Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde RazvanFeeder » Mar Mar 13, 2018 12:57 am

Bravo Denis, 100% adevarat- ma recunosc :lol:
Mai ales partea cu timpul insuficient-.....ar mai fi de adaugat ca descoperi ca nu ai carlige legate si te apuci la 11 noaptea. :shock: :oops: :lol:
APS Feeder Club

topser
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 6:46 pm

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde topser » Mar Mar 13, 2018 7:32 am

Tare de tot ,Denis ! Cu exceptia ca eu am scapat cu povestile (copii mei sunt de insurat/maritat) :lol: ! Eu insa cat de obosit as fi trec pe la spalatorie sa spal masina si juvelnicul !

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Mar Mar 13, 2018 10:19 am

Ce tare ar fi sa plecam cu mainile in buzunar si sa vina “muntele” de bagaje dupa noi .


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde CISMAS » Mar Mar 13, 2018 2:47 pm

Tare de tot ,Denis ! Cu exceptia ca eu am scapat cu povestile (copii mei sunt de insurat/maritat) :lol: ! Eu insa cat de obosit as fi trec pe la spalatorie sa spal masina si juvelnicul !
lasati chestia asta cu copii, v-a placut cand I-ati facut... acum taceti si inghititi...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde sorinhc » Mar Mar 13, 2018 4:56 pm

@cismas baga un sfat la Domnu ! D'ala cu sondarile .... :twisted: :twisted: :twisted:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde CISMAS » Mar Mar 13, 2018 5:15 pm

ar fi o idee, sa spun cine stie ce prostii, sa ma contrazica foarte multi si asa sa se invioreze subiectul :lol:
ce vrei sa ajungem iar la 1500 de vizionari in 2-3 zile ? :lol: :lol: :lol:
las'o p'asta cu copii ca aici ma pricep :lol:

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Mar 13, 2018 6:01 pm


IMG_3126.JPG


Revenind la ce ne-a intrebat Sebastian , pentru distante mai mari de 40-50 m folosesc o lanseta rigida de crap cu fir textil . Utilizez ansamblul format dintr-un plumb cu striatii si o pluta foarte flotanta . Acesta tehnica , imprumutata din pescuitul la crap , ma ajuta sa sondez substratul si sa determin adancimile .
Pentru distante mai mici de 40-50 m , folosesc un plumb mic pentru sondat , pe care presupun ca-l cunoaste toata lumea .
Am fost sfatuit de Claudiu Banu sa exersez pe un teren cu denivelari , iarba , pietre etc.sau pe un lac cu adancime foarte mica .

Imagine




Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde socate » Vin Mai 18, 2018 4:19 pm

Tot ca incepator, vin cu o completare la ceea ce s-a scris; nu este nevoie sa folosesti fir textil! Sondarea cel mai bine este sa o faci cu lanseta cu care vei pescuii.
In cadrul procesului de sondare, intotdeauna sa cauti mai multe “puncte fierbinti” plecand din larg spre mal, clipsand progresiv de mai multe ori.
Dupa, te duci pe mal, masori distantele sondate, notezi informatiile in telefon (sau pe carnetel pentru old school) si dupa incepi pescuitul cu care vad vrei tu. Cand vrei sa schimbi? Masori iar si treci la treaba.

Evident, exista si solutia “marker de fir” dar pentru 1-2 min cat ia sa masori...nu merita.

Ca observatie: intotdeauna, inainte de a incepe pescuitul sa va notati distanta la care pescuiti! Se poate sa intre “animalul”, sa fii fortat sa desclipsezi, si pierzi setarea initiala. Cand se intampla asta, te intorci la standul de masurat, si repui clipsul acolo unde trebuie.

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde nacea_dragos2001 » Sâm Mai 19, 2018 7:02 am

Tot ca incepator, vin cu o completare la ceea ce s-a scris; nu este nevoie sa folosesti fir textil! Sondarea cel mai bine este sa o faci cu lanseta cu care vei pescuii.
In cadrul procesului de sondare, intotdeauna sa cauti mai multe “puncte fierbinti” plecand din larg spre mal, clipsand progresiv de mai multe ori.
Dupa, te duci pe mal, masori distantele sondate, notezi informatiile in telefon (sau pe carnetel pentru old school) si dupa incepi pescuitul cu care vad vrei tu. Cand vrei sa schimbi? Masori iar si treci la treaba.

Evident, exista si solutia “marker de fir” dar pentru 1-2 min cat ia sa masori...nu merita.

Ca observatie: intotdeauna, inainte de a incepe pescuitul sa va notati distanta la care pescuiti! Se poate sa intre “animalul”, sa fii fortat sa desclipsezi, si pierzi setarea initiala. Cand se intampla asta, te intorci la standul de masurat, si repui clipsul acolo unde trebuie.
Sunt multi pescari la feeder care pescuies la distante mari , chiar peste 100 m ! La asa distanta ai nevoie obligatoriu de fir textil si o lanseta rigida (nu neaparat de crap) . Din cauza elongatiei firului mono poti sa pierzi informatii importante . Deasemenea , cu ansamblul prezentat mai sus poti determina adancimea la “cm” , metoda “plumbul la secunda” nu poate fi precisa intotdeauna .
Pentru distante mici , evident poti folosi lanseta cu care pescuiesti , fir mono etc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pasi de urmat in abordarea unei partide.

Mesajde socate » Sâm Mai 19, 2018 2:31 pm

Sunt multi pescari la feeder care pescuies la distante mari , chiar peste 100 m !....
Din ce am invatat de la cei mai "intelepti" decat mine, la distante mai mari de 70-80m nu pre ase mai numeste "tehnica feeder". Este un pescuit la interceptie si tind sa cred ca vadul creat este mult mai extins.

Oricum, nu sunt in masura sa dau sfaturi in acest domeniu...

Cu ce as mai completa aceasta sectiune: recomand tuturor ca dupa fiecare partida - indiferent de rezultate - sa se gandeasca si sa analizeze ce s-a intamplat! Si asta mai ales in cazul partidelor bune cu rezultate! de ce? De fiecare data trebuie sa ne intrebam de ce am prins sau de ce nu am prins!?!
Asta am invatat si eu de la cei "mai intelepti" (multumesc C&C). Si de atunci incerc sa inteleg de fiecare date ce am facut bine si ce am gresit!


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori