Marker pentru fir

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 5:40 pm

Ar fi bine daca nu ar fi rau :) . Problema este ca nu poti desface laso-ul de pe firul principal cum il poti desface de pe o peleta. Ai mari sanse sa deteriorezi firul de pe mulineta. Indiferent ce metoda aplici sa il scoti, ca bagi o croseta sa largest laso-ul sau ca tragi de nod pentru a-l largi , secreeaza frecare si iti poti taia firul principal...

Sincer sa fiu , cea mai buna metoda de a pescui exact este o buna tehnica de lansare. Can am fost la Doripesco , era o foarte mare buba sa pescuiesti clipsat deoarece erau pesti mari si inevitabil aveai nevoie sa te declipsezi pentru a executa drill-ul. Solutia pe care am gasit-o arunci si care a functionat ( asadar o recomand cu incredere ) , a fost sa marchez firul incepand de la jumatatea distante dintre mulineta si primul inel al lansetei , mergand cu marcajul pala la al 2-lea inel ( asadar l-am vopsit pe fir pe o portiune destul de lunga).

Am procedat asa deoarece dupa lansare, statea cu ochii pe tambur si cand vedea, ca incepe sa plece firul vopsi franam punand mana pe tambur. Daca lansezi cu aceeasi forta de fiecare data si mentii pozitia lansetei dupa lansare in acelas punct, procedand asa poti pescui destul de exact, abaterea fiind de maxim o jumatate de metru, dar scapi de panica declipsarii cnad ai de-aface cu pesti mari.

In mod evident , pe parcursul partidei revopseam firul cam de 8-10 ori pentru ca se duce destul de repede din cauza frecarii firului cu mana pe care o folosesti sa il infranezi.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Mie Ian 14, 2015 6:45 pm

Buna treaba :D
Tot pentru Doripesco intrebam si eu. Ma gandeam la o solutie astfel incat sa nu fiu nevoit sa declipsez la fiecare lanseu. In plus, dupa fiecare declipsare trebuie sa pui firul inapoi in clips. Am sa incerc tehnica asta sa vad cum ma descurc, sper sa n-am probleme.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri ;)
CS APS

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Marker pentru fir

Mesajde CISMAS » Mie Ian 14, 2015 6:50 pm

a incercat cineva chestia asta ?

http://feederist.ru/stati-i-rekomendaci ... j-rezinkoj
eu am vrut sa incerc, dar e nevoie de un elastic foarte subtire,
banuiesc ca la un peste mare nu e nevoie sa declipsezi, cred ca se rupe elasticul
bineinteles ca markerul se foloseste si in cazul asta

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 7:24 pm

Da, s-a vorbit despre ea mai sus ( cel putin una din variantele ei) . Pana la urma fiecare alege sa foloseasca ce ii este mai la indemana. Eu unul prefer sa simplific la maxim lucrurile acolo unde pot fi simplificate.

Besiu de exemplu, la Doripesco facea cate 2 lansari pentru fiecare peste. Avea firul marcat si era clipsat. Dupa lansare, il scotea din clips. Prindea pestele , facea drill, apoi trebuia sa arunce pe "gol" pentru a se cplisa din nou si mai facea apoi o lansare cu momeala si nada s.a.m.d . Asta l-a costat enorm de mult timp , iar in concurs, timpul inseamna pesti care inseamna kg. La final ti se cantareste ce exista in juvelnic :) .

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Marker pentru fir

Mesajde CISMAS » Mie Ian 14, 2015 7:44 pm

eu ma gandeam ca a doua aruncare sa nu fie in gol, sa foloseasca metoda ta, ochii pe marcaj si mana pe tambur...
si in definitiv, locul 2 cu cate doua aruncari pentru fiecare peste...e rau...?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 7:57 pm

eu ma gandeam ca a doua aruncare sa nu fie in gol, sa foloseasca metoda ta, ochii pe marcaj si mana pe tambur...
si in definitiv, locul 2 cu cate doua aruncari pentru fiecare peste...e rau...?

Pai este rau , pentru ca nu a fost chiar atat de departe de doua locuri de 1 in sector si putea sa ia locul 1 la general .. aici intervine si partea cu "DACA" ... daca folosea aceeasi metoda ca mine si daca nu scapa atat de mult peste ...

Oricum eu sunt multumit de cum a pescuit ca "daca" i se aliniau planetele , nu mai urcam eu pe locul 1 la general :D

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde krpone » Mie Ian 14, 2015 8:05 pm

Ar mai varianta in care sa tai o bucata de cauciuc de bicicleta (o banda - un cerc) cu latimea in jur la 1-1.5-2 cm care sa intre perfect strans pe corpul tamburului (partea cu clipsul) si sub care sa introduci firul pe o portiune de cat ai nevoie 3-6 cm ca sa nu sara firul la o lansare mai energica atunci cand ajunge la capat. Cand se apropie cosuletul de suprafata apei oricum ai varful sus sau usor in spate pentru atenuarea socului si poti lasa mana usor mai moale. Marcarea firului o faci oricum ca sa pastrezi distanta la care pescuiesti, in caz ca intra pesti mai mari si vei fi nevoit sa tragi firul de sub banda de cauciuc.
Carp Sorin

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Marker pentru fir

Mesajde CISMAS » Mie Ian 14, 2015 8:16 pm

Pai este rau , pentru ca nu a fost chiar atat de departe de doua locuri de 1 in sector si putea sa ia locul 1 la general .. aici intervine si partea cu "DACA" ... daca folosea aceeasi metoda ca mine si daca nu scapa atat de mult peste ...

ce sa mai inteleg, ca ai castigat pe ghinionul lui sau pe stiinta ta ?
eu sant convins ca e vorba de variant a doua

scuze, nu stiu sa folosesc chestia cu " ... X ... scrie: "

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 8:28 pm

In dreapta jos a postului este buton de Quote sau " Citeaza" .....

Pai in pescuit si mai in toate sporturile, norocul tau, ghinionul altora, stiinta, momentul si decizia fac diferenta .... Niciodata nu poti spune cu certitudine ca doar un factor ar fi determinat schimbarea clasarii ... pentru ca la fel cum cineva poate spune " daca mai pridneam un peste eram pe locul 1 " , la fel si ala de pe locul 1 poate spune " daca nu scapam atat de mult prideam si mai bine" sau chestii de genul ...

Evident , ca realitatea este alta, adica pui patima si pasiune, nu de putine ori mi s-a intamplat sa nu prind podiumul la 50 de grame .... cel mai bun exemplu este rezultatul de anul trecut de la Polcesti ... Locul 1 era despartit de locul 3 de vreo 250 grame ... adica o platica :) . Nu a fost sa fie , am cu basca de pamant, mergem mai departe :)

catacls
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 13, 2015 10:07 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde catacls » Mie Ian 14, 2015 8:30 pm

Ar fi bine daca nu ar fi rau :) . Problema este ca nu poti desface laso-ul de pe firul principal cum il poti desface de pe o peleta. Ai mari sanse sa deteriorezi firul de pe mulineta. Indiferent ce metoda aplici sa il scoti, ca bagi o croseta sa largest laso-ul sau ca tragi de nod pentru a-l largi , secreeaza frecare si iti poti taia firul principal...

Sincer sa fiu , cea mai buna metoda de a pescui exact este o buna tehnica de lansare. Can am fost la Doripesco , era o foarte mare buba sa pescuiesti clipsat deoarece erau pesti mari si inevitabil aveai nevoie sa te declipsezi pentru a executa drill-ul. Solutia pe care am gasit-o arunci si care a functionat ( asadar o recomand cu incredere ) , a fost sa marchez firul incepand de la jumatatea distante dintre mulineta si primul inel al lansetei , mergand cu marcajul pala la al 2-lea inel ( asadar l-am vopsit pe fir pe o portiune destul de lunga).

Am procedat asa deoarece dupa lansare, statea cu ochii pe tambur si cand vedea, ca incepe sa plece firul vopsi franam punand mana pe tambur. Daca lansezi cu aceeasi forta de fiecare data si mentii pozitia lansetei dupa lansare in acelas punct, procedand asa poti pescui destul de exact, abaterea fiind de maxim o jumatate de metru, dar scapi de panica declipsarii cnad ai de-aface cu pesti mari.

In mod evident , pe parcursul partidei revopseam firul cam de 8-10 ori pentru ca se duce destul de repede din cauza frecarii firului cu mana pe care o folosesti sa il infranezi.

Decat sa te chinui asa, cum spui tu, intr-o competitie, faci un nod solid pe linia principala, de care lasi 5 centimetri liberi sa faci o bucla destul de mare, cam cat un deget, pe care o bagi pe clips.
In caz de nevoie declipsezi usor, bagand degetul in bucla, iar dupa drill bucla ramane, putand sa o bagi la loc in clips fara sa derulezi din nou firul, si fara sa afectezi pe cel de deasupra ei, si iti vezi de treaba mai departe.

Oricum respectele mele pentru tine, domnul Catalin, esti un pescar si un baiat inteligent. Te apreciez.


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator