Trei metri deasupra fundului apei.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde sorinhc » Mar Noi 01, 2016 9:36 am

Salutare !

Am revazut un videoclip a celor de la MRK si anume "Trei metri deasupra fundului" (asa a tradus google translate) si as fi curios daca sunt pescari care au incercat aceasta tehnica? Nu ma refer la strune de 1,5-2 m ... ma refer la aceasta tehnica de pescuit la crap sau ciortan.

Vizionare placuta:
https://www.youtube.com/watch?v=MvS2BeXF1-c
si partea a II a:
https://www.youtube.com/watch?v=gdGrrokk800

In cartea a II a pescueste cu paine :) .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde sorinhc » Mar Dec 13, 2016 9:22 am

Nimeni nu a incercat aceasta metoda ? :o :shock: Vara pe canicula la umbra nucului :lol: parca ar merge un Zig Rig :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Iacob Alexandru
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 30, 2016 11:12 pm

Re: Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde Iacob Alexandru » Joi Dec 15, 2016 1:39 pm

nu a agatat deloc carligul ala in vegetatia din spate cand arunca , sau poate au facut montajul frumos :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde sorinhc » Joi Dec 15, 2016 2:27 pm

Nu cred ca au facut montajul frumos. Oricum se poate rezolva problema agatarii punand carligul pe un capac de galeata sau altceva...... De la inceput credeam ca nu prea sa incercat aceast ametoda pe la noi acum sunt sigur. Zig-Rig-ul in general nu prea e practicat nici de catre craparii de la noi :lol: .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde admin » Dum Dec 18, 2016 8:47 pm

ba a fost incercat si era incercat la greu inca de pe cand inca mai pescuiam eu la crap acum 10 ani. e un pescuit care se preteaza in situatii extrem de specifice de temperatura si activitate a pestilor. Doar vara cand vrea numai pe sus. iar atunci , la feeder e mai simplu si mai eficient cu feeder flotant decat cu zig.

https://www.youtube.com/watch?v=e7Jr3kgmrrw

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trei metri deasupra fundului apei.

Mesajde sorinhc » Lun Feb 06, 2017 9:58 am

la feeder e mai simplu si mai eficient cu feeder flotant decat cu zig.
Mai simplu clar DA. Cu eficienta nu ma pot pronunta legat de "feeder flotant" pt ca nu am pescuit la aceasta metoda in schimb cunosc eficienta zig-ului si e de necontestat atunci cand nu putem atrage pestele pe substrat (si sunt foarte multe momente de care nu ne prea dam seama decat prea tarziu).

Oare un fir de 3 m care "se plimba" prin apa natural purtat de curenti si vant nu va fi mai eficient ? Din cate am vazut firul este mai scurt in cazul pescuitului la feeder floatant si mult mai usor de aruncat. Acesta este si un motiv bun de a incerca metoda. Aruncatul cu un fir de 3 m nu este pt oricine si pt orice loc in care pescuesti. Cred ca sunt adepti ai acesutui "feeder flotant" care sunt liberi sa ne spuna parerea lor.
Asteptam ....

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori