Momitoare tip Window.

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Momitoare tip Window.

Mesajde sorinhc » Mie Mar 06, 2019 11:01 am

Salutare!

Care sunt avantajele cand folosim momitoare de tip "window" (Ex. Preston Window) ?

Am pus o intrebare generala pt a primi raspunsuri cat mai complete, sigur sunt pescari care vor sa afle cat mai multe despre ele. In descrirea produsului pe site-ul www.feedershop.ro am gasit info destul de detaliate dar parca mai vreau ceva :lol: :lol: :lol: .

Pe mine ma intereseaza in montura helicopter cum se preteaza si parerile celor care pescuiesc asa, daca se preteaza? Cum folositi montura Helicopter cu astfel de momitoare? Poate ceva poze "live" .... Cum "se descurca" in situatiile de genul "namol cativa cm"?

Merci!

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Momitoare tip Window.

Mesajde Solzescu » Mie Mar 06, 2019 10:00 pm

Mie imi place genul asta de momitor, eu l-am luat pentru distanta sau situatiile in care vantul imi pune probleme. Am pescuit in vreo doua partide cu el si si-a facut treaba excelent. E bine sa ai si varianta cu "plasa", uneori parca ai vrea sa lasi o dâră in coloana si cu cosulet clasic nu mai ajungi in clips la fel de usor/cu acelasi gramaj. Nu vad de ce nu s-ar preta la o montura elicopter, ba dimpotriva. Descrierea lor de pe site este super exhaustiva, as mai putea adauga ceva ce tine mai degraba de o observatie/parere personala pe care urmeaza sa o verific in viitor, si anume ca in cazul lor ai tendinta sa intepi in gol, probabil firul nu e la fel de bine intins/feederul nu sta la fel de bine intepenit pe substrat ca la momitoarele cu talpa si cand pestii ating linia principala se mai misca si feederul? Un inconvenient prea mic si rezolvabil cu cateva secunde de rabdare, prea mic pentru avantajele pe care le aduce. Mi se pare un must have, e bine sa ai la tine vreo doua perechi...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Momitoare tip Window.

Mesajde sorinhc » Joi Mar 07, 2019 9:27 am

Merci @Solzescu!
Mie imi place genul asta de momitor, eu l-am luat pentru distanta sau situatiile in care vantul imi pune probleme.
La asta m-am gandit si eu.
E bine sa ai si varianta cu "plasa", uneori parca ai vrea sa lasi o dâră in coloana si cu cosulet clasic nu mai ajungi in clips la fel de usor/cu acelasi gramaj.
Ok.
Nu vad de ce nu s-ar preta la o montura elicopter, ba dimpotriva.
Intrebam si eu...mai stii.
Descrierea lor de pe site este super exhaustiva, as mai putea adauga ceva ce tine mai degraba de o observatie/parere personala pe care urmeaza sa o verific in viitor, si anume ca in cazul lor ai tendinta sa intepi in gol, probabil firul nu e la fel de bine intins/feederul nu sta la fel de bine intepenit pe substrat ca la momitoarele cu talpa si cand pestii ating linia principala se mai misca si feederul? Un inconvenient prea mic si rezolvabil cu cateva secunde de rabdare, prea mic pentru avantajele pe care le aduce.
Sa ne tii la curent, e interesant ce spui.
Mi se pare un must have, e bine sa ai la tine vreo doua perechi...
Da!

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori