Marker pentru fir

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Vin Ian 29, 2016 8:59 pm

@Catalin232
"Eu nu am pus niciodata pret pe distanta exacta de pescuit , mai precis , sa ma intereseze / stiu ca am pescuit sau pescuiesc la exact...."

In cazul acesta, sincer momentan, nu mi-ar place sa fac parte cu tine din aceeasi echipa!!! :lol:
Iubire, in curand "tara" va avea nevoie de serviciile tale....si va trebui sa transmiti informatii precise/exacte atat coechipierilor cat si stafului tehnic pentru a putea cartografia cat mai exact pista de concurs la antrenamente....ce-ai sa le spui, 12-15 ture intre "tepele" mele :lol:
In mare tot ce ai scris e corect...insa pentru a putea "comunica" cu ceilaltii...ai nevoie de un pic de "efort"...mai mult ;)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Vin Ian 29, 2016 9:51 pm

Dragul meu cenzon , atunci cand situatia o va cere , nu imi va fi greu sa pun 2 picheti la o distanta predefinita astfel incat sa dau raspunsul exact la intrebarea " ce distanta ? " . Si in afara de distanta , conteaza enorm si adancimea si structura ( sau lipsa ei) ... distanta fara corelare de adancime/structura este fix pix ;) . Tocmai de aceea ideea de distanta exacta ca fiind Sfanta Treime intr-una singura .. este falsa :D

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 30, 2016 9:54 am

:lol: :lol: :lol:
Totul conteaza... in pescuit ;) cine se indoieste de asta va avea numai de pierdut ;)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 30, 2016 10:07 am

Iar in ce priveste adancimea!!!asta e cea mai greu de stabilit din toata ecuatia ;) daca se sondeaza regulamentar, doar cu plumbul ;) ... nu v-a fii niciodata = la toata lumea...va da cu +si - ;)
Insa distanta ...da. Daca e facuta pe distantier si prinzi sa zic, pesti la 27,5m!!!, atunci cu informatia asta oricine se va seta la fel, va pica pe peste ;) indiferent de ce adancime are acolo .

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 30, 2016 10:41 am

Dragul meu cenzon , atunci cand situatia o va cere , nu imi va fi greu sa pun 2 picheti la o distanta predefinita astfel incat sa dau raspunsul exact la intrebarea " ce distanta ? " . Si in afara de distanta , conteaza enorm si adancimea si structura ( sau lipsa ei) ... distanta fara corelare de adancime/structura este fix pix ;) . Tocmai de aceea ideea de distanta exacta ca fiind Sfanta Treime intr-una singura .. este falsa :D
De ce doar cand situatia o cere!!! de ce nu tot timpul!!!ce-ai de pierdut :?:
Oare sa-ti trimit io 3m de sfoara de aici :twisted: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 30, 2016 1:25 pm

E simplu :D . Te intereseaza distanta exacta de pescuit numai cand pescuiesti in echipa si asta pentru a acoperi situatia in care tragi unul din locurile pe care s-a facut antrenament. In cazul asta , da , este normal sa o stii si tocmai asta am si zis , ca daca situatia o cere , te incarci si cu aceasta informatie.

Cat priveste distanta ca " hot spot" , in 99,99 % din cazuri ea singura nu este indicatorul unei zone ideale de pescuit... intrucat pistele nu sunt egale , eu pescuiesc la 20m pentru ca acolo am gasit adancime de 3m si un prag cu o cadere de 50cm , substrat tare si imi merge pescuitul. Pe alta parte a pistei, tu degeaba pescui la aceeasi 20m daca in apa nu ai aceleasi conditii.... pestii stau acolo nu datorita distantei ci datorita substratului , structurilor si adancimii.

In continuare vin si spun ca este corect ce spui , adica este bine sa stii distanta exacta la care pescuiesti in anumite situatii, ba chiar si mai mult , poate fi un exercitiu grozav sa o masori chiar si in partidele de placere. Insa fiind o practica ce are un impact atat de mic nu stau sa ii dau atata importanta.

Ti-am scris si mai sus ca intr-o masura sau alta , si eu fac acelas lucru cand setez betele de pescuit pe un stand , indiferent la ce distanta le pun stiu exact cate ture de bete dau :D . Ca nu le pun la 3m fix intre ele si nu iti pot da cu exactitate o cifra in ceea ce priveste distanta , este neglijabil ... din punctul meu de vedere asta seamana cu intrebarea aia care iti este pusa atunci cand faci un rezultat bun " cu ce nada ai dat ? " :D :D :D

Cand mergi la o groaza de concursuri pe cont propriu pe piste care nu sunt egale, atunci chiar nu vad sensul pentru care trebuie sa stiu distanta exacta la care pescuiesc.

Sa iti fi spus ca eu procedez " ca la carte" doar de amorul artei si sa dea bine la CV ( adica sa mint cu obstinatie )... nu imi sta in caracter ;)

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Marker pentru fir

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 30, 2016 3:10 pm

...Sa iti fi spus ca eu procedez " ca la carte" doar de amorul artei si sa dea bine la CV ( adica sa mint cu obstinatie )... nu imi sta in caracter ;)
Nu, d'asta si-mi placi :lol: ...dar ca trebuie sa te perfectionezi mereu, chiar si tu :oops: ...sau ceilalti care citesc acest topic, care cu siguranta-si vor pune ceva intrebari in urma celor discutate aici!!!
Important este sa nu uitam noi, toti... cei care pescuim, ca : "Cat traim, suntem mereu studenti ai pescuitului" ;)

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Marker pentru fir

Mesajde Stefan George » Sâm Ian 30, 2016 3:48 pm

...Sa iti fi spus ca eu procedez " ca la carte" doar de amorul artei si sa dea bine la CV ( adica sa mint cu obstinatie )... nu imi sta in caracter ;)
Nu, d'asta si-mi placi :lol: ...dar ca trebuie sa te perfectionezi mereu, chiar si tu :oops: ...sau ceilalti care citesc acest topic, care cu siguranta-si vor pune ceva intrebari in urma celor discutate aici!!!
Important este sa nu uitam noi, toti... cei care pescuim, ca : "Cat traim, suntem mereu studenti ai pescuitului" ;)
In timp ce unii se pregatesc cu lucrarea de licenta,eu nu pot trece de gimnaziu... :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Marker pentru fir

Mesajde catalin232 » Sâm Ian 30, 2016 5:15 pm

Pai nu George .. ca la Gimnaziu stam o viata in pescuit.... diferenta o fac " notele la materii" . Nu exista "licenta" pentru ca niciodata nu vei sti totul despre pescuit... exista lucruri noi care trebuiesc insusite , altele care trebuiesc perfectionate, sunt lucruri care nu au fost inca descoperite si cel mai important , exista mereu experiente trecute pe care esti obligat sa le tii minte si sa le aplici atunci cand situatia o cere.

Mai mult decat atat ... de foarte multe ori, diferenta atunci cand vine vorba de rezultatul unei partide o face exact experienta trecuta... bagajul cumulat si aplicarea celor invatate. Cine reuseste sa se adapteze cel mai bine la momentul X va avea parte de rezultate bune.... exceptionale daca mai are si doza aia de noroc extrem de necesara :D

Tica are dreptate si este ceva ce am subliniat mereu .... nu exista sa cunosti totul in pescuit sau sa consideri ca mai ai 1-2 ani de pescuit si esti "maestru" :D Nu exista asa ceva in pescuit. ;)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marker pentru fir

Mesajde sorinhc » Joi Mai 26, 2016 9:26 am

dar 3m de sfoara cu 2-ua tepuse cred ca e mai ieftin decat counterul :lol:
Nu si daca-l ai deja. Eu il am de ceva vreme si il folosesc.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori