Pescuit la feeder pe vant

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde catalin232 » Vin Feb 09, 2018 1:51 pm

Beton asta ultima :D o soluție de genul ăsta speram să apară la un moment dat, suficient de complexă cât să-mi satisfacă și latura intelectuală :) ia să fac eu cel mai lung combi rig din viața mea...mwhahahhaaaa :twisted:
Iar cum eu sunt lenes din fire prefer solutii simple :))

Ce ar fi sa ingropi carligul in cosulet :)) - dupa ce umpli cosuletul bagi carligul doar cat sa nu sara in lanseu :)
E una din cele mai slabe ( sa nu spun proaste ) solutii. Deoarece in majoritatea cazurilor folosesti strune destul de lungi . Bagand carligul in nada din momitor , vei avea o bucla de fir care se poate incurca mult mai rau si usor de firul principal sau se poate invarti de cosulet. Sa nu mai spunem ca nu poti controla fara urma de dubiu ca la fiecare lansare carligul ala va sari din momitor si nici nu te ajuta in situatiile in care pestii se hranesc mai departe de momitor sau sunt interesati de momelile ce pica " natural" prin masa apei spre substrat, chiar si pescuit intre ape atunci cand trasaturile vin inainte ca momeala si carligul sa ajunga pe substrat.

Solutia lenesului in opinia mea este sa faci o muntura corect calibrata pentru conditiile de pescuit. Daca ai vant puternic , cea mai buna solutie este sa cresti diametrul firelor folosite ( atat la montura cat si la struna) . Cu cat diametrul este mai mare , cu atat scad sansele ca montura si struna sa se incalceasca ... evident ca si asta poate veni cu minusuri in situatia in care pestii chiar sunt ciufuti , dar minusurile astea sunt mai putine decat alte variante ..

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit la feeder pe vant

Mesajde sony_exodus » Vin Feb 09, 2018 4:43 pm

Cum spune Catalin, cred ca este cea mai buna solutie, cel putin la struna.
nihil est verum, omnia licere...


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator