Marker pentru fir

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 8:40 pm


Decat sa te chinui asa, cum spui tu, intr-o competitie, faci un nod solid pe linia principala, de care lasi 5 centimetri liberi sa faci o bucla destul de mare, cam cat un deget, pe care o bagi pe clips.
In caz de nevoie declipsezi usor, bagand degetul in bucla, iar dupa drill bucla ramane, putand sa o bagi la loc in clips fara sa derulezi din nou firul, si fara sa afectezi pe cel de deasupra ei, si iti vezi de treaba mai departe.

Oricum respectele mele pentru tine, domnul Catalin, esti un pescar si un baiat inteligent. Te apreciez.
Multumesc de sugestie dar nu e pentru mine. Din ce inteleg eu acolo , bucla respectiva o faci pe firul principal si eu chiar tin la firele mele pentru ca sunt de calitate, nu sunt chiar cele mai ieftine si prefer sa le folosesc cel putin 1 sezon in integralitatea lor.

Desi ce am descris eu pare "extrem" de complicat si migalos, in practica, totul se rezolva instant , devine act reflex aproape ....

Perioada de sondare: Alegere distanta-> Clipsare -> Lansare -> Marcare fir
Perioada pescuit: Lansare -> Stop cu mana -> Drill-> si dupa un timp, cand se sterge -> Lansare -> Stop -> Lanseta pusa pe suport si RE-marcat firul

catacls
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 13, 2015 10:07 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde catacls » Mie Ian 14, 2015 8:43 pm

Uitasem sa mentionez, dupa ce termini tai firul principal de unde ai facut bucla, si termini bataia de cap :))

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 8:45 pm

Uitasem sa mentionez, dupa ce termini tai firul principal de unde ai facut bucla, si termini bataia de cap :))

Nu multumesc ! Tin la banii mei :D

catacls
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 13, 2015 10:07 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde catacls » Mie Ian 14, 2015 8:49 pm

eee...nu ne zgarcim acuma la 30 de metri de fir...ce masa.
Ca daca e asa, dupa ceva timp daca observi ca se distanteaza de buza tamburului, ii mai bagi ceva umplutura dedesubt. Oricum ramane nefolosit mult mereu.
Da oricum, discutiile sunt mai mult teoretice, mai ca sa treaca timpul. Mai ales ca mi am exprimat si aprecierea, dar ai trecut cu vederea :)

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Mie Ian 14, 2015 8:59 pm

Eu unul nu vreau sa bag nimic in clips. Așa puteam pune direct firul, am clips pe rotund la toate mulinetele si as declipsa destul de repede (sau așa cred :lol: ) ideea era, cum am mai spus, sa nu folosesc clipul.
Mersi oricum de sugestie :D
CS APS

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Mie Ian 14, 2015 9:07 pm

eee...nu ne zgarcim acuma la 30 de metri de fir...ce masa.
Ca daca e asa, dupa ceva timp daca observi ca se distanteaza de buza tamburului, ii mai bagi ceva umplutura dedesubt. Oricum ramane nefolosit mult mereu.
Da oricum, discutiile sunt mai mult teoretice, mai ca sa treaca timpul. Mai ales ca mi am exprimat si aprecierea, dar ai trecut cu vederea :)

Nu am trecut cu vederea insa nu ma simt extraordinar de confortabil cand sunt "periat" . Aprecize si va sunt recunoscator pentru cele scrise, nu ma intelegeti gresit, dar eu sunt mai din popor asa si consider ca ceea ce am facut, fac si voi face , sunt pentru pescarii de pretutindeni , chiar daca pe unii nu o sa ii intalnesc personal niciodata.

Acum , trecand la subiect, cele scrise in topic nu sunt doar teorie, au fost verificat in practica, toate functioneaza, totul depinde de locul si oportunitatea de a le folosi. Pentru mine, in situatia pescuitului in regim de viteza si sub presiunea timpului scurt al unei manse de concurs, ceea ce am prezentat mi-a functionat cel mai bine. Restul metodelor pot fi folosite fara probleme la partidele de placere , acolo unde ai timp sa verifici atent echipamentul , cand nu te grabeste nimeni etc...

Cu partea in care tai din fir, eu unul am scapat de ceva timp de ea, nu mai rup primii cativa metri de fir dupa fiecare partida deoarece nu se uzeaza ( sau se uzeaza foarte greu, practic mai rup din fir abia dupa 6-7 partide) si nici monturi pe linia principala nu mai folosesc ( se mai consuma si acolo ceva fir) . Evident, conteaza mult si inele si sarcina la care supui lanseta si impuritatile din apa etc.. Este perfect adevarat ca dintr-o rola de 150m pusa pe un tambur , real , nu vei folosi niciodata mai mult de 120 ( distanta frecventa de pescuit este undeva de pana la 50m , mai adaugam si ceva pierdei acumulate intr-un sezon ), dar nici nu ma vad scotand firul de pe mulineta doar sa mai adaug ceva buraj :) . In momentul in care il am sub linia de umplere corecta a tamburului este clar ca sezonul se sfarseste si iau in calcul un fir proaspat .

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Joi Ian 15, 2015 5:17 pm

Ar mai varianta in care sa tai o bucata de cauciuc de bicicleta (o banda - un cerc) cu latimea in jur la 1-1.5-2 cm care sa intre perfect strans pe corpul tamburului (partea cu clipsul) si sub care sa introduci firul pe o portiune de cat ai nevoie 3-6 cm ca sa nu sara firul la o lansare mai energica atunci cand ajunge la capat. Cand se apropie cosuletul de suprafata apei oricum ai varful sus sau usor in spate pentru atenuarea socului si poti lasa mana usor mai moale. Marcarea firului o faci oricum ca sa pastrezi distanta la care pescuiesti, in caz ca intra pesti mai mari si vei fi nevoit sa tragi firul de sub banda de cauciuc.
Uite aici o varianta ca cea descrisa de tine (minutul 4:05):

https://www.youtube.com/watch?v=7jO_Veu ... R6HFlwAzYq
CS APS

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde krpone » Joi Ian 15, 2015 5:28 pm

Da exact. ;) Eu am lasat banda mai jos pe corpul tamburului ca sa se desfaca mai usor firul (in cazul in care ai capturi mai mari) decat in varianta din film dar acum cred ca mai sunt o groaza de variante pentru ca in general omul e inventiv si adapteaza ce vede sau ce stie la nevoile lui :lol:
Carp Sorin

Avatar utilizator
krpone
Mesaje: 132
Membru din: Dum Noi 09, 2014 6:14 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde krpone » Joi Ian 15, 2015 6:38 pm

Tot cehul asta mai are un filmulet in care arata o metoda foarte buna pe la min. 8-9 https://www.youtube.com/watch?v=5e2eAZT ... M&index=27 . Ai nevoie de indemanare si viteza . Nu stiu cat este de eficienta pentru ca la pesti mari parerea mea este ca nu prea ai timp ... si daca pescuiesti la finete cu strune subtiri ...
Carp Sorin

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde sirbu mihai » Joi Ian 15, 2015 7:08 pm

Tot cehul asta mai are un filmulet in care arata o metoda foarte buna pe la min. 8-9 https://www.youtube.com/watch?v=5e2eAZT ... M&index=27 . Ai nevoie de indemanare si viteza . Nu stiu cat este de eficienta pentru ca la pesti mari parerea mea este ca nu prea ai timp ... si daca pescuiesti la finete cu strune subtiri ...
Stiam de varianta asta, de asta am zis ca am clips pe rotund, problema este cand intra animalul, mai ai timp sa declipsezi ? :lol:
CS APS


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori