Cum sa procedez?

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Cum sa procedez?

Mesajde sorinhc » Vin Mai 08, 2015 7:18 pm

Salutare dependenti !

Va propun un subiect destul de controversat si care se intalneste deobicei in baltile "normale". Deci excludem din start cele cu C&R exclusiv, carpodroame, cele cu foarte mult peste.... In multe din baltile de pe langa B avem prezenta din ce in ce mai mare a "navigatorilor" care deobicei planteza la "mama lui peste prajit". Odata cu plantatul duc si cantitati insemnate de nada. Se mai si schimba unii dupa altii si locurile raman momite mult timp.
Care este parerea voastra despre acest lucru si cum putem face sa adaugam un plus fiecarei partide efectuate pe langa acesti navigatori. Citisem pe nu stiu unde ca nu prea ai ce sa faci, pestele (crapul) ramane departe pt ca are mancare multa (porumb, pelete...), liniste si este indicat sa eviti astfel de balti si situatii.
Nu stiu daca m-am facut inteles asa ca daca vreti luam un caz pt exemplare. Anotimp - Vara. Pestele vizat: Crapul. In stanga/dreapta "navigatori" care duc nada si monturile in malul celalat aflat la 100 m sau orice distanta la care nu putem ajunge. Ce facem noi fideristii prinsi la mijloc sa aducem pestii la noi? Ce putem face pt un plus?

Nu se accepta raspunsuri de genul "strangi si fugi", "bagi navomodelul", faci cursuri de "electrician" ...... :lol: :lol: :lol:

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Cum?

Mesajde ticairlandezu » Vin Mai 08, 2015 8:27 pm

Te deplasezi pana pe malul opus (cu toate acareturile si tot ce inseamna asta)...si pescuiesti pe nada lor ;) ...bingo :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum?

Mesajde sorinhc » Sâm Mai 09, 2015 8:00 am

Te deplasezi pana pe malul opus (cu toate acareturile si tot ce inseamna asta)...si pescuiesti pe nada lor ;) ...bingo :lol:
Deobicei in cazuri de genu este interzis pescuitul pe malul opus. Sa zicem ca nu poti pescui (stuf...).
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum?

Mesajde admin » Sâm Mai 09, 2015 7:34 pm

Iti alegi locul din start in functie de sezon, vant, temperaturi etc (simtul apei, deh) si apoi sondezi foarte atent si te legi de cea mai evidenta chestie pe care o gasesti - structura , prag, zona fara iarba, zona cu substrat mai tare, bordura de stuf, calugar etc. Pestele nu sta pe loc, umbla destul de mult, si crapul mai ales, are rute "preferate" de patrulare, are zone pe care le viziteaza. Dar daca densitatea de peste e foarte mica, e posibil ca toata munca pe care o depui sa fie pentru doar cateva trasaturi pe partida. Oricum, uneori merge sa incerci lucruri tocmai pentru ca nimeni nu le incearca.In cazul spus de tine ma gandesc la pescuit foarte aproape (pestii mai vin si sa manance nada/momeala aruncata la finele partidei. Nadit cu prastia constant si "zgomotos", pentru ca uneori sunetul unui obiect cazut pe apa atrage crapii de la distanta. CHiar daca vorbim de un carpodrom si de o alta situatie (presiune de concurs), la Doripesco, la trabuco, catalin a pescuit relativ aproape(~40m daca retin bine) cand ceilalti pescari f. buni se duceau la peste 60-70 m. Si a reusit sa castige ambele manse. Si mai sunt si alte exemple de genul asta.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum?

Mesajde sorinhc » Lun Feb 08, 2016 9:38 am

Si a reusit sa castige ambele manse.
Haideti sa resuscitam acest topic si sa mai aflam pareri si de la alti pescari !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum sa procedez?

Mesajde catalin232 » Lun Feb 08, 2016 9:53 am

Pai este destul de simpla situatia :D Te folosesti de mobilitatea ce ti-o ofera pescuitul la feeder si iti alegi un loc de pescuit ferit de toata zarva , in stuf, capat de balta cu apa mica si agatatura , structuri , dig , copaci scufundati ( daca se gasesc ) etc.... Orice loc linistit dar care nu este accesibil pentru bateria de 4-5 lansete cu loc de gratar trebuie cautat si accesat.

De cele mai multe ori se planteaza total aiurea ... nu se sondeaza , nu se verifica substratul etc... si oamenii nadesc intr-un loc ce are 50-60cm de susbstrat moale , namolos... acolo nu o sa iti stea crapul sa manance.

Pe acest tip de balti cele mai bune rezultate se vor obtine acum in primavara cand pestele tine malul pentru deparazitare / depunere. Locuri cu apa mica si structura care sunt si greu accesibile ;) . Un pescuit in apa de 30-50cm poate fi uimitor de productiv la inceputul sezonului chiar si cand ai in tinta crapi mari.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa procedez?

Mesajde sorinhc » Lun Feb 08, 2016 10:24 am

Pai este destul de simpla situatia :D Te folosesti de mobilitatea ce ti-o ofera pescuitul la feeder si iti alegi un loc de pescuit ferit de toata zarva , in stuf, capat de balta cu apa mica si agatatura , structuri , dig , copaci scufundati ( daca se gasesc ) etc.... Orice loc linistit dar care nu este accesibil pentru bateria de 4-5 lansete cu loc de gratar trebuie cautat si accesat

Corect! Cine baga bateria de 5 fara loc de gratar si locas pt naveta de bere :lol: :lol: :lol: .
De cele mai multe ori se planteaza total aiurea ... nu se sondeaza , nu se verifica substratul etc... si oamenii nadesc intr-un loc ce are 50-60cm de susbstrat moale , namolos... acolo nu o sa iti stea crapul sa manance.
Corect ! Lasa sa planteze acolo ca nebunii :twisted: Sa nu uitam ca sunt si cei care "planteaza bine" si pe locuri cu renume.
Pe acest tip de balti cele mai bune rezultate se vor obtine acum in primavara cand pestele tine malul pentru deparazitare / depunere. Locuri cu apa mica si structura care sunt si greu accesibile ;) . Un pescuit in apa de 30-50cm poate fi uimitor de productiv la inceputul sezonului chiar si cand ai in tinta crapi mari.
Cel mai bun sfat ! Sa nu mai zici la nimeni ca gasim si locurile astea ocupate :lol: - glumesc. Tipul asta de pescuit il vizez in mod express iar daca aterenul imi permite trec pe "fixa" :oops: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori