadar vorbeam de vanzarea performantei , nu a sculelor ...

Suna sec sa spui " am lasat 190m " , dar suna WOW cand spui " Record absolut, mega super performanta 190m cu lanseta feeder ". Asta e marketing :D si click bait :D , doar ca ar avea mai mult sens o astfel de fraza daca o asezi pe o traditie si nu pe un inceput de traditie. A setat un " standard" , a impus o limita ce va trebui depasita, cam atat. Buna performanta dar sa vedem de acum incolo ce se va intampla.

PS: @ Mugurel

Este o combinatie a tuturor factorilor enumerati de tine, echipament, accesorii, tehnica si fizic ;) . Nu faci performanta avand doar una dintre ele acestea trebuiesc cumulate.

kemahaw
Mesaje: 82
Membru din: Mie Mai 20, 2015 6:54 am

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde kemahaw » Mie Ian 30, 2019 8:04 pm

Totusi Jankovic nu a fost agresiv niciodata cu reclamele,de multe ori abia strecura pe un film cateva cadre cu lanseta sau mulineta folosita,de exemplu.Cu produsele lui e altceva,trebuie sa le promoveze,pe fata,direct,ca sa zic asa

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde nacea_dragos2001 » Mie Ian 30, 2019 9:32 pm

Nici nu stiu de ce ne minunam atat cand avem colegi pescari care lanseaza 145-150 m cu method de 80g !

Daca le pui in mana o lanseta "tunata" pentru distanta , gen CROCO LC Feeder sau altceva similar probabil pot ajunge si la 170m ...; daca mai ti cont si de mediu inconjurator (vezi filmuletul anterior cand avea in dreapta un palc de copaci ) , plus alte finetzuri : fir , mulineta , muschi etc. , poate chiar unul dintre noi va fi urmatorul "Thor" al aruncatului cu batul de feeder !

Astept primul concurs de casting cu lansete de feeder si la noi , macar de amorul artei :)) .




Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde sorinhc » Joi Ian 31, 2019 9:33 am

Stie cineva pe ce loc a fost si cat a dat "omul lui Dome" nu mai stiu numele. Aparea la un moment dat la tragerea la sort si presupun ca a participat.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de casting al ungariei ... incredibil +180 m.

Mesajde admin » Joi Ian 31, 2019 1:59 pm


Astept primul concurs de casting cu lansete de feeder si la noi , macar de amorul artei :)) .

poa sa fie si doar o simpla iesire , organizata, nu concurs. fara premii , fara asteptari, doar cu un ceai/vin fiert. problema e ca la noi foarte multi vor doar sa si-o masoare... scuzati-mi franceza.

Cat despre fascinatia noastra asupra pescuitului peste 100m...

Nici eu nu agreez in mod deosebit tendinta asta... insa la fel ca si pescuitul de oblete la feeder, pescuitul pe riu la feeder etc, pescuitul la distanta mare cu methodul, dupa crap (de preferat) e un skill, un plus in armureria oricarui pescar.


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori