Pescuit “la interceptie” - desciere si explicatii

Moderator: sorinhc

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: RE: Re: Pescuit “la interceptie” - desciere si explicatii

Mesajde nacea_dragos2001 » Vin Oct 27, 2017 12:01 pm

Foarte interesanta incepe sa fie discutia ! :D Me like !

Stau prost cu timpul acum si in weekend nu o sa vad balta :( , nasol. Am sa incerc sa mai aprofundam discutia dar pana atunci vreu sa te intreb @nacea_dragos2001 - Cum stii ce structuri sunt acolo unde pescuesc craparii la 150m ? Pe navigatori ii lasa in pace ca aia sunt plecati cu banii de paine de mici Imagine Imagine Imagine .

Continuam .....

;)
In primul rand mi am cerut scuze pt ca , prin postarea mea , am deviat de la subiectul principal : pescuit la interceptie . Mi am spus si eu of ul pentru multe partide mediocre din cauze NEnaturale . Pescuitul sportiv cu navomodele a luat amploare pe multe balti comerciale si in consecinta "dreseaza" pestii sa manance doar in anumite locuri , facand imposibila orice strategie de pescuit , evident si solutia "salvatoare" - pescuit la interceptie , despre care vorbim .
In al doilea rand , nu am sustinut ca stiu ce structuri sunt la 150m , este doar o distanta aleatorie unde nici craparul , nici feederist ul nu ajunge .... Doar Mitica cu vaporasul ... .
Parerea mea , si gata , ca deviez de la subiectul principal !

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit “la interceptie” - desciere si explicatii

Mesajde socate » Lun Oct 30, 2017 9:14 am

OFFTOPIC: Haideti sa nu mai discutam despre “navomodele” si crapari. Este mare nevoie pentru comunitate sa incercam sa explicam cat mai detaliat orice proces si orice tehnica. In primavara, cand m-am apucat serios de studiat aceasta tehnica, amhh “devorat” forumurile si filmuletele de pe youtube, incercand sa gasesc acele puncte de referinta pentru a intelege aceasta tehnica. Pare simplu, dar nu este atat de usor.
Sa incercam sa oferim aceste mici “ancore” temerarilor si sa le facem viata mai usoara

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Pescuit “la interceptie” - desciere si explicatii

Mesajde Bumy » Lun Oct 30, 2017 12:38 pm

"Cand toate lucrurile merg prost" pescarul tinde sa caute pestele dupa tehnici citite si auzite.Poate,printr-un pescuit la interceptie.Dar aici mai apar si alte variabile decat cele enumerate.Unul este prezentarea monturii,mai bine spus,prezentarea ei in maxima discretie.
Sunt cazuri in care zgomotul,produs de methodul incarcat cu cea mai calitativa nada,sperie pestii.In momentele cand e presiunea mai mare pe balta,atat atmosferica cat si din partea pescarilor ... Pescarul poate fi placut surprins de rezultatul unei inofensive si mici schimbari: bomb-ul.Un plumb suficient de greu(la mine 10-25gr) incat sa se poata lansa pana la locul dorit,culcat pe apa cu un stopaj din mana,forfac de 40cm si porumb pe hair.Doua boabe daca nu prenadesc cu prastia.
M-a salvat de cateva ori.

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit “la interceptie” - desciere si explicatii

Mesajde socate » Mar Oct 31, 2017 7:55 am

Bine spus! Intr-adevar, modul in care prezentam momeala conteaza enorm. De multe ori folosim plumbi mai grei pentru distante scurte, desi in acest mod facem mult mai mult zgomot.
Observatie de adaugat in lista...


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori