Daiwa Tournament 4010 vs Daiwa TDR 18

Sfaturi, recomandari, sugestii despre lansete, mulinete accesorii si monturi.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Daiwa Tournament 4010 vs Daiwa TDR 18

Mesajde RazvanFeeder » Vin Dec 25, 2020 10:37 pm

Am comandat si a sosit si Tournamentul 4010- primele impresii la rece:

- pentru cei mai pretentiosi la culoare (nu si in cazul meu ;) )designul nou este negru + insertii rosii, parca mai serioasa decat TDR 18 care este albastra.
- desi are 2 rulmenti in plus parca se misca mai incet decat TDR 18. Posibil sa fie de la vaselina si sa-si dea drumul dupa cateva pescuieli, am mai patit-o si cu alte mulinete noi.
- vine cu 3 tamburi spre deosebire de TDR 18, lucru pe care il consider un avantaj. Tamburii sunt identici ca marime si se potrivesc la TDR 18 (testat). Singura diferenta este adancimea mai mica a tamburului la Tournament- intra 130m de fir de 0.28 spre deosebire de tamburul de TDR 18 pe care intra 150m de fir de aceeasi grosime.
- Tournamentul are 2 rulmenti la galet, TDR 18 are doar unul.
- are aceeasi greutate (405 g) , acelasi raport de recuperare (4.9 : 1) si acelasi drag-force (12 kg) ca TDR 18. Dupa parerea mea greutatea ar trebui sa fie mai mica avand in vedere constructia din Zaion (rotor + corp)
- Corp si galet sigilate cu ulei magnetic (magsealed) - ar trebui sa fie un avantaj fata de TDR 18 prin faptul ca nu permite intrarea prafului, apei, nadei in interior.
- Saibele pentru frana rapida de la tamburi sunt din pasla la fel ca la TDR 18. Singura mulineta la care am gasit saibe de carbon din fabrica este Matchwinner.

Pe scurt un upgrade la TDR 18- diferenta de pret vine din tamburul in plus si uleiul magnetic. In rest aceeasi Marie cu alta palarie!
APS Feeder Club

Înapoi la “Echipament si accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori